E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-Ticaretin İşleyiş Şeklini Öğrenin
0

Bu makalemde size ”E-Ticaretin İşleyiş Şeklini Öğrenin” adlı merak uyandırıcı bir yazı yazmak istiyorum. Bana göre E-ticaret yeni bir çocuk gibi görünüyor. Bu çocuk online veya çevrimiçi dönemlerimizde devrim yaratacak biri. Öte yandan yüzyıllar boyu sürecek bir devrimdir…

Gerçek şu ki, e-ticaret sınırsız bir ekmek kapısıdır. Bununla birlikte, dijital olarak bazı benzersiz iş unsurları tanıtır.

Bir Ürün veya Hizmetin Satılacağı İhtiyaç Türü

Bu, ticaretin kalbine gidiyor. Bir değer değişimi olmalı. İşlem taraflarından birisi para ödüyorsa, diğeri para karşılığında bir ürün veya hizmet sunmalıdır. Fiziksel mağazalarda satılan ürünlerin neredeyse tümünün e-ticaret sitelerinde (gadget’lar, kitaplar, otomobiller, bakkaliyeler, oyuncaklar ve diğerlerinin yanında giyim eşyası) sattığı bir noktaya ulaştık.

E-ticaret dönemi de ürünlerin yeni kategorilerin kolay satışını sağladı. Bir örnek verecek olursak, müzik, e-kitaplar, yazılımlar ve benzerleri gibi dijital ürünler olacaktır. Buna ek olarak, e-ticaret, uçak bileti ve dergi aboneliği gibi çok çeşitli mallarda kolay işlem yapılmasını sağlar .

Siparişleri Kabul Etmenin Bir Mekanizması Olmalı

Müşteri, e-ticaret web sitenizi taradıktan ve satın almak istediğine karar verdiğinde, siparişlerini kabul eden bir işlem olmalıdır.

Bu işlemi yapan yazılıma bir alışveriş sepeti denir.

Alış verişin ve sipariş veritabanının güncellenmesinin not edilmesinin yanı sıra, alışveriş sepeti birkaç başka görev gerçekleştirir:

  • vergilerin hesaplanması ve diğer vergiler
  • kuponların işlenmesi ve diğer indirimler
  • müşterinin faturalandırma ve teslimat adresini yakalama
  • müşteriye satış yapmak
  • kullanıcıların hizmet şartlarını ve diğer satış koşullarını kabul etmesini sağlamak
  • fatura numaraları , sipariş numarası, takip numarası ve benzeri gibi kodların oluşturulması
  • müşterilere teslimat seçeneklerini sunmak ve ilgili ücreti eklemek
  • müşterileri ödeme ağ geçidine yönlendirmek
  • (indirilebilir dijital ürünler söz konusu olduğunda) ücretli müşterileri indirme sayfasına yönlendirecektir.

Ödeme Mekanizmasına İhtiyacımız Var

Özellikle ticaretle uğraşan alanlarda , satın almalar için kredi sağlayabilecek bazı e-ticaret web siteleri bulunmaktadır. Çoğu durumda, bir e-ticaret işlemi para işlem yapmayı gerektirir. Bu işlem, ödeme geçidi adı verilen bir yazılım parçası tarafından yürütülür. Ödeme ağ geçidi, ödeme seçenekleri ile müşterilerine sunan bu tür kredi kartı numarası gibi kimlik bilgilerini kabul eder ve bir şifre, güvenlik kodunu veya kullanan müşterilere doğrular.

Ürüne İhtiyaç Duyulması Gerekiyor

Etkili bir lojistik hizmetinin başarılı bir e-ticaret işinin anahtarı olduğunu söyleyen insanlara katılıyorum. Çevrimiçi satın alımın en hayal kırıklığı yaşayan özelliklerinden biri, malların alınmasında belirsiz ve aşırı gecikme olmasıdır. Sonuç olarak, e-ticaret işletmeleri doğru ürünün müşteriye, iyi durumda ve müşterinin beklediği periyotta teslim edilmesini sağlamalıdır.

Müşterilerin Hizmete İhtiyacı Var

Müşterilerin satış öncesi ve satış sonrası hizmetleri sağlanmalıdır. Satış öncesi müşteriler, web sitesinde bahsedilmeyen ürün özellikleri hakkında sorgular olabilir. Özelleştirme ve aksesuarlar hakkında sorularınız olabilir. Satış sonrasında müşteriler, daha önce satın aldıkları ürünlerin veya hizmetlerin kullanımı, onarımı veya geliştirilmesi ile ilgili sorgulara sahip olabilir.

Tersine Lojistik Sürecinin Yönetilmesi Gerekiyor

Hatasız bir ürün diye bir şey yoktur. Sonuç olarak, bazı ürünler hasar görecek veya doğru çalışmayacak. Bazen yanlış ürün teslim edilecek veya mallar eksik çıkacak. Böyle bir hata veya hasar, ters lojistik sürecini tetikler . Alışılmış modda mallar e-ticaret işinden müşteriye geçiyor.

Sonuç

Bir e-ticaret işinde birçok hareketli parça bulunur. Başarılı olmak için, bunlardan her birini ustaca yönetmeniz gerekir. Umarım bu makalem size yardımcı olacaktır.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Ayırkan

Bir Cevap Yazın