Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Yapay Zeka ve SEO
0

Her gün Google’da milyarlarca arama yapılmaktadır. Yıllarca mühendislik yaptığınız arama sorgularını topluyor olsanız bile, Google her dakika yine de benzersiz sorgular ortaya çıkarır.
Bu günlerde, insanlar Google’dan kesin cevaplar almak istiyor. Yalnızca birkaç kelime yazmanız yerine, günümüzde bir bütün cümle kurma türünü kullanıyoruz. Google’ın, kullanıcının niyetiyle eşleşecek şekilde doğru arama sonucunu ortaya çıkarması daha karmaşık hale geliyor. Google herhangi bir organik arama sonucunu göstermeden önce soruna doğrudan yanıtlar gösterir.Ayrıca, Google kullanıcı tarafından girilen mevcut arama sorgusunu temel alarak bir arama listesi oluşturur.Bu sadece araştırmacıya sorguya tam bir yanıt bulmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda daha fazla yardımcı olması için ilgili araştırmacıların bir listesini sunar.

Akıllıca Anahtar Kelimeleri Optimize Edin

  • Anahtar kelimeler toplamak
  • Anahtar kelimeler toplamak
  • Örnekler üretmek

Herhangi bir anahtar kelime aracından anahtar kelime verileri toplamaya başlayabilirsiniz. Gruplanmış anahtar kelimeleri, ana hedef anahtar kelimenizi temel alarak otomatik olarak gösterir.Sonraki adım, benzer anahtar kelime öbeklerini temsil etme konusunda en yüksek potansiyele sahip olan anahtar kelimeler olan örnekleri oluşturmaktır. Örneğin, anahtar kelimeler için beş farklı açılış sayfası oluşturmak yerine

  • “Beşiktaş daire maliyeti”
  • “Beşiktaş’taki daireler”
  • “Beşiktaş kiralık daireler”
  • “Beşiktaş’ta stüdyo daireler”
  • “Beşiktaş’ta yaşamanın bedeli”

Benzer tüm arama sorguları için Google’da sıralamaya girebilme gücüne sahip “Beşiktaş’taki ucuz daireler” gibi örnek bir anahtar kelimeye dayalı yalnızca bir sütun sayfası oluşturabiliriz.Ayrıca, her zaman için optimize edilmesi gereken anahtar kelimeleri belirlemek için Google SERP’deki bölümle ilgili aramaları kontrol etmeniz önerilir.

Küme Analizi ve Tahmin Edici Analiz kullanın

SEO’lar , yalnızca mevcut sayfalarınızı denetlemek ve bunları konular halinde gruplamak anlamına gelen başlık kümeleri oluşturmak için küme analizi gibi teknikleri kullanmalıdır . Bu yalnızca PageRank dağıtımını geliştirmeye yardımcı olur, aynı zamanda arama motorlarının belirli bir konuyu temel alan sayfaları tanımlamasına yardımcı olur.
Yapı ana sütun içeriğine ve ana sütun içeriğine bağlantı veren alt içerik düğümlerine dayanmaktadır. Bu, arama motorlarına sütun içeriğinin belirli bir konuyla daha fazla yetkiye sahip olduğunu ve arama sonuçlarında daha üst sıraya gelmesini sağlayacak net bir sonuç oluşturur.

Müşteri Değerlendirmelerinin Gücü

Pazarlamacılar, metin, resim, video ve ses dosyaları şeklinde bir sürü veri barındırır. Kullanıcı yorumları, içinde önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar tarafından yazılan incelemeler, insanların da Google’a sormak isteyebilecekleri gerçek dili kullanıyor.
Örneğin, bir müşterinin bıraktığı bir inceleme ,buranın uygun fiyata harika deniz ürünlerine sahip olduğunu söyleyebilir, bu cümle, Google’ın “en iyi deniz ürünleri restoranı olan” gibi bir soruyla arama yapması durumunda Google’ın işletmeyi arama sonuçlarında analiz etmesine ve iade etmesine yardımcı olacaktır .SEO uzmanları, işletme için olumlu eleştiriler toplamak için bu gücü kullanmalıdır.
İlk şart, eksiksiz ve optimize edilmiş bir Google My Business Hesabına sahip olmaktır . Mümkün olduğunca çok müşteriye ulaşmak için işletme yerel Google’da görünür olmalıdır. Google Haritalar pazarlaması, yerel görünürlüğün arttırılmasında gerekli bir bileşen .Kullanıcı yorumları, işletmelerin, Google tarafından, kullanıcıların bıraktığı inceleme metnine göre işletmenin alakalı olduğunu düşündüğü yeni arama sorguları için daha üst sıraya gelmelerini sağlar.

Müşteri Verilerini Kullanarak Müşterinin İhtiyaçlarını Doğru Olarak Tahmin Edin

Günümüzde, pazarlamacılar, verilere dayalı olarak çok miktarda veriye sahiptir, ancak doğrudan önerilere fazla sahip değildir. Her bir müşterinin kapsamlı bir görünümünü CRM’inizden alabiliyorsanız harika olur. Yapay zeka, müşteriye bir satış gerçekleştirmesine yardımcı olmak için önemli bilgiler edinmenize yardımcı olması için mevcut müşteri verilerine dayalı öngörüler ve tavsiyeler sunar.Bir pazarlamacı olarak, alışveriş yapmadan önce alışveriş yapanların ihtiyaçlarını önceden tahmin edebilmelisiniz. Bir çok E-ticaret perakendecisi, müşterilerin ihtiyaçlarını önceden tahmin etmede aktif rol alarak satışları artırmayı başardı . Müşterinin geçmiş tarama alışkanlıklarına ve geçmiş satın’almalarına dayalı olarak alışveriş ihtiyaçlarını öngörüde bulunmayı başarmıştır.

Müşterileri Satışa Doğru çekmek için Chatbot’ları kullanın

Yapay zekanın en yaygın kullanılan bileşenlerinden biri chatbot’tur . Daha büyük markalar, müşterilere satış yapmalarında yardımcı olmak için chat bot’larını kullanıyor.
Bir chatbot daha çok bir arkadaş gibi davranıyor ve insanların yapacağı gibi aktif bir şekilde konuşmaya devam ediyor. Üstelik, bir chatbot asla uyumaz ve 7 gün 24 saat müşteriye yardımcı olabilir. Müşteri davranışını kişiselleştirir ve sağlam bir ilişki kurmaya yardımcı olur.

Latest posts by Erhan Pakaştiçalı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Yazar Hakkında
Erhan Pakaştiçalı

Bir Cevap Yazın