Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Websitenizin Bakımını Düzenli Olarak Yapıyor Musunuz?
0

Sanılanın aksine harekete geçen fikirler ilham perileri tarafından bir anda gelmemekte, uzun yıllar süren çalışmaların karşılığında ortaya çıkmaktadırlar. İmrendiğimiz her projenin, başlangıçta küçük adımları olduğunu öğrenmek oldukça motive edici değil mi? Bir gün çok değerli olma potansiyeli olan bir işe emeklemeyi öğreten kişi olduğunuzu hayal edin.

Maalesef bu büyük görev, küçük görünen bazı sıkıcı ayrıntıları halletmekten geçebilir. Websiteniz için küçük görünen birkaç önemli noktadan bahsettik:

Websitenizi yedekleyin

Kişisel bloğunuzu oluşturmadan önce çevrenizde işinize yarayabilecek her türlü içeriği okumuş olabilirsiniz ama yine de sitenizin bir emekleme evresi olacaktır. Düşe kalka yürüyeceğiniz bu yolculukta, bir sonraki adımdan önce arkanızı kollamakta fayda var.

Site ayarlarında değişiklikler yaparken içeriklerinizin silinmemesi için öncelikle yedekleme yapmalısınız. Bunun için WordPress’in kendi backup eklentlerini kullanabileceğiniz gibi, kaderin cilvesiyle bu işlemi ilkel yöntemlerle Dropbox, Google Drive ile bizzat kendiniz de yapabilirsiniz.

 

WordPress dosyalarını güncelleyin

Sandığınız kadar vakit alıcı değil. 🙂

En son malsomware virüs ataklarından çıkardığımız ders, uygulamaların güncellemelerini yapmamız gerektiğiydi. Sitenizin wordpress tema, eklenti ve çekirdek kısmının en güncel versiyonu olduğundan emin olun. En başta en yeni olan yüklenmeli ve onun da demode olmamasına dikkat edilmeli.

Spam yorumları kontrol edin

Spam yorumlarla başa çıkmak için Akismet oldukça yaygın bir uygulama. Kolaylığı, size bildirim gitmeden kendi işini görmesinde. Maalesef bunun dezavantajları da var. Bazen spam olmayan yorumlar da spam muamelesi görebiliyor. Trafik açısından kıymetlimiz olan tüketici yorumlarına bu muamele asla reva değil.

Spam yorumlarla başa çıkmak için Batch Comment Spam Deletion eklentisini kullanabilirsiniz. Böylece spam sanılan orijinal yorumları da kurtarmanız mümkün.

404 hatalarını bulun ve düzeltin

Error felsefesi

Günümüzde error vermek deyiminin zihnimize  yerleşmesine katkıda bulunan 404 hata sayfaları, web aleminde pek de yaratıcı değiller. Kullanıcının yazım hatalarından kaynaklanacağı gibi –böyle olduğunda sorun yok- sayfanın silinmiş olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Google tarafında site puanınızı düşüren 404 hata sayfalarını sağlıklı bir şekilde yönlendirmeniz gerekiyor.

Velvet Blues eklentisi kullanmak yöntemlerden sadece biri.

Kırık linkleri bulun ve düzeltin

Siteniz büyüyüp serpildikçe, sitenizde bahsettiğiniz bazı dış linklerin artık çalışmadığını göreceksiniz. Başka bir lokasyona alınmış ya da tamamen silinmiş olabilirler.

Kırık link sorunu sadece dış linklerle ilgili değil. Kendi sitenize de yanlışlıkla kırık görseller, kötü formatlanmış linkler eklemiş olabilir ya da kendi linklerinizde yazım hataları yapmış olabilirsiniz. Bu durum kullanıcı deneyimi açısından eksi puan kazandırmakla kalmıyor, hemen çıkma oranı (bounce rate) ve site gösterim puanınızı da olumsuz etkiliyor.

Kırık linkleri kontrol altında tutmak, site oluştururken ilk düşünülecek adımlardan biri. Broken Link Checker eklentisi bu konuda işinize yarayacaktır.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın