E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E-Ticaret Satışlarında Instagram Etkisi
0

Sosyal uygulamalar arasında kullanıcı kitlesi gün geçtikçe artan Instagram’ın, E-Ticaret siteleri açısından marka bilinirliği ve ürünleri tanıtımı için oldukça önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz dönemde yeni güncellenen “Instagram Business” özelliği ile artık E-Ticaret siteleri için Instagram artık daha büyük önem taşıyor.

 Artık markalar işletme profili özelliği ile takipçiler ile daha kolay bağlantı kurabiliyor. İşletmeler, Instagram hesapları üzerinden “Insights” aracını kullanarak takipçileri ve gönderi analizlerini yaparken “promote” özelliği ile reklam verebiliyor . Ancak, Instagram’ın tüm bu faydalarından yararlanmak için öncelikle işletmelerin etkili olarak Instagram nasıl kullanılır bilmeleri gerekiyor. E-Ticaret satışlarını artıracak etkili Instagram kullanımı nasıl olmalıdır?

 

1)   Oldukça Kaliteli Görseller

Instagram içerik paylaşımı değil, resim paylaşma platformu olduğu için görseller büyük önem taşır. Markanıza ait görseller güzel ve kaliteli olursa markanızın Instagram üzerinden ziyaret sayısı artacak bu da başarılı bir E-Ticaret stratejisi olacaktır. Paylaştığınız görseller net olmalı. Renkler, duruş, style olarak kullanıcının göz zevkine hitap etmeli. Özetle ne kadar güzel görsel okadar çok ziyaret!

2)   Hashtag Kullanımı

Hashtag her ne kadar Twitter ile hayatımıza giren bir kavram olasa da, markalar açısından işe yarayacak en uygun sosyal ağ şüphesiz Instagram. Günümüzde sosyal ağların en vazgeçilmez unsurlarından olan hashtag, markalar içinde Instagram’da oldukça önemli. Trend olan ve markanızı doğru kullanıcı kitlesine ulaştıracağınız bir hashtag kullanımı E-ticaret sitenizde ki trafiğe oldukça fayda sağlayabilir.

 

3)   Sayfada Yapılan Kampanyalar, İndirimler, Çekilişler

Markanızın bilinirliğinin artması, web sitenizdeki satışların artması ve ürün tanıtımı açısından sayfada yapılan çekiliş ve kampanyalar oldukça etkilidir. Böylelikle kullanıcılar sayfanızı ziyaret eder, yapılan like ve yorumlarla sayfanız çeşitli kullanıcıların Instagram’ında keşfet kısmında çıkar. Bu durum dolaylı olarak E-ticaret sitenize de yansır.

 

4)   Kullanıcılara Geri Dönüş Yapmak

Instagram’da ve her sosyal mecrada kullanıcıların hoşuna giden en önemli özellik kendilerini özel hissetmek. Bu sebeple müşterilerin sayfanızdaki olumlu görüşler, olumsuz görüşler, eleştiriler, beğenilerine geri dönüş yapmak E-ticaret sitenizin satışlarına da müşteri memnuniyeti olarak yansıyacaktır.

 

5)   Instagram Kullanıcılar Tarafından Sevilen Bloggerlar İle Etkinlikler Yapmak

Kısaca Instagram kullanıcıları tarafından sevilen bloggerlar ile iletişime geçerek ürünlerinizi tanıttırmak veya bu kişileri sayfanızda 1 günlük ağırlamak gibi çeşitli fikirler sayfanızı daha fazla kullanıcının ziyaret etmesini sağlayacaktır. Bu durumla ilişkili olarak E-ticaret siteniz üzerinde de satışta artış olacaktır.

 

Instagram üzerinden E-Ticaret sitenizdeki satışlar nasıl artırılır kısaca bahsettik. Bu etkiler markanızın özelliklerine ve yaratıcılığınıza göre artabilir. Ancak unutulmamalıdır ki Instagram gibi tüm sosyal ağlar E-ticaret satışlarında; marka bilinirliği, satış, ürünleri sergileme gibi bir çok konuda oldukça önem arz ediyor.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
57%
Güzel
29%
Fena Değil
14%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın