Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Bu Yıl Dijital Pazarlamada En Çok Konuşulacaklar 
0

Dijitalleşmenin çığ gibi her alanı kapsadığı günümüzde pazarlama konusunda da her geçen gün yenilikler hızla karşımıza gelişerek çıkıyor. Bu hızlı döngü içerisinde de dijital pazarlama rekabeti kendini yoğun bir biçimde hissettiriyor. Günümüzde fark oluşturmak, markalar için “Ben de buradayım” demek bir nevi iğne ile kuyu kazma hikayesine bürünüyor.

Şuan dijital pazarlamanın bir şekilde içinde olan kişi ve firmalar; içerik üretimi, sosyal medya paylaşımları, e-mail marketing, arama motoru optimizasyo (SEO) ile bir nevi haşır neşirler. Rekabet edilen sektör ve markalar açısından dijital pazarlamada, herkesin aynı şeyleri yaptığı bir ortamda peki farkımızı nasıl ortaya koyacağız? Online platformlarda iletişime geçtiğimiz bireyleri nasıl etkileyeceğiz? Elbette üretilen içerik zenginliği önemli ancak bunu etkileşime etkisi ne kadar sağlıklı oluyor… Online platformlarda anlık olarak çok sayıda mesaj ile karşılaşan bireyleri nasıl yakalayacağız, ikna edeceğiz?

Her şey Daha Da Karmaşık Hale Mi Gelecek?

Kişi ve firmaların bireylere ulaşmasında artık dijital dünya kaçınılmaz bir olgu. Milyonların facebook, instagram, youtube, pinterest gibi platformlarda vakit geçirdiği bir dünyada olay daha da karmaşık bir hal alıyor gibi görünse de önemli fırsatları da her zaman kendi bünyesinde barındırıyor. Teknolojinin getirdiği refleksle bireylerle etkileşim kurmak zorlaşsa da kişi ve firmalar kendilerine bir strateji oluşturabilmeli. Bu stratejide kendileri için en fazla kazanımı olacak platform ve içeriklere yoğunlaşmalı. Mutlaka oluşturdukları dijital pazarlama çalışmalarını ölçümlemeli. Bir de bireylere en basit hali ile anlatmayı tercih etmeliler. İnan bazen çok iyi bir çalışma yapayım derken iş gerçekten iyice karışabiliyor ve mesaj iletiminde başarısızlık kaçınılmaz olabiliyor.

Uluslararası bir markadan caddede bulunan bir restoranta kadar herkes dijital dünyanın sunduğu fırsatları görebilmeli, gerekirse profesyonel destek almalı. Rekabetin arttığı dijital dünyada kişi ve firmalar için artık dijital pazarlama birkaç online platformda hesap oluşturma ya da paylaşım yapmaktan çok daha ötesi…

Mesajlaşma Kampanyalarının Başarı Oranı Şaşırtıcı

Bu yılın dijital pazarlama trendlerinden biri de mesajlaşma. Mesajlaşma dijital pazarlamanın etkisiyle tekrardan kişi veya firmaların bireyleri etkilemek adına kullandığı çalışmalardan biri. Yapılan bir araştırmaya göre 1.3 milyar kullanıcısı bulunan Facebook Messenger’da kullanıcılar birbirlerine ayda ortalama 2 milyardan fazla mesaj gönderiyor. Kişiselleştirilmesi özelliğiyle özellikle Messenger üzerinden yapılan kampanyaların başarı oranı gerçekten şaşırtıcı. WhatsApp’ın da yakın zamanda uygulama üzerinden reklam verileceğini açıklamasıyla bu yıl gerçekten hedef kitleyi etkilemek isteyen markaların en fazla üzerinde durması gereken konuların başında mesajlaşma çalışmaları gelecek gibi.

Chatbotlar Çok Konuşulacak

Firmalar için daha iyi bir müşteri deneyimleme oluşturmasının yanı sıra potansiyel müşteri açısından da dijital pazarlamada önemli fırsatlar sunan chatbotlar, dijital pazarlama uygulamalarında önemli fırsatlar sunmaya bu yılda devam ediyor. Facebook kullanımıyla dünyada hatırı sayılır bir yer edinen ve ortalama bir Facebook kullanıcısının  saatlerce Facebook’ta zaman geçirdiği düşünüldüğünde chatbotların markalara nasıl bir avantaj sağlayacağı ise aşikar. Özellikle mesajlaşma temalı pazarlama kampanyalarında chatbotların oluşturduğu fırsatlar, 2018 yılında dijital pazarlama konusunda en çok konuşulacaklar arasında yer alacağa benziyor.

Yapay Zeka Dijital Pazarlamaya Daha Fazla Entegre Olacak

Yine son yılların popüler başlıklarından biri olan yapay zeka, aslında yıllardır bir şekilde kullandığımız ancak pekte farkında olmadığımız bir konu. Yapay zeka, otomasyon işlemlerinden web sitelerinin bireylerin ilgilenebileceği ürünleri ön plana çıkarmasına kadar pek çok kulvarda günlük olarak karşımıza çıkmaya devam edecek. Teknolojinin birey ve firmalar tarafından daha çok kullanılmaya başlaması, dijital pazarlamanın artık firmalarda pazarlama departmanlarında bir uğraş formatından ayrı bir departman olarak değerlendirilmesi yapay zekanın önemi farkındalığının oluşmasında daha da etkili oldu. Böylelikle de firmalar, yapay zeka çözümlerini pazarlama için daha fazla kullanmaya başladı. Başarılı örneklerinin oluşturduğu etkiyle de yapay zeka artık her alanda teknolojiyi seven firmalar için başarının en kısa yolu.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Güney

Bir Cevap Yazın