E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-ticarette Tedarik Zinciri Anahtarı
0
E-ticarette Tedarik Zinciri Anahtarı

E-ticarette tedarik zinciri anahtarı günden güne gelişmekte, doğru kullanıldığın işletmeleri rakipleri karşısında öne çıkarmakta konumlandırma stratejilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tedarik zinciri yönetimi , hedeflenen müşteriye doğru ürünün , doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata bütün tedarik zinciri için bulunabilecek en düşük maliyetle ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para akışının bağlı olduğu yönetim biçimidir. Zincir içerisinde yer alan ana iş süreçlerinin bağlanması, müşterilerin memnuniyetini arttıracak stratejilerin oluşturulması da bu yönetim biçimi içinde yer alır.

Tedarik zinciri, tedarikçilerden tüketicilere kadar, ham madde, yarı mamul ve bitmiş malların akışını organize ederek, koordinasyonunu ve kontrolünü sağlayan bir aktiviteler bütünüdür.

Tedarik zincirini geniş açıdan düşündüğümüzde tedarikçiler, üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve nihai tüketiciler arasındaki bağlantı ve hareket sürecidir. Bunun dışında tedarik zinciri, satış süreci, üretilen malzemelerin bulunması ve alınması, stokların yönetimi, dağıtım, tedarik ve satış tahmini ve müşteri hizmetleri gibi farklı alanları da içine alan geniş bir süreçtir.

Tedarik Zincirinin temel işlevleri;

  • Talep ve sipariş yönetimi
  • Satın alma
  • Planlama
  • Üretim
  • Envanter yönetimi
  • Depo yönetimi
  • Sevkiyat

Tedarik zincirinin iyi bir şekilde yönetilmesiyle ürünlerin teslimat performansını iyileştirebiliriz ve envanterimizin azalmasını sağlayabiliriz. Ayrıca tedarik zinciriyle yaptığımız talep tahmininin doğruluğunu arttırabiliriz. Böylelikle tedarik teslim sürecini kısaltır ve lojistik masraflarımızı azaltabiliriz.

Tüm bu bilgilere baktığımızda E-ticarette tedarik zincirinin ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliriz. Tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetiminden biraz bahsettikten sonra, şimdide e ticarette tedarik zinciri konusuna gelelim.

E-ticarette çok geniş anlamıyla şirketler iki tür ürün satmaktadır. Bunlar mal veya hizmettir. Eğer sattığımız mal ise tedarik zincirinin tüm bileşenleriyle çok iyi kurgulanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, iyi kurgulanmış bir tedarik zinciri, organizasyonun varlığının en büyük yapı taşı olacaktır.

E-ticaret; firmaları, tedarikçileri, nihai müşterileri ve teknolojiyi etkilemekte; firmaların örgüt yapısını, bilgi teknolojilerinin kullanımlarını, ticaret gerçekleştirme ortamını ve ticaret süreçlerini şekillendirmektedir. Günümüzde rekabet, işletmeler arasında olması gerekirken, tedarik zincirleri arasında yapılması, tedarik zincirinin bir bütün olarak performansının değerlendirilmesi ve devamlı geliştirilmesi, zincirdeki her bir halkanın performansının ayrı ayrı değerlendirilmesi kritik düzeyde önemli olmakta ve performansın ölçümlendirilmesi ile bize gerçekçi bilgiler sağlamaktadır.

Tedarik zincirini şirketinizin konumlandırma çalışmalarında olması gerektiği gibi kullanmanız rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın