E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-ticarette Ödeme Sistemleri
0

E-ticaret ile birlikte elektronik ödeme sistemleri de devreye girdi. Müşteriler çeşitli elektronik ödeme sistemleriyle, uzaktan ve kağıt para kullanmadan alışveriş yapabiliyorlar. Elektronik ödeme sistemleri; kağıt, işçilik ve işlem maliyetlerini minimuma indirir. Bundan dolayı son yıllarda E-ticaret giderek artan işlem hacmi ile daha çok tercih edilmeye başladı. Fiziksel bir mağazada yapılan alışverişin daha fazlası sanal mağazalarda yapılıyor. Bu bağlamda;
elektronik ticaret ödeme sistemleri, daha kısa zamanda işlem yapılması, el ile işlem yapmaktan daha kolay olması ve pazarı geliştirme olanağı sunması gibi kazanımlarıyla E-ticaret işimize birden çok fayda sağlamaktadır. Şimdi ödeme sistemlerini inceleyelim;

Kredi Kartlarını Kullanıyoruz.

Hiç kuşkusuz en fazla kullandığımız ödeme sistemlerinden biri kredi kartı ile ödeme. Müşteriler bir ürün aldığında banka onun adına ödeme yapar ve takip eden ayda banka kredi kartı borcunu müşteriden tahsil eder.

E-para ile Ödeme Yapıyoruz.

E-para işlemi, ödeme ağı vasıtası ile yapılır ve hiç bir aracının müdahalesi olmadan, bir ödeme şeklinden diğer ödeme türüne dönüştürülerek yapılır.

Bu sebeple E-Para işlemleri, rahat ve vakit kaybına neden olmayan işlemler olarak bilinir.

Havale ve EFT İşlemleri Yapıyoruz.

Aynı banka arasındaki işlemler için havale, farklı bankalar arasındaki para akışı için EFT kullanıyoruz.

Mobil Ödeme Yapıyoruz.

Tek bir SMS ile kolaylıkla ödeme yapabiliyoruz. Mobil operatör tarafından faturamıza yansıtılıyor yada daha hattımızda olan kontorlerden düşerek alışveriş yapabiliyoruz.

BKM Express Kullanıyoruz.

BKM, bankalar ve E-ticaret işimizde, internet ve mobil alışverişimizi hızlı, kolay ve keyifli hale getiren bir ödeme sistemidir. Müşteriler alışverişi sonlandırırken ödeme olarak BKM Express’i seçer. E-mail ve şifresi ile login olup daha önceden BKM Expresse kayıt ettiği kartlar üzerinden güvenilir bir şekilde alışverişini yapar.

Sanal Kartlar ile Ödeme Yapıyoruz.

Müşteriler internetten alışveriş yaparken, ihtiyacı olan tutarı kendi kartından sanal kartına aktarır. Bu şekilde güvenli bir alışveriş yapmış olurlar.

Hediye çeki, Posta Çeki ve Kapıda Ödeme ile Alışveriş Yapıyoruz.

Bu ödeme sistemleri de, müşterilerde güven oluşturduğu için tercih edilen ödeme sistemleri arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak, internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı günden güne gelişmekte ve bu gelişimde en büyük katkılardan biriside elektronik ödeme sistemleri oluşturmaktadır. Gelecekte de müşterilerin memnuniyeti ve güven oluşturmak adına bu farklı ödeme seçenekleri gelişerek devam edecektir.

 

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın