Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
WhatsApp Business Yayında
0

WhatsApp Business

Facebook’a ait WhatsApp , yaptığı açıklamada , küçük işletmelerin müşterileri ile kolayca bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için tasarlanan WhatsApp Business adlı yeni bir uygulama başlattı WhatsApp Business ABD, İngiltere, Endonezya, İtalya ve Meksika dahil olmak üzere seçkin pazarlarda kullanımı başladı dünya çapında yaygınlaşması beklenen uygulama hızla rağbet görmeye devam ediyor.

WhatsApp Business Hedefleri

Uygulama, doğrulanmış işletme profillerini hedef alarak karşılama mesajları ve uzaktaki mesajlar ve akıllı mesajlaşma araçları gibi birkaç yeni özellik ekliyor. Şu andan itibaren WhatsApp Business küçük şirketleri hedef alıyor, ancak küresel bir müşteri tabanına sahip havayolları ve bankalar gibi daha büyük işletmelere yönelik bir kurumsal çözüm eklemeyi planlıyor. İşletmelere adanmış bir uygulamayı başlatma hareketi, WhatsApp’dan para kazanmak için Facebook tarafından birkaç aylık çalışmanın önemini temsil ediyor.

Mesajlaşma uygulamaları yoluyla iş dünyasından tüketici (B2C) iletişim, yeni bir trend ve Facebook, sohbet uygulamalarında bir varlığın merkezinde olmak istiyor. İşletmeler için her zamankinden daha önemli Nielsen ve Facebook tarafından hazırlanan bir araştırmaya göre, tüketicilerin yarısından çoğu müşteri hizmetini aramaktan çok bir işletmeye mesaj yoluyla iletişime geçeceklerini öngörmüşler. Uygulamanın işletmeler için önemi oldukça önemli, insanlar müşteri hizmetlerii arayarak hatta uzun süre beklediklerinden genelde şikayet ederler, bu durum ve benzeri sorunlar için WhatsApp Business  bir avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz.

WhatsApp’ın B2C Etkileşimlerinin Evrimi İçin Öncülük Etmesinin Nedeni

WhatsApp’ın büyük küresel erişimi var. Aylık 1.3 milyar kullanıcısı olan WhatsApp kullanıcısının küresel kullanıcı tabanı, sohbet uygulamasını Facebook’un B2C alanına ayak izi koyması için ideal bir zemin haline getiriyor. WhatsApp ayrıca küresel olarak en çok kullanılan ikinci mesajlaşma uygulaması ve gelişmekte olan pazarların çoğunda önde gelen mesajlaşma uygulaması Hindistan, Endonezya  Rusya İngiltere İspanya ve Almanya gibi gelişmiş pazarlarda. Örneğin, Hindistan’da tüketiciler, 2017’de WhatsApp’da 36 milyar saatten fazla harcadılar. Örnekleri değerlendirecek olursak İnsanlar zaman harcadıkları ve tanıdıkları bir program üzerinden iletişime geçebilicekler. WhatsApp Business işletmelerle müşterileri daha hızlı bir şekilde iletişim sağlamak için mail üzerinden gerçekleşen yazışmalar artık daha pratik bir şekilde WhatsApp Business üzerinden sağlanabilecek.

WhatsApp Business iletişim pazarlama ve E-Ticaret sektöründe büyük bir kolaylık sağlaması ön görülüyor. WhatsApp Business çağrı merkezlerini yükünü hafifletmesi ve kısa sürede birçok müşteriyi hatta bekletmeden irtibata geçerek karşılık sağlanması bekleniyor ve bir çok firma WhatsApp Business’ı yakından takip ediyor.

WhatsApp Büyük Bir Rekabete Giriyor

WeChat  Skype, B2C etkileşimi için geçiş arayüzü olmaya çalışan WhatsApp Business örneğin Apple, iMessage’a göre “işletmelerin doğrudan Message’lerden müşterilerle bağlantı kurması için güçlü ve yeni bir yol olan iOS Business Chat’i içeren bir güncelleme sunmakta olduğunu” belirtti. Bu arada, WhatsApp, WeChat’ın 980 milyon ayda bir aktif kullanıcıları ile etkileşimde bulunan 10 milyon resmi işletme hesabına ev sahipliği yapan WeChat’a büyük rakip olmayı  planlıyor.

Latest posts by Erhan Pakaştiçalı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Yazar Hakkında
Erhan Pakaştiçalı

Bir Cevap Yazın