E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
E – Ticaret Firmaları Geleneksel Mecralarda Neden Reklam Kullanır?
1

E -ticaret sitelerinin yaygınlaşmasıyla mağazalarını online platforma taşıyanların sayısı da her geçen  gün artıyor. Sanal satış kanallarının artması da Google’a dahiyane reklam modülü olan Google Adwords’ü oluşturma imkanı tanıdı.

Google Adwords ve sosyal medya reklamları uygulayarak satış pazarlama ayağını güçlendiren online alışveriş siteleri, neden geleneksel reklam kanallarını kullanıyorlar. ATL – BTL olarak ayırım yapmaksızın geleneksel reklam kampanyalarını kullanmalarındaki sebep ne olabilir diye düşüyoruz.

Bize öğretilen veya gözlemlerimiz sonucu edindiğimiz sanal reklam dünyasının geleceğimiz olacağı faktörü henüz yetkinliğini kazanmamış görünüyor.

Konu bütünlüğünü bozmamak adına belli başlıklar altında ele alacağım bu konuyu:

Kurumsal İtibar

Kurumsallaşma sürecinin en önemli gereği markaların belli bir bilinirlik ve prestij sağlamaları oluyor. Bunun en önemli kaynağı da hala reytingi çok yüksek olan TV kanallarıdır. Ve tabi tirajı yüksek olan gazete,  dergi gibi geleneksel reklam kanallarıdır.

İşin psikolojik tarafını ele alırsak kişi veya kurumlar da markayı belli kıstaslarda “OLMUŞ” kabul ediyorlar ki bunun da en önemli kaynağı TV reklam bütçesi ayırabilecek potansiyele sahip bir kurum/marka ilişkisidir.

Basit bir hesap yapmak gerekirse günlük 100 TL dijital reklam bütçesi olan bir kurum düşünün aylık harcaması 100*30= 3000 TL yapıyor. Gelelim geleneksel mecra fiyatlarına X kanalda 3 dakikalık bir röportaj imkanınız olduğunda bunun bedeli (tabi ki mecraya göre değişmekle beraber ) DK * maliyet = ? şeklinde olacaktır. Ki minimum fiyatıyla belirteyim ( deneyimlerime dayanarak ) 5000 TL + KDV şeklinde olacaktır. Tabi mecrayı biliyorsanız bunu ‘abi bize kaça olur’ dediğinizde ‘ya tamam sen yabancı değilsin sana 3000 TL + KDV yapalım’ pazarlığıyla işi tamamlarsınız.

Tabi bu düzgün ve ciddi prestije sahip bir kanal fiyatıdır ki herkesi de kabul etmez. İşin reklam yayınlama prosedürleri de daha farklı hesaplanmaktadır ki reklam videosunun X kanalda yayınlanması da ayrı ve yüksek bütçe gerektirmektedir.

Peki fiyatlar bu kadar yüksek iken geleneksel mecrada neden sadece kurumsal itibar için firmalar bunu yapsın ki, bir kaç sosyal medya çalışmasıyla bence bunu pekiştirebilir diyenleri duyar gibiyim 🙂

Devam edelim o halde….

Güvenilir Olmak

Markaların ihtiyacı olan en önemli nokta güvenilir olmalarıdır. Çünkü 55 yaşındaki Naciye teyze Facebook’ta gördüğü reklamınıza ‘ Ay dolandırıcı ayol bunlar benim oğlan dediydi anne sakın tıklama telefonda görünen reklamlara valla paranı çeker diye’ şeklinde bir yaklaşımda bulunurken bizler hala sosyal medya reklamlarımızın etkili olduğunu düşünebilir miyiz?

İşin yine psikolojik tarafına bakalı… Her toplum belli düşünce kalıbıyla yetişir dolayısıyla hayata, kişilere ve dolayısıyla kurumlara bakış açısı da aynı ölçüde farklılık gösterir. Türkiye coğrafyasında yer alan bizler de bilmediğimiz ve öğrenmediğimiz sanal dünyaya karşı daha güvensiz bir yaklaşım içindeyiz. Avrupa’da aileler çocuklarının instagram fotoğraflarını trolleyecek mizaha sahipken bizler ailelerimizden (çoğu genç için geçerli tabi bu durum, herkese değil ) hala sosyal medya hesaplarımızı gizliyoruz. İş böyle olunca sosyal medya bizler için güvenilir olmaktan çıkıyor. Çünkü önce gazeteye alışan güruh sonra renkli dünya TV ile karşılaştı ve tabi ki TV’de söylenenler yalan olamazdı. Güven kalıplarımız da doğal olarak günde 5.5 saat TV izleyen hedef kitle için geleneksel mecradan geçiyordu.

Bu kısa açıklamalara dayanarak o halde denebilir ki geleneksel mecralar prestij için ve daha da önemlisi kurumsal marka kimliği için değişmez  altyapıyı sağlıyor. Markasal örnek olarak basit ama küçük bir örnek vereyim: Deniz Butik adını duyan kadın arkadaşlarımız olmuştur. Instagram satışlarıyla başlayan yolculuklarını daha sonra gelen kanunlarla mağazalaşma sürecine döken Deniz Butik, Bağdat cd ve Şişli de açtığı şubeleriyle devam ettirdi. Ve geçtiğimiz haftalarda da önemli bir haber kanalında konuk olarak yer alan butik sahibi Deniz Hn. bu vesileyle kendini e-ticaret alanında geldiği önemli noktayla bilir kişi olarak tanıttı. Spesifik bir örnek olması adına verilen bu kurumla bir bağım yoktur merak edenlere dipnot da geçeyim. Takip ettiğim ve backgroundını da öğrendiğim bir kurumdur sadece.

Konu e-ticaret ve geleneksel reklam ilişkisi olunca N11.com, hepsiburada.com, trendyol.com gibi pek çok markayı da TV.de gazetede görmek mümkün… Hatta marka ismini hatırlayamadığım bir e-ticaret firması da otobüs giydirme ile reklam planlamasına geleneksel mecrayı eklemişti .

Dijital reklam kanalları her ne kadar hızlı ve daha uygun olsalar da kurumsal itibar ve güvenilir marka algısı için geleneksel mecralar bir kaç dönem daha yerini koruyacaktır.

Takip Et

Çağla Tanrıverdi Kömür

Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM 🙂 İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çağla Tanrıverdi Kömür
Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM :) İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın