E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-ticarette Başarılı Olmanın Amazon Stratejisi
0

Bir garajda kitap satmayla başlayan Amazon’un yolculuğu kısa bir süre içinde e- ticaret krallığına dönüştüğünü söylemek yanlış olmaz. E-ticarette başarılı olmanın Amazon’un stratejilerine daha yakından bakmaya ne dersiniz?

 

Online alışveriş

1)Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi Oluşturun                                 

Yaptığınız bir alışverişten sizin zevklerinizi ve beğenebileceğiniz ürünleri aklında tutan, sonraki alışverişte önceki alışverişlerinize benzer ürünler gösteren, size özel bir satış görevliniz olsun ister miydiniz? Amazon, kullanıcıların davranışlarını ve ilgilendikleri ürünleri inceleyerek doğru ürün önerisi yapıyor ve bu hem müşteriye kendini özel hissettiriyor hem de zaman tasarrufu sağlıyor.

 

2)Müşterileri İlişkilerini Geliştirin

Amazon’un başarılı olma nedenlerinden biri de tüm çalışanların müşteriler ile birebir iletişim içinde olması. Her 2 yılda bir, CEO ve yöneticiler dahil tüm çalışanlar 2 gün boyunca müşteri destek biriminde görev alıyor ve telefonlara bakıyorlar. Böylece müşterinin isteklerini, sorunlarını dinleyerek müşterileri daha iyi anlamalarını sağlıyor.

Amazon müşteri ilişkileri

 

3)Çözüm Odaklı Olun

Siteler, müşterilerinin karşılaştıkları sorunlara çözüm yolları geliştirmek için bir çok yol kullanıyorlar. Amazon canlı sohbet özelliğini kullanarak müşterilerine hızlı dönüşler yapıyor.

 

4)Müşterilerin İsteklerini Karşılayabilecek Ürün Yelpazeniz Olsun

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi 450 milyardan fazla ürün, 33 bin çalışan ve dünyanın pek çok yerinde 500’ü aşkın deposuyla dijital bir krallığı andırıyor. Logosunda da A’dan Z’ye doğru uzanan ok ile geniş ürün yelpazesine vurgu yapıyor. Okun eğimi ise gülen yüzü simgeliyor. Böylece mesaj açık ; Müşterilerimiz A’dan Z’ye her türlü ürünü bulabilir ve mutlu olurlar.

Amazon logo

5)Teknolojik Gelişmeleri Takip Edin

Dijital dünyanın gelişimine mükemmel bir şekilde uyum sağlayan Amazon, yenilikleri takip ederek kendinden söz ettirmeyi ve e-ticaretin zirvesinde kalmayı başarıyor.
Drone ile teslimat yapacağını açıklayıp, e-ticarette yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. Müşterilerine her yerde ve her zaman ulaşmak için “The Amazon App”, kendi üretimi olan “Amazon Kindle” ile kullanıcıları e-kitap ile buluşturuyor.

Amazon Kindle

 

Özetle; e-ticarette başarılı olmak isteyen girişimciler Amazon’u kendilerine rehber edinip, e- ticarette başarılı olma ipuçlarını alabilirler.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın