Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Türkiye’nin Black Friday ile İmtihanı
0

Amerika’da Kasım ayının 3. Haftasının Cuma gününe denk gelen ve insanların alış veriş duygusunu fitillemesine sebep olan markaların büyük indirimleri ile gündeme geldiği, hatta insanların mağaza önlerinde kamp kurup, hınca hınç içeriye girmeye çalıştıkları Black Friday Türkiye’de daha yeni yeni alışma turları atmaya çalışan bir kavram. Geçen yıla nazaran bir tık daha reklamlara ağırlık verilirken, Türkiye’deki markaların Black Friday için yaptıkları bütünleşmiş pazarlama stratejilerine kişisel notum 10 üzerinden 2 puan.

Türkiye Black Friday’de neler yaptı?

Türkiye’deki aktiviteleri radyo reklamlarını dinleyip, web site takibiyle bırakmayıp, birde İstinye Park’ta sizler için bir tura çıktım. Genel değerlendirme;

  • Yabancı müzik ağırlıklı radyolar Black Friday’i daha çok sahiplendi.
  • Yerel markalar henüz bu kavrama pek adapte olabilmiş değil. Sadece Koton, Penti, n11.com, gibi kolayca sayabileceğimiz birkaç markanın bu güne özel reklamları oldu. (Özelleştirilmiş en beğendiğim slogan ‘Pink Friday’ ile Penti’nin oldu)
    penti-black-friday
  • Victoria’s Secret, Bath&Body Works gibi kozmetik mağazalarının hepsinin söz birliği yapmış gibi ‘2 Alana 2 Bedava’ kampanyaları seneye daha yaratıcı ve kendilerine özgü kampanyalarla gelmeleri gerektiğinin temelini hazırladı.
  • İndirim yaptık kisvesi altında önce fiyatları çıkartıp, etiket üstünde indirim gösteren firmaların ise gerçekten başarıya ulaşıp ulaşmadığı bir soru işareti.
  • Amerika’da gerçekten %80’e varan indirimlerin yaşandığı e-ticaret sitelerinde Türkiye’de karşılaştığım en yüksek indirim oranları %50 idi. %70 indirim yaptığını iddia eden ayakkabı firması ise pek gerçekçi bir profil çizmedi.
  • İndirim kuponları fena olmasa da alış veriş aşkımızı kışkırtacak nitelikte olamadı.
  • Gelecek yıl içi en dolu tutundurma kampanyasını yapabilecek marka, Türkiye’de Black Friday’ın şekillendirmesinde önemli rol oynacak. Let the games begin!

Dünyada Black Friday’de neler oluyor fikir verelim

Black Friday nedir detaylı anlayalım diyenlere:

Peki yurtdışında bu iş nasıl oluyor, ben hiç Black Friday görmedim diyorsanız:

Black Friday’e nasıl hazırlanırım diyenlere J :

Kaydet

Kaydet

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Menekşe Hüryaşar

Bir Cevap Yazın