E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Eticaret’te Veri Madenciliği
0

Eticaret’te veri madenciliği günden güne hızla önem kazanmakta ve rekabet eden firmaların iştahını kabartmaktadır. Eticaret’te veri madenciliğini anlayabilmemiz için gelin beraber veri madenciliğinin ne olduğunu, nereden geldiğini ve verilerle neler yapılabileceğine bakalım.

Veri madenciliği, elimizdeki bilgilerin üstü kapalı, net olmayan, önceden bilmediğimiz ama potansiyel kullanışlı bilginin çıkarılmasıdır. Bunu yapabilmemiz için kümeleme, veri özetleme, değişkenleri analiz etme ve sapmaların tespiti gibi belli sayıda teknik yaklaşımları uygulamamız ve verilerden neden – sonuç ilişkisini çıkarmamız gerekir. Veri madenciliği, verinin içindeki ilişkilerin, değişmelerin, düzensizliklerin, kuralların ve verinin deseninin istatistiksel olarak önemli yapıların keşfedilmesi sürecidir. Verilerin içerisindeki ilişki ve kuralları bilgisayar belirlerken amacımız önceden fark edemediğimiz veri özelliklerini ve birbiriyle olan olası ilişkisini bulmamızdır. Veri madenciliğinin amaçlarından birisi de mantıksal kurallara ve görsel sunumlara kolaylıkla çevirebilecek somut modelleri çıkarabilmektir.

Günümüzde gitgide yayılan e-ticaret, bilgisayar ve interneti kullanan kişilerin vazgeçemediği bir alışkanlık olmuştur. Bilgisayar ile ürün ve hizmetlere ulaşmak, sipariş vermek, sipariş takibi yapabilmek mümkün olmakta firmaların müşteri sayılarında, satışlarında ciddi büyümeler meydana gelmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri kullanıcılar için büyük kolaylık sağlamasıdır.

Firmalar arası rekabetin fazla olması firmaları farklı satış stratejilerine itmekte ve değişik sunum taktikleriyle birbirlerinden üstün olmaya çalışmaktadır. Böyle bir süreçte veri madenciliğinin önemi daha da artmaktadır. Çünkü birbirine benzer kalitedeki ve fiyattaki ürünlerin veya hizmetlerin satıldığı bir pazarda mevcut müşterilerin alışveriş alışkanlıkları, ürünlerin satış endeksi, müşteri sınıfının belirlenmesi ve çıkan sonuçlara göre karar mekanizmasının çalıştırılması şirketin rekabet gücünü ve hayatta kalmasını sağlayacaktır. Özellikle dijital veri miktarındaki artışın karşısında bu veriler ile araştırma ve uygulama yapan kişilerin sayısının az olması, çalışmaları veri madenciliğine doğru itmiştir. E-ticaretin çok hızlı gelişmesi, veri madenciliğinin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. E-ticaretin vazgeçilmez olduğu günümüzde, ticari rekabette üstün olabilmek için, önceden sadece kayıt için saklanan veriler incelenmeye başlanmış ve bu verilerin içerisinde gizlenmiş olan ve yeni fırsat çıkaracak özellik ve kuralların bulunması ve bulunan bu kuralların analizinin istatistiksel karar ağacı süreçleriyle talep tahmini yapabilmemizi sağlamaktadır.

Verinin bilgiye dönüştürülmesi için kullanılan algoritmaları aşağıdaki gibi gruplandırılabiliriz.

  • Yapay sinir ağları,
  • Genetik algoritmalar,
  • İstatistik teknikleri,
  • Karar ağaçları,
  • Kural çıkarımları,
  • Bulanık kümeler,
  • Duruma dayanan nedensellik.
Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın