E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-Ticaretin Alıcı Ve Satıcı İçin Faydaları
0

Bilindiği üzere E-Ticaret; insanların, internet üzerinden sanal veya gerçek ürünleri satın alma işlemidir. Daha anlaşılır bir tanım yapacak olursak E-ticaret, ticaretin internet üzerinden gerçekleştirilen şekli olarak da tanımlayabiliriz.

Günümüz devri artık teknoloji devri. Bu açıdan bakıldığında E-ticaret siteleri bizlere teknolojinin sunduğu büyük imkanlardan biri. Bu imkan dünyanın her yerinden alış veya satış yapmayı mümkün kılıyor.
e-ticaret-onemi

E-Ticaretin Avantajlarına Alıcı Açısından Bakacak Olursak;

  1. Evden çıkmadan internet üzerinden bir tıkla hızlı bir şekilde alışveriş yapma imkanı sağlar.
  2. Satın alacağı ürünü almak için bir çok mağaza ve mekan gezmek zorunda kalmaz. Buna bağlı olarak harcayacağı ulaşım giderleri doğrudan ortadan kalkar.
  3. Satın alacağı ürün hakkında geniş bir arama yelpazesine sahiptir. Aynı anda birden çok sitede ürünü araştırabilir. Hangi ürün hangi sitede daha indirimli? Hangi ürün daha kaliteli? Hangi ürün daha bütçeye uygun? Gibi sorulara bu şekilde kolayca cevap bulunabilir.
  4. Satın alacağı üründen memnun kalmak adına şüpheleri varsa veya ürün hakkında daha ayrıntılı araştırma yapmak istiyorsa kullanıcı deneyimlerine ulaşmak oldukça kolaydır.
  5. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde birden fazla alışveriş yapılacak firma bulunur. Bu rekabetten dolayı müşteri alacağı bir ürünü çok daha uygun fiyatlara alabilir.

E-Ticaretin Avantajlarına Satıcı Açısından Bakacak Olursak;

  1. Satıcı, ürünlerini mesai saatlerinde veya belli bir zaman diliminde satmak zorunda değildir. Aksine 7/24 ürünlerini satma imkanına sahiptir.
  2. Satıcı, E-Ticaret ile sadece belli bölgedeki müşterilere ürün satarak markasını veya firmasını kısıtlamaz. Aksine dünyanın her yerine satış yapabilir. Bu sayede yeni müşteriler elde eder ve markasının tanınması kolaylaşabilir.
  3. Reel bir mağaza ile karşılaştıracak olursak stok, ürün maliyeti, iş gücü gibi giderler oldukça düşüktür. Dilerse stoğunda ürün bulundurmayarak müşterinin talebine göre satış yapabilir.
  4. Ürünlerini tanıtan ve ürün bilgilerini müşterilere detaylı olarak sunabileceği online bir platforma sahip olur. Böylece istemediği sürece firması için reel bir işletme açmak zorunda değildir.
  5. E-Ticaret sitesi sahipleri, teknolojik gelişmelere ve değişmelere oldukça hızlı şekilde uyum sağlayabilirler. Kaliteli hizmet vererek veya diğer yollarla internet üzerinde kolaylıkla reklam verebilirler.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın