E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-ticarette Ürün Kategorilerini Düzenleme Sanatı
0

E-ticaret ile ilgili bir sitede ürünlerimizi doğru bir şekilde kategorize etmemiz, müşterilerin site içerisindeki dolaşımını kolaylaştırır ve müşterimizin aradıkları ürüne daha kolay ulaşmalarını sağlar. Ürünleri kategorize etmenin yanı sıra, kategoriler için oluşturulacak bir kategori ağacı ile doğru bir şekilde düzenlediğimizde ve bu kategori sayfalarımızı iyi bir şekilde optimize ettiğimizde sitemizde harcanan trafik artacaktır. Ayrıca geri dönüşümleri de doğru orantılı bir şekilde etkileyecektir.

Ana Kategorilerimizi Belirli Bir Sayfaya Yönlendirmeliyiz.

Sitemizdeki menü çubuğunda ana kategorilerimizi göstermeli ve bu belirttiğimiz kategorileri bir varış sayfasına yöneltmeliyiz. Böylece müşteriler ana kategorinin aşağısında bulunan tüm ürünleri belirttiğimiz varış sayfasında kolay bir şekilde inceleyeceklerdir.

Sitemizde Açılan Menüler Kullanıp Alt Kategorileri Göstermeliyiz.

Müşterilerimize menüde bir sekmeye geldiğinde bu sekmenin alt kategorileri gösterilmeli ve detaylandırılarak, müşterilere ürün hakkında bilgi verilmeli. Bunun sonucunda aranılan ürüne hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlanır. Örneğin; kategori sayfamızda yeni bir ürünü öne çıkarmak istediğimizde, “yeni ürünler” adlı bir bölüm oluşturabiliriz. Böylelikle hem yeni gelen ürünleri müşterilerimize tanıtma şansımız olur hem de müşterilerimiz yeni ürünlerimize daha rahat ulaşabilirler.

Filtre Seçeneklerimizi Detaylandırmalıyız.

Ürün kategorilerimize müşterilerimize farklı filtreleme seçenekleri sunuyor olursak, müşteri memnuniyeti kısmında artıda olabiliriz. Kullandığımız filtreleme seçeneklerinde marka, fiyat, renk, teknik özellikler gibi detayların olması çok yararlı olacaktır. Bu şekilde seçenekler sunuyor olmamız, müşterilerimizin aradıkları ürüne rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Fotoğraf Boyutlarını Aynı Kullanmalıyız.

Kategoriler sayfamızda müşterilerimizin algılarını kolaylaştırmak amacı ile aynı standart ve boyutlarda fotoğraflar kullanmamız, görsellik açısından bize olumlu dönüşlerin olmasını kolaylaştıracaktır.

Yönlendirme Linkleri Koymalıyız.

Alt kategorileri ziyaret eden yada filtreleme seçeneklerini kullanan müşterimiz birden çok farklı sayfayı ziyaret edebilir. Sayfalarımızın üst kısımlarında şuan hangi sayfada olduklarını ve istediklerinde diledikleri sayfayı ziyaret edebilecekleri linkler koymamız etkili olacaktır. Bu şekilde müşterilerimiz sayfalarda daha rahat dolaşabilecek ve site içi dolaşım trafiği de artacaktır.

Ürünlerimizin Oylamalarını Göstermeliyiz.

Kuşkusuz E-ticaret firmalarında sosyal kanıt çok önemlidir. Ürünlerimizi öne çıkarabilmek ve müşterilerimizin ürün hakkındaki yorumlarını diğer kullanıcılara göstermek çok faydalı olacaktır.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
0%
Fena Değil
50%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın