Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Youtube Pazarlamasının Yararları
0

Youtube; markaların video içeriklerini hedef kitle ile buluşturabilecekleri bir platformdur. YouTube yalnızca videoların yayınlandığı basit bir video paylaşım sitesi değil, aynı zamanda  sosyal medya reklamcılığında faydalanılacak bir mecradır. Diğer sosyal medya platformlarıyla entegre edilebildiği için Youtube, pazarlama yapılabilecek en iyi mecralardandır.

Hızlı ve etkili bir şekilde pazarlamanın en kolay yöntemi videodur. Bunun nedeni ise; video, diğer pazarlama kaynaklarına kıyasla daha çok duyuya hitap eder.

Yotube Google ve Facebook’un ardından dünyada ikinci en popüler arama motoru ve üçüncü en çok ziyaret edilen internet sitesi olarak sıralanıyor. İnsanların %80’e yakını Youtube’da her hafta en az 1 video izliyor ve bu izleyicilerin yarısı online video reklamlarına daha fazla güvendiklerini söylüyor. Youtube, 2 milyar video içeriğini barındırıyor. Youtube üzerinden yapılan pazarlamanın yararları şunlardır:

Görünürlük

Bir çok marka Youtube üzerinden yayınladığı içerik yada reklamlarla hedef kitlesine erişim sağlıyor. Facebook’ta her gün Youtube videosu izleniyor. Youtube da olmak markanızı direk hareketin içine sokar. İnsanlar videoları izlemek için ilk olarak Youtube bakıyor. Bu da videolarınızın görülmesini sağlıyor.

Markalaşmak

Markalaşmak için videoları kullanmak oldukça önemlidir. Logonuz ve diğer tasarım unsurlarınızı da belirttiğiniz için marka farkındalığını yaratmak daha kolaydır. Bir marka Yotube da içerik oluşturarak ve iş birliktelikleriyle hem erişimini hemde bilinirliğini artırabilir. Doğru kullanıldığında Youtube’dan markalar hedef kitlesini etkileyebilir.

Ücretsizdir

Bir web sitesi kurmanın aksine Youtube’a video yüklemek ve kanal oluşturmak ücretsizdir. Eğer halihazırda videolarınız varsa tek yapmanız gereken kayıt olmaktır. Youtube paylaşımları ile markanızın reklamını iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Hem bedava hem de ilgi çekerek çok erişim sağlaması muhtemeldir. İnsanlar beğendikleri videoları sosyal paylaşım sitelerinde paylaşır. Böylece ücret ödemeden çok fazla kişiye erişmiş ve reklamınızı yapmış olursunuz.

Sabit Konumlandırma Seçenekleri

Videonuzun nasıl konumlanacağı ve nasıl görüneceği ile ilgili endişelenmenize gerek yoktur. Hedefiniz videonuzun orda nasıl bulunacağı değil, diğerlerinden nasıl ayrılacağıdır.

Seo’yu Kullanma

Yotube’da bulunan Seo sayesinde herkesin videoları ile birlikte sizinki de Google’ın arama sonuçlarında görünür. Fakat açıklama kısmında kullanacağınız anahtar kelimelere ekstra önem göstermelisiniz, böylece videonuz daha çok dikkat çekecektir. İyi bir başlık ve video özeti, doğru seçilmiş etiketler daha fazla kişiye erişimi sağlar.

 

Bunların dışında call to action (eyleme çağrı) içeren kelimeler, buraya tıklayın, abone olun gibi sitenize erişimi ve abone sayınızı arttırır.

Marka mesajını iletmek, hedef kitleye ulaşmak ve viral reklamlar oluşturmak için Youtube pazarlama yapılabilecek en iyi sosyal medya platformudur.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın