E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Amazon Türkiye’de Hakimiyet Kurar mı?
Guru
0

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon’nun bir süredir Türkiye’ye geleceğini biliyoruz. Tarihler ileri atıldıkça, heyecan artıyor. Lakin bu gidişle 2019 civarında ülkemizde faaliyete geçecek. Amazon haliyle perakende satış konusunda dünyanın en büyük iki markasından biri. Diğeri olan e-bay zaten ülkemizde hizmet veriyor. Ama amazonun gelişi dengeleri biraz daha değiştirecekmiş gibi duruyor.

Öncelikle Amazon’nun bir korku saldığı ortada. Rekabet dengelerini açık bir şekilde değiştireceği, ve bu rekabette pasta paylarının değişeceği bir gerçek. Diğer yandan satıcılar içinde daha ucuz komisyonlu satış anlamına geliyor Amazon’nun Türkiye’ye gelişi.

Aklımızda soru işaretleri de var bunun yanında. Öncelikle müşteri memnuniyetine fazlasıyla önem veren Amazon, bu ülkenin dolandırıcıları ile nasıl başa çıkacak merak ediyoruz. İkinci olarak ülke de ki yüksek vergi oranları karşısında neler yapabileceği de ayrı bir soru işareti.

Daha Amazon’nun gelmeden bir çok perakedenci ile gizli antlaşmalar yaptığı, birçok firma ile de satın almak için ilgilendiği söylentileri dolaşıyor. Bunlardan biri trendyol, diğeri ise D&R. Bu iki büyük firmadan birini kesin alacağı, yada kesin olarak bünyesine katacağı gibi bir durum yok. Ama olası satış antlaşmaları dengeleri büyük oranda değiştirir. Diğer bir yandan bu iki firma ile ilgilenmesi bile, Amazon’nun hazır altyapı sistemi olan bir firmayı tercih edebileceği ihtimalini doğuruyor. Hazır müşterileri olan, hazır sistemler. Diğer bir yandan ikisini birden alması ise çok ilgi çekici geldi benim için.

Amazon’nun kendi kurye sistemini kurması, bunu da geldiğinde ülkemize yansıtacağını bilmek önemli bir konu. Çünkü anladığımız kadarıyla amazon artık işi her anlamda daha sıkı tutuyor. Ulaşımdan doğacak problemlerin önüne geçmek için, bütün sürecin gözleri önünde gerçekleşmesini istiyor.

 

Amazon Tamam da, Ya Rakipler?

Amazon ülkeye girdiğinde ciddi rakiplerle karşı karşıya gelecek. Bir yandan e-bay destekli gitti gidiyor, diğer yandan n11, az gerisinden sahibinden ve diğer online satış siteleri geliyor.

Amazon geldiğinde mutlaka birkaç tanesi ciddi anlamda sarsıntı yaşayacak. Bunların başında elektronik mağazcılık geliyor. Bugün zaten satış yüzdeleri düşen, mağazalarını birer ikişer kapatan elektronik mağazacılık, amazonun gelmesiyle birlikte sitelerine de kilit vurabilir, veya amazon bünyesinde satışlarına devam edebilirler. Sonra giyim sektörü. Giyim sektöründe öncelikle ufak firmaların sonunu görebiliyoruz. Onlarda bir başka devin girişine sevinmeyecekleri gibi, kendilerini bu durumdan kurtarmak için amazon’a katılacaklardır.

Gitti gidiyor, N11 ve Amazon arasında yaşanacak bir başka savaş ise, kesinlikle reklam savaşı olacak. Anahtar kelime fiyatlarının tavan olduğu, programatik reklam savaşlarını izlediğimiz reklam sektöründe yükselen rekabet ile reklam bütçeleri de yüksek bir irtifa kaydedecektir. Özellikle alışveriş reklamlarının fiyatlarını çekirdek alıp izleriz sanırım. Amazon özellikle ülkeye ilk girdiğinde bütçelerini tavan olarak belirleyecek, ve bu tavan içerisinde amazon’u hiç bilmeyen kitleyi hedef almak için uğraşacaktır. Bu da özellikle yeni müşteri bulma konusunda ciddi bir rekabete yol açacaktır. Pazar içerisinde ki dengeleri değiştirecek olan Amazon iki taraflı bir avantaj sağlayacak. Bunlardan biri diğer sitelere oranla satıcıdan %10 daha az komisyon alacak. Diğeri ise alıcılara bir seçenek daha olacak.

Tüketici Dümeni Kırarsa

Burada biraz da biz tüketicilerin tarafına geçerek bakalım. Amazonun tüketici deneyimleri konusunda neler getireceğini merak etmekle beraber, belki farklı deneyimler yaşatabileceği hayalini kuruyoruz.  Mesela bunları şöyle özetleyebiliriz;

 • Kırılmadan gelen kargolar
 • Düzgün müşteri hizmetleri
 • Zamanında yerine ulaşan kargolar
 • Daha uygun fiyat
 • Daha geniş ürün yelpazesi
 • Daha zeki pazarlama kampanyalar
 • Gerçek indirimler

Eğer bunları ve bunların başarabilir, yanında ise daha farklı müşteri deneyimleri yaşatabilirse, Pazar payında ki oranı o kadar yükselir diye düşünmekteyim.

Diğer bir taraftan Amazon’nun diğerlerinden mutlaka bir fark yaratması gerektiğini, aksi halde ilk altı aydan sonra, beklenen ilginin düşeceğini düşünüyorum. Tıpkısının aynısı bir perakende sitesine ihtiyacımız yok gibi. Bunun içinde Jeff Bezos abi ve çalışanlarının yapacaklarını görmemiz gerek.

Peki Amazon’da Dükkan Almak Avantaj Sağlayacak mı?

N11, Gitti-gidiyor, Sahibinden.com gibi siteler farklı oranlarda dükkanlardan komisyon alıyor.

 • N11: %6 -%30 
 • Gitti-Gidiyor: %15
 • com: %9 – %12
 • Sanal Pazar: %5 – %7

Amazonun ise dünya’da %8 – %15 arası bir oranda komisyon aldığını biliyoruz dünya’da. Ama bu Türkiye’de değişebilir mi bilmiyoruz. Şimdilik sadece %10 söylentisinden başka bir şey elimizde yok. Belki de ilk altı ay veya bir yıl için bir değişim olabilir bu oranlarda. Ama sonrasında bir standarda oturtacaklarına kesin gözüyle bakabiliriz.

Amazon için ilk geldiğinde komisyon avantajları konusunda dikkatli olmalı, ve eğer bir avantaj varsa, mağaza sahibi olmak için elimizi çabuk tutmalıyız. Ama diğer bir taraftan, Amazon.com’un ilk altı ayda’ki satış politikalarına, satış ve kar oranlarına dikkat etmeliyiz. Çünkü hızlı bir giriş olacak, ama nasıl devam edecek bilmiyoruz.

Sonuç olarak, bizi rekabetin bol olduğu, reklam bütçelerinin su gibi aktığı bir dönem bekliyor. Amazon mutlaka bir fark yaratacak, mutlaka bir çok sektörü de iyi veya kötü etkileyecek.

Bekleyip göreceğiz.

Emrah Sarıgöl

Emrah Sarıgöl

1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çokfirmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.
Emrah Sarıgöl
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Sarıgöl
1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çok firmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.

Bir Cevap Yazın