Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Yaratıcılığın Oscarları: Cannes Lions Yaratıcılık Festivali
0

Cannes Lions Nedir?

İletişim ve pazarlama dünyasının içinde yaşayan, çalışan ve araştıran insanlar olarak başarı kazanmış bir çok reklam fikri ve kampanyasına denk geliriz. Kimimize göre başarılıdır, kimimize göre yaratıcıdır yada vasattır.Fakat bu reklamları başarılı kılan bir yarışma var ve adı Cannes Lions.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali iletişim sektöründe dünyanın en büyük yaratıcılık etkinliği.1940’lı yılların sonunda yapılmaya başlanmış olan ve adını burdan aldığı Cannes’da düzenlenen Uluslararası  Film Festivali’nin ikincibir ayağı olmuş olan yaratıcılık festivali, ilk olarak 1954 yılında Venedik,İtalya’da düzenlendi. “Lions” isimin Venedik’te bulunan San Marco Meydanı’nda bulunan aslan heykellerinden aldı. İlk olarak “Reklam” festivali olarak anılsa da, sektörlerin ve dünyadaki gelişmelere ayak uydurarak “Yaratıcılık” festivali olarak değiştirilmiş ve böylece festival yaratıcılık kavramını barındıran bütün fikir ve projeleri bünyesine dahil etmiş oldu.

Birçok seminerin, forumun ve workshopun var olduğu bu festival, her sene çeşitli alan ve sektörlerde başarı kazanmış insanların katılımıyla renklenmeye devam ediyor. Markaların müşteriyle iletişimini geliştirmek ve çeşitlendirmek için fikirler ve yöntemler konuşuluyor. Her sene katılımların giderek arttığı bu festival için bir sayı vermek gerekirse; 2014 yılında 90’dan fazla ülkeden yaklaşık 12,000 kişinin katılım gösterdiği belirtebiliriz. Ziyaretçilerin toplanarak sektör ile ilgili problem ve detayların tartışıldığı bu platform, sektörler arası geniş bir iletişim ağı oluşturuyor.

Sadece şirket olarak katılım dışında, bireysel katılımların da olduğu bir festivaldir ve fikir-uygulama bakımından en yaratıcı fikirler belirlenir ve ödül alır.

Bu festivalin birbirinden ayrı birçok kategori ve ödülü vardır: Markalı İçerik ve Eğlence, Yaratıcı Etkililik, Siber, Tasarım, Direkt İletişim, Film Yapımı, Film, Sosyal Sorumluluk, Medya Kullanımı, Mobil, Açıkhava (Billboard ve Sokak Mobilyaları), Açıkhava (Ambiyans), Halkla İlişkiler, Basın, Ürün Tasarımı, Promosyon ve Aktivasyon, Radyo, Titanyum ve Entegre İletişim.

 

Ödüller 4 ayrı ödül değer kategorisine de ayrılıyor ve başarı sırasıyla anlatmak istersek; Grand Prix, Gold Lion, Silver Lion ve Bronz Lion olmak üzere 4 ayrı ödül değer kategorisine ayrılır.

Her yaratıcı fikrin en büyük ödüllendirmesi olarak nitelendirilen Cannes Lions için kıyasıya rekabet yapan bir çok ajans ve markayla karşılaşıyoruz. Fakat başarılı olabilmek için 3 adet gizli anahtar mevcut.

  1. İnovatif Teknolojileri barındırmak
  2. İnsanı anlatan, insana dokunan yapımlar oluşturmak
  3. Cesur ve fark yaratan fikirler ortaya koymak

 

Başarılı olmak ödüllendiriyor fakat ödül almak ve fark yaratmak aslında o kadar kolay değil. Dilerim ki ilerde bir gün çok güzel projeler ve fikirlerle böyle güzel festivallerde adımız geçer ve gururla anlatabiliriz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Onur Cem Irican

Bir Cevap Yazın