Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Web Sitenizi Geliştirmenin En Etkili Yolları
0

Web siteniz dijital pazarlamanızın odağındadır. Güzel ve kötü tasarlanmış iki web site arasında oldukça büyük farklar vardır. Buradaki en önemli farklar kazanç ve ilgi çekiciliktir. Web sitenizi geliştirmenin en etkili yollarından, web tasarımda büyüme odaklı bir tasarım modeli kullanılmalıdır. Bu tercih ile sektördeki büyük isimleri yakalamanızı ve hatta geçmenizi dahi sağlayan bir yapıdır. Fakat çoğu yeni web site sahibi kişiler, sitelerini değerlendirme ve iyi bir sitenin ne anlama geldiğini bilip, sitelerini geliştirme konusunda oldukça zayıflar. Bu nedenle ilk yapmanız gereken aşama bu soruları cevaplandırmak!

İyi Bir Web Site Nasıl Olmalı?

İyi bir web siteniz olsun istiyorsanız uymanız gereken bir takım kurallar vardır. İyi bir web sitesi hem mobil uyumlu olup hemde oldukça hızlı ve mükemmel olmalıdır. Web sitenizi kullandığınız amaca göre, tüm tasarım özelliklerini dikkate alarak her unsuru optimizme etmeli ve zaman harcanılmaya değer bir site haline getirmelisiniz. Ayriyeten sizi ziyaret eden kişi, sitenizi bulunduğu amaçta en iyisi olduğunuza dair ikna etmelisiniz. Genel olarak sitenizi geliştirmenin yolları bu basamaklardan geçer; hız optimizasyonu, mobil uyumlu tasarım, güvenlik, arama motoru optimizasyonu, blog sayfaları, eyleme çağrı, sosyal medya ile birleşimi, çevrimiçi topluluk oluşturma ve müşteri geri dönüşlerine ulaşma.

Hızınızı Ölçün

Diyelim ki siz bir siteyi ziyaret ediyorsunuz ve iki kaynakta işinize yarıyor fakat bu iki siteden bir tanesi oldukça yavaş. Buna rağmen hala istikrarlı bir şekilde açılmasını mı beklersiniz yoksa günümüzde sabırsız tüketicinin de yaptığı gibi siteye 3 saniye içinde açılma hakkımı sunarsınız? Tabiki de gerçekçi olarak 3 saniye içinde siteyi çoktan kapatmış olup ziyaretçilerin %50’sini kaybediyorsunuz. Bu yüzden bu büyük sorunun önüne geçmek için hızınızı muhakkak optimizme etmeniz şarttır! Hızlı bir web sitesi her zaman ziyaretçiye daha iyi bir izlenim bırakır ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlar. Sektörde lider bir siteye sahip olmak istiyorsanız web sitenizin 2 saniyeden az sürede yükleniyor olması gerekmektedir. Unutmayın dünyadaki en büyük e-ticaret sitesi amazon’un sayfa yüklenme süresi 0,1 saniyedir ve bu başarı ile gelirlerini de saniyede %10 oranında arttırmışlardır. Sizde bir amazon olabilirsiniz (!)

Mobil Uyumlu Site

Günümüzde artık tahmin edersiniz ki İnternet kullanımının büyük bir kısmı mobilden sağlanıyor. Bu nedenle amaç iyi bir web siteye sahip olmaksa web sitenizin mobil uyumlu olması şarttır. Bunu riske edip web siteniz mobil uyumlu tasarlanmadıysa inanın bize kaybınız oldukça büyük. Çünkü sosyal medya’dan gelen trafiğin %80’i mobilden sağlanıyor ve bu oran sunulan iyi kullanıcı deneyimine göre daha da yükselebilir. Sitenize trafik çekebilmenizin en büyük yolu web sitenizin mobil uyumlu olamasıdır. Yani bunu riske etmek pekte mantıklı olmaz! Ayrıca web siteniz mobil uyumlu değilse Google ve diğer arama motorları sizi cezalandırıyor. Bu da demek oluyor ki arama motorlarından gelen trafiğiniz de düşecek ve maalesef başarılı olamayacaksınız.

Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitenizin kime nasıl ulaşmasını sağlamanız aslında sizin elinizde. Yani siz arama motorlarında hangi kelime ile ve o kelimeyi aratan kitleye karar verebiliyorsunuz. Tabiki burada arama motorlarının önemi oldukça büyük. Doğru yapılan bir SEO ile Arama sonuç sayfalarında yüksek sıralamalarda olursanız yeni müşteriler ile gelirinizi de arttırmış olursunuz. Aslında SEO’nun gizli taktikleri yok. Yapmanız gereken çok basit. Ziyaretçilerin beğeneceği ve paylaşacağı iyi içerikler yaratmak. Bunun sonucunda yüksek skor elde etmiş olursunuz ve tabiki iyi çalışan bir web sitenin buradaki artısını unutmamak gerek. Aslında bunların hepsi bir süreçtir. Bir kereye mahsus yapılan ve bitirilen bir iş değildir. Muhakkak düzenli aralıklarla güncel olmak gerekir.

Güvenli Bir Site

Ben henüz yeni bir web sitesi kuruyorum ve benim sitemi kim hackler diye sakın düşünmeyin! Güvenlik demek aslında herşey demek ve bunu ilk etaptan beri ciddiye almalısınız. Günümüzde korsanlar açıkları keşfetmek adına bilgisayar başında web sitelerine profesyoneller tarafından programlanmış botları hacklemek için yerleştiriyorlar ve bu şekilde ulaşmak istedikleri kaynaklara erişebiliyorlar. Hacklenmek demek işletmenizin tüm faktörlerini riske atıyorsunuz demek. Müşterilerinizin bilgilerinin çalınmasından tutun, IP’nizin kara listeye alınması ve E-maillerinizin de spam filtrelerinde kalması gibi bir çok risk ile karşı karşıya kalıyorsunuz, en önemlisi de web sitenizden kazanç sağlıyorsanız bu kazancı da riske atmış olacaksınız. Eğer web sitenizi korumazsanız eninde sonunda sizinde başınıza gelecektir!

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın