E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-Ticarette Nasıl Tüketiyoruz
0
Eticarette nasıl tüketiyoruz

İnternetin hızla gelişmesi işletme ile tüketici arasındaki ilişkiyi farklı boyutlara çekmiştir. Gelişen bilgi toplumu ve yeni pazarlama yaklaşımları ile birlikte tüketiciler önemli bir noktaya gelmiş ve farklı avantajlar elde etmiştir. Peki E-ticarette nasıl tüketiyoruz? Tüketiciler satın almak istedikleri ürünlere kolay ve maliyetsiz bir şekilde ulaşıp gerekli bilgileri alıyor. Farklı alternatif arayışına giren tüketiciler satın almak istediği ürün hakkında çok fazla soru ve cevapları bulabilmesi tüketicilere yeni ve farklı bir boyut kazandırmıştır. Ayrıca satın alma süreci boyunca interneti kullanabilmekte ve ürünün alternatifler arasından fiyatlarını, kalitesini ve diğer özelliklerini karşılaştırılabilmekte, alanında uzman kişilerden ve satıcılardan sınırsız soru sorarak bilgi alabilmekte ve buda tüketicilere sonsuz bir üstünlük sağlamaktadır. Tüketiciler artık satın almanın her aşamasında kontrolü elinde tutmakta ve firmalara karşı daha avantajlı bir duruma gelmektedir. Bunun sonucu olarak da ürün ve hizmetleri daha ucuz ve kaliteli olarak alabilmekteler.

Bütün yönleriyle tüketicinin karar aşaması süreçlerini incelersek;

 • Problemin belirlenmesi,
 • Bilgi ve seçeneklerin araştırılması,
 • Seçeneklerin değerlendirilmesi,
 • Satın alma kararı,
 • Satın alma sonrasındaki davranışları incelememiz gerekir.

Problemin Tanımlanması

Problem belirlenmeden tüketicilerin karar vermesi gerçekleşmez. Tüketici real durum ile arzulanan durum arasında bir fark olmadığını düşünüyor ise ortada bir problem yok demektir. Tüketiciler bir ürüne ihtiyaç duyduğunda sorunun farkına varırlar. Bu durumda tüketicilere yardım edecek faktörler;

 • Çevresel faktörler,
 • Bireysel deneyim,
 • içsel motivasyon.

Bilginin Araştırılması

Tüketici sorunu belirledikten sonra, sorunu ortadan kaldırabilecek çözümleri aramaya başlar. Bilgi, tüketicilere yardımcı olur. Çünkü tüketici bilgilendikten sonra daha iyi ve çabuk karar verir. Aldığı risk azalır ve kararına olan güveni artar.

Seçeneklerin Değerlendirilmesi

Burada tüketici bir seçim sürecindedir. Bu seçimde tüketiciler; ürünlerin özelliklerini, marka imajını, ürünün diğer farklı fonksiyonlarını dikkate alırlar.

Satın Alma Kararı

Satın alma iki faktörün sonucudur. Bunların ilki satın alma niyeti, ikincisi ise çevrenin etkisi ve kişisel farklılıklardır.

Satın Alma Sonrası Davranışlar

Satın alma sürecinin son aşaması satın alma sonucu davranışlardır. Ancak buradaki son aşama, müşteri ilişkilerinin gelişmesindeki ilk aşamadır. Böylelikle müşteri davranışlarını anlayabiliriz ve şu bilgileri alabiliriz;

 • Müşterinin ürünü nasıl teslim aldığı,
 • Nasıl kullandığı,
 • Ne kadar tatmin olduğu,
 • Hizmet kalitesi,
 • Şikayet ve öneriler

Eticarette işletmeler, tüketicilerin nasıl satın alma karar sürecine girdiğini, eticarette pazarlama faaliyetlerinin tüketici açısından fayda ve zararlarını ortaya koymalı, tüketicinin davranışını istedikleri yönde etkilemeleri açısından son derece önemlidir.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın