E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
B2B; Şirketler Arası E-Ticaret ve E-Pazar
0

B2B nedir, ne için kullanılır?

B2B (business to business) bu e-ticaret modelinde üretici ve aracı bir araya gelir, iki şirket arasında şirket içi satın almalar gerçekleştirilir. Üretici pazarladığı malı veya hizmeti detaylı olarak sunar fiyat teklifi alma teklif sunma gibi işlemler online olarak yapılır. Pazarlık online sistem üzerinden yürür. bu sistemde mal son alıcıya ulaşmaz yani toptan bir satış ve alış söz konusudur. E-pazar stratejisinde temel amaç üretim maliyetini düşürmektir. Şirketler arası alış-verişte daha çok üreticiye veya tedarikçiye ulaşarak daha kaliteli mala daha ucuz yoldan ulaşmak hedeflenir. Şirketler tedarik, depolama,son alıcıya ulaşma gibi süreçleri etkili bir biçimde yöneterek daha az maliyetle daha detaylı bir yönetim kapasitesine ulaşabilir. Bu sistem genele kapalı özele açık bir sistemdir. Üretilen ürünü daha detaylı tanıtabilme reklamı daha etkili yapabilme, üretim maliyetlerini azaltma, son alıcıya ulaşma sürecini daha kolay yönetebilme, rekabetçi olabilme, yeni ürünleri pazara daha hızlı sokabilme, ithalat ve ihracat ayağında tam kapasite ile çalışma gibi pek çok önemli avantaj sağlamaktadır.

B2B E-Pazar Sitesi Nasıl Kurulur ve Yönetilir?

Her sitede olduğu gibi B2B ticaret sitesi kurmak için B2B’de uzman bir yazılımcı ile çalışılmalıdır. Alıcı ve satıcı ne öğrenmek istiyorsa o verilmelidir. Gereksiz bilgilerle donatmak yerine ürün satışını artırıcı detaylar kullanılmalı ürünleri net ve anlaşıla bilir bir şekilde sunmak önemlidir. Üretilen malların cinsine göre alıcı ilgili sayfaya yöneltilmeli, alakasız ürünleri alıcıya göstermemek gerekir. Fakat sayfa sonu tanıtımı yapmak benzer kalitede ve benzer içerikteki ürünler alıcıya gösterilmelidir. Alıcıların alım kapasitesi doğru tanımlanmalı ve rekabetçi fiyatlar kullanılmalıdır. Daima online olan deneyimli ve donanımlı ürünler hakkında bilgili bir danışman bulunmalıdır. Tanıtıcı resimler profesyonel olmalı kaliteli çözünürlük ve bir kaç açıdan detaylı fotoğraf kullanılmalıdır.

E-Pazar Sitelerinde Yapılan Hatalar ve Korunma Yolları

Şirketler öncelikle fiziksel pazar alışkanlıklarından arınmalı, web ortamının kendine özgü karmaşık ve değişken alışkanlıklarını kabul etmeliler. Fiziksel pazar alışkanlıklarını devam ettiren ve webin hızına ayak uyduramayan siteler birer birer yerini kaybetmekte. Web sitesi oluştururken aceleci davranılmamalıdır. Ucuza ve büyük maliyetli işlerden kaçınılmalıdır. Potansiyel müşterinin isteklerine uygulana bilen portatif bir site ilk başta daha verimli olacağından kalıcı fiziksel dükkan mantığında olmamalı. Karmaşık tasarımlardan, aldatıcı ürün tanıtımlarından kaçınılmalıdır.

Berna Gencmazlumoglu

dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Latest posts by Berna Gencmazlumoglu (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Berna Gencmazlumoglu
dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Bir Cevap Yazın