Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Tasarımın Pazarlamadaki Önemi
0

Tasarım bir ürünün ambalajı dır. Yaptığınız işi sunduğunuz müşteri kitlesinin %70 kadarı içerik ten çok tasarımınıza dikkat eder. Mesleğin için de bulunmayan kişilerin istemsiz olarak zihnin de oluşan bir ön yargıdır. Siz mükemmel bir içerik hazırlasanız dahi tasarımınız sizi öne çıkarmıyorsa maalesef büyük bir eksidir.

Örneğin çoğumuz nasıl bir yemeği yemeden önce bir göz gezdirip kokluyorsak, alıcı kitlesi de ürettiğiniz içeriğe önce vitrinden şöyle bir bakar. Mesela brokoli küçük bir ağaca benzemesi onu ikinci plana atsa da içerik olarak çok faydalı bir sebze oluşu göz arda ediliyor. İçeriğine baktığımızda bizi kanserden bile koruyabilecek bir sebzeden bahsediyoruz kaldı ki sizin içerikleriniz le kıyaslıyoruz bu sebzeyi. Anlaşılan şu ki içerik kesinlikle önemli ancak ambalajda onun kadar önemli. Hatta şöyle söyleyelim kötü bir içeriği iyi bir tasarımla pazarlayabilirsiniz lakin iyi bir içeriği kötü bir tasarımla pazarlayamazsınız .

 

Tasarımın Pazarlamadaki Önemi

 

Kurumsal

Bir de işin kurumsal boyutu var, başarıyı hedefleyen kurumsal firmalar kötü tasarımla ilgilenmezler işin müşteri ye nasıl yansıdığına da bir hayli önem verirler. Ayrıca kötü tasarlanmış içerikler firmanın imajını zedeler bu da size büyük bir eksi olur. Bu eksiler içerik hatalarıyla birleştiğinde total de firmayla kuruluş arasında ki irtibatı koparabilir dolayısıyla sizde işsiz kalabilirsiniz. Bu da sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez aslında çünkü asıl yapmanız gereken şey içerik ancak günümüz şartlarında tek başına yeterli olmuyor. Bu sebeplen kendinizi geliştirip, donanımlar eklemelisiniz bunu başardığınız taktirde bazı şeylerin yoluna girdiğini göreceksiniz.

Tasarımın Pazarlamadaki Önemi

 

 

 

Nasıl Kendimi Yetiştirebilirim

Eğer içerikleriniz başarılıysa tasarım olarak zayıfsanız önce ne yapmak istediğinizi belirleyin. İster Youtube dan videolar izleyerek yüzeysel olarak Illustrator ve Photoshop kullanmayı öğrenip, tasarımlarınızı kabul edilebilir hale getirebilirsiniz. İsterseniz de bir akademi yada sürekli eğitim merkezi mümkünse bir üniversiteden eğitim alıp tasarımlarınız la fark yaratabilirsiniz. Emin olabilirsiniz daha özgün içerikler üretebilecek ve kendinize mükemmel bir donanım eklemiş olacaksınız.  İkinci koşulları yerine getirdiğiniz taktirde yeni bir meslek de edineceksiniz, he tabi aldığınız eğitimin üstüne kendinizi yetiştirmeniz gerektiği de bir gerçek.

Tasarımın Pazlamadaki Önemi

 

Yardımcı linkler

Illustration ders video link – www.youtube.com/watch?v=3O_pFIK_1xI

Photoshop ders video link – www.youtube.com/watch?v=uhDA0HoK2kw

Sürekli eğitim kursları ve bilişim akademileri –

www.biladim.com/

www.bilgeadam.com/

aribilgi.com/

Akif Kurt

Grafik tasarım - Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Akif Kurt (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Akif Kurt
Grafik tasarım - Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın