E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
İnsanların E-ticaret Korkusu Nasıl Aşılmalı?
0

Her ne kadar online alışveriş mağazaları 7/24 hizmet veriyor olsa da insanlar her zaman internetten ürün almayı tercih etmiyor. İnternetin geniş ürün yelpazesi sunması, fiyat karşılaştırma kolaylığı ve avantajlı fiyat imkanlarıyla online alışveriş aslında alışverişe çıkmaya zaman bulamayanlar için süper bir olanak. Peki online alışverişin bu denli avantajlarına rağmen e-ticaret korkusu nereden kaynaklanıyor? E-ticaret yapan şirketler insanların bu korkusunu nasıl yenebilir?

Bu site gerçek mi?

Online mağazada geçireceğimiz ilk bir dakikada web sitenin tasarımı, resimler, renkler ve içerikler bize güven sağlamalıdır. Tabi ki de sadece bunları sağlayarak müşteriyi ikna edemezsiniz. Bu noktada müşteriyi sosyal medya mecralarınıza yönlendirmeniz doğru olacaktır. Facebook yada Instagram sayfanızı ziyaret eden bir müşteri hem markanın aktif paylaşımlarını hem de diğer müşteri yorumlarını görerek sahte bir sitede olmadığına ikna olacaktır. Diğer bir öneri ise sitenizdeki “hakkımızda” bölümünde şirket sahibinin ya da çalışanların da içinde bulunduğu tanıtım videosu veya fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Araştırmalara göre, paylaşılan insan fotoğrafları online alışveriş sitelerindeki geri dönüşümü %95 oranında artırmaktadır.

Online alişveriş güvenli mi?

İnsanların sitenizde dolaşıyor olması ve beğendikleri ürünleri sepete atmaları o ürünü alacakları anlamına gelmiyor tabi ki de. CyberSource’un yaptığı anket sonucuna göre, ankete katılanların %73’ ü online alışverişin mağaza alışverişine göre daha riskli olduğunu söylemiştir. Ki bunların da %90’ ı daha önce hiç bilmedikleri bir siteden alışveriş yaparken stres yaşadıklarını belirtmişler. İnsanların bu korkularını aşmaları tabi ki de zaman alacaktır ancak her geçen gün yeni yeni alternatifler ortaya çıktığı için sizin ilk göreviniz müşterilerinizi bu konuda eğitmek olacaktır. PayPal’ın Türkiye pazarından çekilmesi şok etkisi yaratsa da onun yerine sunabileceğiniz birçok alternatif online ödeme kanalı bulunmaktadır. BKM Express, ininal kartları, Wirecard, WebMoney, Payoneer gibi seçenekler hakkında müşterilerinize bilgi vererek bu konudaki bilinci arttırabilirsiniz. Bir başka önemli adım e-ticaret sitelerindeki ödeme güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan SSL (Secure Socket Layer) Sertifikası olabilir. SSL hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Baktınız bunlar da işe yaramadı o zaman EFT/havale ya da kapıda ödeme seçeneklerini sunabilirsiniz.

Ürünü beğenecek miyim?

Herhangi bir ürünü almadan önceden dikkat ettiğimiz hususlar sanal alışverişte de geçerli olacaktır. “Kumaşı kaliteli mi? Rengi resimde olduğu gibi mi? Üzerimde nasıl duracak?” gibi sorular oluşur kafamızda. Öncelikle her ürünün kaliteli görsellerini (tercihen manken üzerinde), varsa video demolarını web sitenizde paylaşmalısınız. Alibaba.com’da olduğu gibi aynı ürünü daha önceden alan müşterilerin de fotoğraflarını ve yorumlarını paylaşması için imkan sağlarsanız potansiyel müşterilerinizin birçok sorusunu yanıtlamış olursunuz aslında. Bunların dışında bir de 7/24 çalışan online canlı destek hatlarınız olabilir. Yada WhatsApp hattınızı paylaşarak insanlarda güven duygusu yaratabilirsiniz.

İade sorunu yaşar mıyım?

Ürünü aldıktan sonraki en önemli soru iade seçeneğinin olup olmamasıdır. Diyelim ki, iade hakkı var ama şartlar o kadar zor ki kimse iade etmek için çaba harcamak istemiyor. Dolayısıyla ürün bir seferinde kötü çıkarsa aynı müşteri  ikinci kez o siteden ürün almayacaktır. Bu yüzden iade şartlarını çok anlaşılır bir biçimde müşteriye aktarmalısınız. Ve mümkünse iade işlemini kısa sürede ve kolaylıkla yapabilecek şekilde ayarlayın ki alışverişe zaman bulamayan bu insanlar iadeyle hiç uğraşmayacaktır.

Sonuç olarak; siz tüm bu şartları sağladıktan sonra müşteriler de e-ticaret korkusunu yenecektir diye düşünüyorum.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zulfiyya Movsumzade

Bir Cevap Yazın