E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-Ticaret’te Satış Arttırma Taktikleri
0

E- Ticaret’te satışları arttırmak için farklı pazarlama taktikleri ve reklamlar geliştirmemiz gerekiyor. Ayrıca E-ticaret sitemiz üzerinde bazı çalışmalar yapmalıyız. Pazarlama, reklam ve web sitemizdeki çalışmalarda;

 • Çapraz satış uygulayabiliriz.

Doğru bir şekilde uygulanan çapraz satış ile satışları arttırabiliriz. Çapraz satış müşterilerin sepet tutarını arttırmak ve müşterilere daha fazla alışveriş yaptırabilmek için kurgulanır. Örneğin; belli bir ürünü sepete ekleyen müşteriye o ürüne benzer yada o ürün ile kullanabilecek bir aksesuar gösterilmesi.

 • Belirtilen tarihte kargo teslimatı yapmalıyız.

Müşteriler, kargolarını hemen teslim almak isterler. Ayrıca gün ve saat belirte biliyorsak müşterilerin gözünde değer kazanabiliriz.

 • Kargo ve teslimat bilgilerini detaylı sunmalıyız.

Kargo ücretleri, hangi kargo firmasının kullanılacağı, kargonun ne zaman teslim edileceği gibi konularda müşterilere tam ve eksiksiz bilgiler vermeliyiz.

 • E-posta bilgileri için extra avantajlar

Müşterilerimizin e-posta bilgilerini alabilmemiz ilerideki pazarlama çalışmalarımızı kolaylaştırır. Ancak müşteriler bir yerlere abone olmayı pek istemezler. Bu sebeple müşterilere ekstra indirimler sunabiliriz. Ödeme sayfalarında müşterilerimizin kesinlikle kayıt olmasını istememeliyiz. Müşterilerimiz tek seferlik bir alışveriş yapıyor olabilirler.

 • Marka bilinirliğini arttırmalıyız.

Marka bilinirliğinin artması aynı zamanda satışlarımızı da arttırır. Müşterilerimizin markamız hakkında konuşmaları, kulaktan kulağa pazarlama konusunda bize yardımcı olur. Bunun dışında sosyal kanıt ile de marka bilinirliğimizi arttırmak mümkün. Pazarlama ve reklam çalışmalarımızı kulaktan kulağa pazarlama ve sosyal kanıt ile besleyebilirsek marka bilinirliğimiz hızla yukarı yönlü bir ivme kazanabilir.

 • Canlı destek servisimiz olmalı.

Müşterilerimize satın alma aşamasında canlı destek sunabiliriz.

 • Güvenlik sertifikalarımızı göstermeliyiz.

Sitemizde belirli alanlarda sertifikalarımızı göstermek, müşterimizi güven konusunda ikna edebilir.

 • Fiyat odaklı değil, değer odaklı olmalıyız.

Müşterilerimize ne gibi faydalar sunuyoruz? Rakiplerimizden ne gibi farklılıklarımız var? Müşteriler bizim ürünümüzü aldıklarında nasıl bir değer kazanacaklar? gibi konuları düşünmek, satışlarımızı arttırmada çok etkili olacak.

 • Nasıl yaptığımızı değil, Neden yaptığımızı anlatmalıyız.

 • Ürünümüz hazır olmadan tanıtıma başlamalıyız.

Özellikle müşterilerimizde merak uyandırmak için bir ön çalışmamızı paylaşabilir ve insanların ürün hakkındaki fikirlerini öğrenebiliriz.

 • Pr çalışmaları yapmalıyız.

 • Basın ve yayın kuruluşları ile iletişime geçebiliriz.

Basın ve yayın kuruluşlarıyla iletişime geçerek farklı ve henüz ulaşamadığımız hedef kitle gruplarımıza ulaşabiliriz.

 • Influencer Marketing çalışmaları yapabiliriz.

İnternet’te tanınmış kişi ve kurumlar ile iletişime geçerek ürünlerimizi ve markalarımızı tanıtabiliriz.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın