E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-Ticarette Devlet Denetimi Dönemi
0

Hem online alışveriş yapan, hem de satış gerçekleştirenlerin sayıları hızla artıyor. Ancak internetten alışveriş yapmak hala. Peki önümüzdeki dönemlerde uygulanacak olan e-ticarette devlet denetimi  bu soruları ortadan kaldırır mı ?

E-ticaret resmi

 

İlk Olarak Siteler Kayıt Altına Alınacak

Devlet denetimine ilk olarak sitelerin kayıt altına alınarak başlanması planlanıyor. Kayıtlar 1 Haziran 2017’ye kadar tamamlanacak. Bu sayede müşterilerin en büyük korkusu olan dolandırıcı siteler ve akıllarındaki “Bu site güvenli mi ?” sorusu yanıt bulabilir.

Tüketici bir ürünü almadan önce onun sağlamlığını, hangi maddeden yapıldığını ve özelliklerini incelemek ister. Ancak internetten aldıkları ürün kalitesinden emin olamıyorlar. Özellikle kıyafet alışverişlerinde, üstlerinde nasıl duracağından emin olmadan kıyafet satın almak online alışverişe kuşku ile yaklaşılmasını etkileyen faktörlerden. Bu düzenleme ile üründe sorun yaşandığında muhatap bulma derdi ortadan kalkacak.

 

Online alışveriş resmi

 

MERSİS Numarası Bildirimi Zorunlu Olacak

Tüketiciler kişisel bilgilerini paylaşmayı ve kredi kartlarını kullanmaya çekiniyorlar. Güvenlik önlemleri ve güvenli ödeme seçenekleri olsa bile kullanıcılar online alışverişe güvenemiyorlar. Devlet denetimi ile ticaret yapan kişilerin T.C kimlik numarası ve vergi numarası; şirketlerin ise MERSİS Numarası ve Vergi Kimlik Numarası bildirmesi zorunlu olacak. Bu zorunluluklar kullanıcıların güven problemine çözüm olabilir.

 

Diğer Yenilikler

E-ticarette devlet denetimi ile e-ticaret sektörünün gelişmesi hedefleniyor. Bunun için Türkiye genelinde e-ticaret İstatistikleri oluşturulacak. Bu sayede e-devlet üzerinden ödenen vergiler hariç gerçek büyüklük görülebilecek. Bu verilerin detaylı raporla sunulması sektörün büyümesi için son derece önemli.

Site içerisinde henüz içerik paylaşılmasa da www.eticaret.gov.tr adresinden bilgiler yayınlanacak.

 

Sonuç olarak ; E-ticaret ile beraber online pazarlama, mobil ticaret gibi pek çok kavram tüketicinin hayatına girdi. Kullanıcılara zaman ve hız gibi konularda avantaj sağlayan e-ticaretin, devlet tarafından denetim altına alınması ile nasıl etkileneceğini önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın