Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Websiteniz Yeterince Hızlı mı?
0

Dijitalleşmenin hayatımızı kolaylaştırmadığı bir alan yok diyebiliriz, ama bir konuda bizim lehimize gibi görünmüyor. 2000 ve 2016 yılları arasında yapılan araştırmalara göre insan dikkat aralığı 12 saniyeden 7 saniyeye düştü. 9 saniye ile japon balığı bu konuda bizden daha ileride.

Bu düşüşün eğitimden başlayarak her sektöre etkisi olacaktır. Dijital alan insanlığa kendi hediyesiyle teslim olmuş gibi görünüyor. Dijitalde de insanları ikna etmek zorlaşıyor.

Website sahibinin perspektifinden görünen durum şu ki, kullanıcıyı websitenizde kalmaya ikna etmek için çok daha az vaktiniz var.

pagespeed

StrangeLoop tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sayfa açılırken yaşanan sadece 1 saniyelik gecikme, dönüşüm oranında %7, sayfa görüntülenmesinde %11 ve kullanıcı memnuniyetinde %16lık bir düşüşe neden oluyor.

Google zaten yavaş siteleri, arama sayfasında aşağı sıralara düşürerek ve dolayısıyla siteye gelen trafiği azaltarak cezalandırmakta.

Dijital çağ, bize hızı getirdi ve artık yavaşlayamıyoruz.

Sitenize daha çok trafik, abone kazanmak için sitenizi hızlandırmanız lazım.

attention span

Dikkat süremiz onunkinden az!

Sitenizin hızını nasıl kontrol edersiniz?

Yeni başlayanlar çoğunlukla, kendi bilgisayarlarında hızlı olmasından dolayı sitelerinin hızı hakkında yanlış bir kanıya kapılırlar. Siz kendi sitenize sıklıkla girdiğiniz için, chrome gibi modern browserlar sizin websitenizi cache’lemiştir ve websitenizin adınızı yazmaya başladığınızda kendiliğinden yüklenmeye başlar.

Sitenize ilk defa gelen normal bir kullanıcı sizle aynı tecrübeyi yaşamayacaktır. Hatta bu kullanıcının coğrafi lokasyonuna göre de değişebilir.

Bu gibi etkenlerin sitenizin hızı hakkında gerçekçi bir analiz yapmanızı engellememesi için kullanabileceğiniz bir tool var: Pingdom.

Sitenizin hızını farklı lokasyonlardan ölçebilen ücretsiz bir tool.

pingdom

 

 

Peki, sitemin hızını hangi kriterlere göre ölçmeliyim diyorsanız, WordPress bloğuna göre siteniz 2 saniyeden az sürede yüklenmeli.

1 saniyelik gecikmenin ne kadarlık bir düşüşe yol açtığından bahsetmiştik. Sitenizi daha da hızlandırmanız mümkün.

Websitenizi neler yavaşlatıyor?

Websiteniz için kullanacağınız toollar çoğunlukla sadece çözüm sunmakla kalmaz, aynı zamanda nelerin yanlış olduğunu göstererek, önerilerde bulunarak olası sorunlara karşı tedbir almanızı da sağlar.

Hız sorununu aşmak açısından, öncelikle sitenizi neyin yavaşlattığı öğrenmeniz ve bunun ışığında daha sağlıklı uzun vade seçimleri yapmanız gerekecektir. O yüzden teknik jargonu biraz daha anlaşılır formda gösterdik:

Websiteniz yavaş çünkü:

 Web Hosting

Hosting sunucunuzla ilgili problemler. Website konfigurasyonuzu kontrol etmekte fayda var.

 WordPress Configuration

Eğer wordpress siteniz cachelenmiş sayfaları açmıyorsa bu sunucunuzun tekrar yüklenmesine sebep olarak sitenizi yavaşlatabilir hatta patlatabilir. Website cache için de çeşitli eklentiler var. WP super cache bunlardan bir tanesi.

Page Size (Sayfa Boyutu)

Kullandığınız görsellerin optimizasyonu yapılmamış yani boyutları sitenize uygun değil diyebiliriz. Bunun için WP smush eklentisi önerebiliriz.

Bad Plugins (Kötü eklentiler)

Kullandığınız eklentiler websitenizi yavaşlatıyor olabilir. Bir eklentiyi yüklemeden önce yapılan yorumları, bloglardaki incelemelere göz atmakta fayda var.

External scripts

Reklam ve font ayarları vb de sitenizin performansına etki ederler. WordPress’te Cache External Scripts eklentisi mevcut.

 

Websitenizi yavaşlatan şeyler hakkında bilgi sahibi olduktan hemen sonra odaklanmanız gereken şey, websitenizi nasıl hızlandırabileceğimiz hakkında olmalı. Vakit nakittir. 🙂

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın