Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Web Sitem İndeksleniyor mu?
0

Dijital alemde yenisiniz. Web site açıp büyütmeniz gerekiyor. İlgili blogları takip ettiniz, önerilenleri yaptınız, buna rağmen aylardır sonuç alamıyorsunuz. Durum böyleyse, en sık yapılan hatalardan biri şu olabiliyor: acaba sitenizi Google indekslemesine hiç açmadınız ve dolayısıyla yaptığınız hiçbir teknik değişikliği  Google farkedemiyor mu? Bir web sitesinin indekslenmesi,  en kolay anlayabileceğimiz hâliyle, bir sitenin Google arama sonuçlarına çıkması olarak adlandırılabilir.

Bu konuda, kendi kriterlerini bizzat Google’ın kendi önerilerini incelemenin yerinde olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle sitenizi şu şekilde arayabilirsiniz: Google’a site:dijitalmedyauzmanligi.com

Korktuğunuz başınıza geldi ve siteniz indekslenmemiş ise neler yapabileceğimize bir bakalım.

Siteniz indekslenmemiş ise;

 • Site henüz çok yenidir ve Google onu henüz ziyaret etmemiştir.
 • Site dizaynınız Google’ın işini zorlaştırmıştır olabilir.
 • Google siteyi indexlerken bir hatayla karşılaşmış olabilir.

Uygulayacağımız adımlar en bast tabirle Google’a siteyi bulmasına yardım etmek diyebiliriz.

 1. Sitenizdeki tüm linklerin, başka bir linkten de bulunmasını sağlayın. Sitenize gelen trafik, organik ve referral olarak ikiye ayrılıyor. Referral, yönlendirilmiş sayfalardan gelen link anlamına geliyor. Site içi yönlendirmelere dikkat edilmeli.Yönlendiren linkte mutlaka alakalı görsel ve içerik bulunmalı.
 2. Google’a yardım etmek için uygulayacağımız bir diğer şey de, site haritaları hazırlamak. Bir nevi sitenizin içindekiler bölümü diyebiliriz. Ayrıca kullanıcılar için de, bir site indeksi ya da site haritası sayfası hazırlanabilir.

  Ayy, iyi ki site haritamızı da yanımıza almışız.

   

 3.  Sayfadaki linkleri sınırlandırmamız gerekiyor. (En fazla birkaç bin olmalı.)
 4.  Web sunucunuzun If-Modified-Since HTTP header uyumlu olmasına dikkat edin. Bu özellik ile, web sunucunuzun sitedeki herhangi bir içerik değişikliği Google’a yönlendirmesi otomatik olarak yapılmış olacaktır.
 5.  Robots.txt dosyası kullanmayı unutmayın. Google’nın arama sonucu sayfaları gibi sayfaları ziyaret edip indekslemesini engelleyen robots.txt dosyanızın güncel olduğundan emin olun. Robots.txt dosyanızı test etmeniz için de araçlar mevcut. Mesela: https://support.google.com/webmasters/answer/6062598?hl=tr

  Neee, robots.txt yüklenmedi mi?

 6. Site haritası hazırladıktan sonra, Google Search Console kullanarak site haritamızı Google’a gönder yapabiliyoruz. Google site haritasını kullanak bir sitenin yapısı hakkında bilgi sahibi oluyor ve böylelikle ilgili sitenin yayınlanma şansı artıyor.
 7. Siteninizin online olduğu Google gibi raporlama yapan siteler tarafından bilinmeli.

 

Google başlangıç önerileri olarak bunları sıralamış durumda. Site hazırlamaya girişte özellikle site haritası hazırlamak ve robots.txt dosyası kavramlarını öğrenmemiz gerekiyor. Ücretli ücretsiz SEO araçları bize bu konuda yardımcı olabilir. Şöyle bir sayfa da mevcut: http://indexchecking.com/

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın