Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
XML Site Haritaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Popüler
1

Site haritalarından bahsettiğimiz zaman çoğu insan linklerin birbirleri ile bağlantıları gösteren bir web sayfası hayal eder. Bu doğru bir tahmin olsa da bir başka site haritası kavramı daha var: XML Site Haritaları…

Bir XML Site haritasına sahip olmanın faydaları nelerdir? XML site haritası nasıl oluşturulur? Başka hangi türde site haritaları var? Tüm bunların yanıtını yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Neden Bir Site Haritasına İhtiyacınız Var?

Basit bir ifadeyle, site haritaları örümcekler sitenizi tararken onlara rehberlik eder ve web sitenizin hızlı ve doğru biçimde indexlenmesini sağlar. Site haritalarını örümceklerin yol haritası olarak düşünebilirsiniz. Yeni başlayanlar için SEO isimli yazımızda,  botların src ve href etiketlerini takip ederek yeni sayfaları keşfettiğine değinmiştik. Botlar, site haritalarını kendi link veri tabanlarını tekrar kontrol etmek için kullanırlar. Ayrıca yeni sayfaların ya da herhangi bir bağlantının verilmediği web sayfalarının indexlenmesi için site haritaları tek yöntem olabilir. Ayrıca site haritalarına meta veriler ekleyerek arama motorlarına URL hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz.

Site haritaları özellikle yeni web siteleri, sayfaları düzenli olarak güncellenen siteler ve sürekli yeni sayfa eklemesi yapılan web siteleri için son derece önemlidir. Site haritası sayesinde, botlar sayfalara çok daha hızlı erişebilir, sayfaların içeriği hakkında bilgi edinebilir. Böylece onları indekslemek için gereken süre azaltılmış olur.

Bilmeniz gereken temel noktalardan biri de, site haritasına eklediğiniz bir URL’nin dizine ekleneceğinin garantisi olmadığıdır. Sayfa düşük kaliteli ya da yinelenen içerik barındırıyorsa botlar tarafından görmezden gelinebilir. Özetle site haritası, web sitenizi yapısal olarak arama motorlarına tanıtır; site içi ya da site dışı optimizasyonunun değerini artırır.

Site haritaları; Html Site Haritaları ve XML Site Haritaları olmak üzere ikiye ayrılır.

Html Site Haritaları

Bunlar, ziyaretçilerin bir web sitesinde gezinmek için kullanabilecekleri klasik site haritalarıdır. HTML Site Haritalarının oluşturulması da kolaydır, çünkü temel olarak bağlantılar aracılığıyla web sitesinin yapısını gösteren navigasyon linklerinin bütünü site haritasını oluşturur. Html ile oluşturulurlar ancak daha iyi bir görsel imaj elde etmek adına CSS ile zenginleştirilebilir.

Kullanıcılar için yarattığı faydanın yanında, Html site haritaları SEO için de olumlu bir adımdır. Botların HTML site haritasını takip ederek bir bağlantıyı kolayca bulması, sitenizin mimarisini anlamalarına yardımcı olur. Bu yüzden sayfa eklediğinizde veya kaldırdığınızda site haritasını güncellemeyi unutmayın.

XML Site Haritaları

XML Site Haritaları yalnızca arama motorları tarafından kullanılır. Tüm büyük arama motorları tarama işlemi sırasında xml site haritalarını baz alıyor.

Otomatik olarak site haritaları oluşturmanıza yardımcı olmak için onlarca çevrimiçi ücretsiz araç var. İşte işinize yarayacak bir liste… Eğer WordPress ya da Joomla gibi bir CMS kullanıyorsanız da işinizi görecek birçok eklenti mevcut.

Bununla birlikte, bir site haritasının nasıl çalıştığı hakkında bazı temel bilgilere sahip olmanızda yarar var. Bu nedenle, aşağıdaki bölümlerde site haritasını oluşturan unsurları inceleyecek ve adım adım bir site haritası oluşturacağız.

Feed

Feed, bir web sitesinin veya blog’un içeriği hakkında bilgi içeren XML uzantılı bir dosyadır. Bir feed dosyasında sitedeki güncellemelerin, gönderilerin kısmi özeti veya tamamı bulunabilir. HTML ve XML, en sık kullanılan Site Haritası biçimidir. Buna rağmen Google RSS 2.0 ve Atom 1.0 feedlerini kabul eder. Bu feedlerin URL’sini bir site haritası olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemle ilgili sorun, daha eski sayfaların eklenememesidir.

XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Bir XML Site Haritasının en büyük avantajı meta verilerin eklenmesidir; bu sayede her sayfanın içeriği hakkında arama motorlarına ek bilgi sunabilirsiniz. Bir XML Site Haritası şu şekilde oluşturulabilir:

Adım 1: Bir metin dosyası oluşturun; sitemap olarak adlandırın ve .xml uzantısıyla kaydedin.

Adım 2: Ardından, aşağıdaki kodu ekleyerek arama motorlarına site haritasının nasıl kodlandığını söylemeliyiz

1

2

3

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

</urlset>

 

  1. Adım: Bir sonraki adımımızda ilgili tüm URL’leri ekliyoruz. Bunu, kapanış urlset etiketinden hemen önce yapıyoruz. Aşağıda bir URL girişi örneğini bulacaksınız. Merak etmeyin tüm bu ögeleri tek tek inceleyeceğiz.
1

2

3

4

5

6

<url>

<loc>http://www.website.com/</loc>

<lastmod>2012-12-12</lastmod>

<changefreq>daily</changefreq>

<priority>1</priority>

</url>

 

Loc Tag: sayfaya bağlanmak için kullanılır. Etiketlerin arasına URL’yi girmeniz yeterli.

Lastmod: Sayfanın son değiştirilme tarihini gösterir.

Changefreq, tahmin ettiğiniz gibi, sayfanın ortalama değişim sıklığıdır. Saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık gibi bir seçim yapılır. Arşivlenmiş URL’ler için ‘’never’’ olarak belirleyebilirsiniz.

priority-tag ile belirli sayfaları öncelikli hale getirebilirsiniz. Öncelik değerleri 0.0 ile 1.0 arasında değişir (1.0’a yaklaştıkça öncelik düzeyi artar). Bir sayfanın varsayılan önceliği 0,5’tir. Aklınızda olsun, tüm sayfalarınıza yüksek önceliğin atanması size fayda sağlamaz. Priority tag yalnızca site haritanızdaki sayfaları birbirinden ayırmak için kullanılır. Sayfanın kalitesi hakkında botlara bir bildirimde bulunamaz.

Loc etiketi zorunludur; lastmod, changefreq ve priority etiketleri isteğe bağlıdır!

Adım 4: Artık site haritamızı oluşturduk, şimdi sitemize yüklemenin zamanı geldi. Kök dizine eklenmelidir. Bir site haritası oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır:

  • Bir site haritasındaki tüm URL’lerin aynı sunucudan gelmesi gerekir.
  • Bir URL için maksimum uzunluk 2.048 karakterdir (fazlasıyla kafi gelmeli).
  • Bir site haritası maksimum 50.000 URL içerebilir.
  • Site haritaları için maksimum dosya boyutu 50 MB’dir.

 

Site haritanız çok büyükse, birden çok site haritasına bölünebilir. Bu durumda bir Sitemap İndex dosyası eklemeniz gerekir. Bu aslında normal bir site haritasına benzer ancak bazı etiketler farklı isimle anılmaktadır. Örneğe göz atalım:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<sitemapindex xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

<sitemap>

<loc>http://www.website.com/sitemap1.xml</loc>

</sitemap>

<sitemap>

<loc>http://www.website.com/sitemap2.xml</loc>

</sitemap>

</sitemapindex>

 

Sitemap index dosyası 2 farklı site haritasını <loc> etiketi ile bağlar. Teoride bir sitemap index dosyası 50.000 kadar site haritasını birbirine bağlayabilir.

Video Site Haritaları

Videolar için site haritaları oluşturmak da mümkün. Ayrı bir dosya oluşturabilir veya video bilgilerini mevcut bir site haritasına ekleyebilirsiniz. Bu bilgilerin eklenmesi, videonuzun rich snippet olarak gösterilme olasılığını artırır.

Google’ın yalnızca aşağıdaki video biçimlerini tarayabileceğini unutmayın: wmv, mp4, mpeg, mpg, m4v, asf, flv, swf, avi, ra and ram.

Bir video site haritası örneğine göz atalım ve çeşitli ögeleri tartışalım…

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″

xmlns:video=”http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1″>

<url>

<loc>http://www.website.com/video-page.html</loc>

<video:video>

<video:thumbnail_loc>http://www.website.com/video-thumbnail.jpg</video:thumbnail_loc>

<video:title>Most Awesome Video Ever</video:title>

<video:description>As the title says: this is the most awesome video ever. </video:description>

<video:content_loc>http://www.website.com/video.mp4</video:content_loc>

<video:duration>120</video:duration>

</video:video>

</url>

</urlset>

 

Loc etiketi, videonun bulunduğu sayfayı belirtir. Eğer video, bir rich snippet oluşturmak için kullanıldıysa; ziyaretçinin görsele tıkladığında ulaşacağı sayfa budur.

video:thumbnail, rich snippet için ön izleme oluşturmak için kullanılır.

video:title videonun başlığıdır.

video:description videonun içeriği hakkında bir açıklamadır.

video:content videonun alan adı altındaki konumunu işaret eder

video:duration: saniyeler içinde eklenmelidir.

Video site haritalarında kullanabileceğiniz çok sayıda etiket daha var. Google search console video sitemaps bölümünde detayları inceleyebilirsiniz.

Eğer video site haritanızı oluşturmakta zorlanıyorsanız Distilled tarafından paylaşılan bu örnek üzerinden devam ederek yapabilirsiniz. Bu dosya, otomatik olarak doğru kodu üretebilen bir Google document belgesidir. Tek yapmanız gereken ilgili yerlere kendi URL’lerinizi tanımlamak ve kopyalayıp sitemize yapıştırmak.

Görseller İçin Site Haritası

Görsellerinizin arama sonuçlarında daha çok çıkmasını istiyorsanız bu türden site haritaları oldukça faydalı olacaktır. Görsel aramaları sonucunda sizin resimlerinize ulaşan insanların bir kısmı daha fazla şey görmek adına sitenizi de ziyaret edecektir. Video site haritalarında olduğu gibi, resimleri mevcut bir site haritasına ekleyebilir veya ayrı bir dosya oluşturabilirsiniz.

Basit bir site haritası şu şekilde görünecektir.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″

xmlns:image=”http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1″>

<url>

<loc>http://website.com/page.html</loc>

<image:image>

<image:loc>http://website.com/image1.jpg</image:loc>

</image:image>

<image:image>

<image:loc>http://website.com.com/image2.jpg</image:loc>

</image:image>

</url>

</urlset>

 

  • Her şeyden önce resimlerin bulunduğu sayfayı arama motorlarına belirtmeniz gerekir. Bunu loc etiketi aracılığıyla yapabiliriz.
  • Sayfadaki tüm resimleri listelemek için image: image-tag kullanırız (1000’e kadar).
  • İsteğe bağlı olarak bir başlık, yer bilgisi ve başlık gibi diğer bilgileri de ekleyebilirsiniz.

Site Haritasının Test Edilmesi

Bugların kodların içine sızmasının ne kadar kolay olduğunu herkes bilir; bu nedenle, hatasız olduğundan emin olmak için site haritanızı doğrulamak yerinde olur. Bunu yapabilen çok sayıda ücretsiz araç da bulunmaktadır. Bir tanesine buradan ulaşabilirsiniz.

Site haritanızı test etmek için Google Search Console da kullanabilirsiniz.

Arama Motorlarını Bilgilendirmek

Artık site haritalarımızı oluşturduk ve doğruladık, arama motorlarını bu konuda bilgilendirmenin zamanı geldi.

En basit yöntem site haritanızın URL’sini ek bir satır olarak robots.txt dosyanıza eklemek olacaktır.

Sonuç

Arama motorlarının web sitenizdeki önemli sayfaları veya dosyaları kaçırmadığından emin olmak istiyorsanız, bir XML Site Haritası eklemeniz gerekir. Site haritanıza değiştirme sıklığı ve önceliği gibi ek meta veriler de ekleyebilirsiniz. Ayrıca, video ve resimler için bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Kartal Koray Yonca

- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni
- WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü
- Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü
- icerikbulutu.com Yazarı
- dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
Sizce Makale Nasıl?
Harika
33%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
67%
Yazar Hakkında
Kartal Koray Yonca
- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni - WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü - Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü - icerikbulutu.com Yazarı - dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın