E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
2017 E-Ticaret Trendleri
0

2017 E-Ticaret Trendleri

Yazar:  Selen Derici19 Kasım 2016

2017’de e-ticaret sektörünü ne gibi yeniliklerin beklediği ve Türkiye’deki hacminin ne boyuta ulaşacağı merak konusu. Hem üreticileri, hem tüketicileri hem de sektör çalışanlarını yepyeni trendler bekliyor.

2017’de E-Ticaret

E-ticaret Türkiye’de büyüyor. 2017’de e-ticaret pazar hacminin %10’u bulması öngörülüyor. Sektörden elde edilen toplam gelirin 5,852 milyon dolar olması ve bu gelirin %40’ına yakın bir kısmının teknoloji ürünlerinden gelmesi bekleniyor. Moda kategorisi ile mobilya & ev eşyaları kategorisi ise e-ticaretten elde edilen gelirde en yüksek ikinci ve üçüncü payı olan kategoriler. Bu kadar önem arz eden ve hızlı büyüyen bir sektördeki değişimlere çabuk ve en iyi şekilde adapte olmak rekabette avantaj sağlamak için şart.

2017 E-Ticaret Trendleri

1.Mobil Kullanıcı Sayısı Artışta

Mobil kullanıcıların sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Bu nedenle mobil sitelerdeki kullanımının ve satın alma işleminin kolaylaştırılması şart. Fakat unutmamalıyız ki çoğunlukla bir mobil kullanıcı aynı zamanda da bir masaüstü kullanıcısıdır. Kullanıcılar satın alma kararını mobilde verirken satın alma işlemini masaüstünde gerçekleştirebilir. Bu nedenle markalar kanalları birbirine entegre ederek pazarlama stratejileri oluşturmalılar.

2.Cüzdan Taşıma Devrine Son

Yeni e-ticaret yasası ile, tüketiciler çok daha kolay bir şekilde ödeme yapabilecekler. Bu nedenle temassız mobil ödeme seçenekleri geliştirmek büyük önem taşıyor.

3.Aboneliklerin Artışı

Sıklıkla tüketilen ürünler için abonelik sistemi geliştirmek markalar için büyük bir fırsat olabilir. Günümüzde çoğunlukla dergiler ya da niş sayılabilecek gazeteler için abonelik sistemi kullanımda. Fakat bu sisteme uygun olabilecek başka bir çok ürün var. Bünyelerinde bu tür ürünleri barındıran markalar bu fırsatı kesinlikle değerlendirmeli.

4.Chat bot’ları Hayatımızı Değiştirecek

Chat botları etkileşimde metnin ötesine geçerek, kullanıcılara sorular yöneltebilen ve kullanıcıyı isteğine göre yönlendirebilen, kısacası kullanıcılarla insanmış gibi sohbet eden botlara deniyor. (Daha fazlası için linki tıklayınız.) 2016’da popülerliği artan bu botların 2017’de kullanımının yaygınlaşması bekleniyor. Bu botlar, markaların müşterilerine hızlı ve iyi bir deneyim sağlamasında büyük bir rol oynayacak. Kısa zamanda Chat botları olmazsa olmazlardan biri haline gelecektir.

Chat botları

Türkiye’de E-Ticaretin Geleceği

Türkiye’de E-Ticaret ABD’ye ve Avrupa ülkelerine kıyasla henüz yeterince gelişmiş değil. Bunun ana sebepleri arasında internet kullanım oranının ülkemizde bu ülkelere göre daha düşük olması yer alıyor. Türkiye nüfusunun % 51’i internet kullanıyor. Diğer bir sebep ise alım gücünün daha düşük olması. Fakat istatistiklere göre Türkiye’de e-ticaret yüksek bir hızla büyümeye devam ediyor. Bu da girişimciler için önemli bir fırsat olarak görülebilir. E-ticaretten elde edilen gelir 2015’te 4,385 milyon dolar iken bu rakamın 2021’de 7,673 milyon doları bulması bekleniyor. Ayrıca e-ticaret kullanıcılarının sayısının 2021’e kadar 38.1 milyonu bulacağı öngörülüyor. Ülkemizdeki e-ticaret kullanıcı sayısının gidişatını gösteren grafik Statista verilerine göre aşağıdaki gibidir.

 

Türkiye'de E-ticaretin geleceği

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
50%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın