E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-ticarette SSL Sertifikası Neden Kullanılır?
2

E-ticaret sitelerinde yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemlerinden biri de kredi kartı ile ödemedir.Bu ödeme şeklinde müşteri bilgilerini korumak amacıyla SSL sertifikasından faydalanılır. SSL sertifikası nedir ne nasıl kullanılır bir göz atalım.

SSL Sertifikası Nedir?

E-ticaret sitelerinde ödeme güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltmasından oluşan SSL güvenli giriş katmanı anlamına gelir.

E-ticaret Sitelerinde SSL Sertifikasının Kullanımı

E-ticarette SSL kullanılmasının başlıca amacı müşteri bilgilerinin güvenliğini sağlamaktır.Siteden alışveriş yapan müşteri bilgilerini girdiklerinde otomatik olarak  bilgiler şifrelenir ve bu bilgilere yetkisiz kişilerin ulaşması engellenmiş olur.Şifrelenen bilgiler sadece doğru adreste deşifre edildiğinden gizli bilgilerin güvenliği sağlanmış olur.

SSL Sertifikasının SEO İçin Önemi

Arama motorları algoritmalarını sürekli kullanıcılara faydalı olarak geliştirmeye devam ediyor.Bu sebeple Google başta olmak üzere tüm arama motorları güvenli sertifika kullanılan web sitelerine daha farklı bakmaktadır.Yani bir sitenin SSL sertifikası kullanması arama motoru sonuçlarında diğerlerine göre daha avantajlı konuma getirmektedir.

SSL Sertifika Çeşitleri Nelerdir?

SSL sertifikalarını doğrulama türüne göre sıraladığımızda DV (domain validation) ve OV (organization validation) SSL sertifikalarının dışındaki üçüncü sertifika türü EV SSL sertifikasıdır. Sertifika otoriteleri tarafından kurumun fiziksel ve yasal olarak var olduğunun doğrulanıp, web tarayıcılarında kurum unvanının yeşil bar içerisinde gösterilmesini sağlayan, sertifika detaylarına kuruma ait bilgilerin işlendiği sertifikalara “EV SSL Sertifikası” veya yeşil barlı ssl denir.

DV SSL ; FTP’ye doğrulama dosyası yüklenerek, Whois kayıtlarındaki sahibine gönderilen e-postadaki doğrulama linki aracılığıyla sahiplik onaylanarak veya DNS kayıtları eklenerek domain sahipliği doğrulanır.

OV SSL , DV sertifikalara ek olarak kuruma ait belgelerin iletilmesiyle kurumun/şirketin/organizasyonun yasal varlığı doğrulanır.

ev-ssl-certificate

EV SSL ise; DV ve OV SSL sertifikalarındaki doğrulama süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte, web tarayıcılarında “güvenli yeşil bar” olarak adlandırılan bölümde kurumun unvanı yer alır.Bu yönüyle diğer sertifika türlerinden daha üstün olduğu için, bu doğrulama tipine genişletilmiş doğrulama adı verilmiştir. Alışveriş sitelerinden görmüş olduğumuz gibi EV SSL almak ziyaretçilere güven verme konusunda oldukça etkilidir.

Sonuç olarak, tüm bu sebeplerden dolayı sitenize giren kullanıcılara güvenli bir ortam sağlamak için bu protokolleri edinmeniz gerekli olup ssl sertifikasının özellikle E-ticaret siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Selen Karakaş

Sosyal Medya Uzmanı,Ilgın Boya Muhasebe ve Finans Sorumlusu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Karakaş
Sosyal Medya Uzmanı,Ilgın Boya Muhasebe ve Finans Sorumlusu
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın