Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyanın E-Ticaret Üzerindeki Etkisi!
0

Sosyal medya kullanımı günümüzde sadece bireysel ve toplumsal mesaj vermeden de öteye özellikle pazarlama, marka tanıtımı gibi birçok faaliyet üzerinde etkisi azımsanmayacak ölçüdedir. Bu bakımdan birçok kurumsal firma tanıtımlarını ya reklam ajansları üzerinden ya da kendi bünyelerinde oluşturdukları sosyal medya ekipleriyle gerçekleştirmektedir. Tüm bunların yanı sıra firmalar sosyal medyayı e-ticaret aracı olarak da kullanmaya başlamışlardır.

Sosyal Medyanın E-Ticarette Aktif Kullanılmasının Yararları Nelerdir?

Aktif olarak olarak sosyal medyayı kullanan birçok firma hem kullanıcı üzerinde olumlu etki yaratmış hem de marka bilinirliğini arttırmışlardır. Firmaların e-ticarette sosyal medyayı aktif kullanmasının yaralarından en önemlisi pazarlama maaliyetlerini azaltıyor olmalarıdır. Bu durum şu şekilde sağlanır ürün ve hizmet bilgileri tüketiciler arasında kolaylıkla paylaşılır bu sayede viral pazarlama olarak adlandılıran yayılma biçimi ağızdan ağıza pazarlamada artış sağlanır. Sonuç olarak tanıtım masraflarını düşürmüş olurlar. Özellikle sosyal medya kullanımının çok yüksek oranda olduğu ülkelerde e-ticaret pazarları daha büyük bir gelişme göstermektedir.

Şirketlerin sosyal medyayı aktif kullanmasının yararlarından bir diğeri ise hedef kitleyi oluşturmaları ve kolay erişim sağlıyor olmalarıdır. Sosyal Medyayı kullanan e-ticaret firmaları ürün içeriklerine yoğunlaşarak paylaşım ve etkileşimlerini artırmaktadırlar.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medyada Neler Yapılmalıdır?

E-Ticaret yapmak için sosyal medyayı kullanmak isteyen firmaların ziyaretçilerinin artması adına dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır.

Firmalar, sosyal medya platformlarını ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için kullanıyor olabilir ancak sürekli yapılan ürün paylaşımları trafiği artırmayacağı gibi düşürebilir de. Çünkü sosyal medya platformlarındaki müşteriler ürün paylaşımından sıkılabilirler. Bu yüzden sadece ürün paylaşmake-ticaret siteleri için sosyal medyada neler yapılmalıdır?tan kaçınırlar. Takipçilerine iyi vakit geçirebilmek adına onlara ilgisini çeken fotoğraf, video ve gif içerikleri paylaşırlar.

Sosyal medyada yapacakları paylaşımların zamanı oldukça önemlidir.Çünkü hedef kitlelerinin sosyal mecraları kullandığı saatler farklıdır.

Bu yüzden paylaşımlar analiz edilir ve hangi saatlerde daha fazla etkileşim aldığınızı çıkartırlar. Ardından paylaşımları bu saatlerde yapmaya özen gösterirler.

Sosyal medya için güncel olayların takip edilmesi oldukça önemlidir. Gerçek zamanlı pazarlama son zamanların en popüler pazarlama yöntemi haline geldi. Bu yöntem ile hem marka bilinirliği hem de sosyal medya etkileşimlerinin artışı sağlarlar. Güncel olayları marka ile bağdaştırarak içerik paylaşımı yapılır. Böylece etkileşim artar ve geri dönüşüm oranında yükseliş yaşanır.

 

Türkiyede sosyal medyanın e ticaret üzerinden etkisi

Türkiye’de Sosyal Medya Aracılığı İle E-Ticaret!

Türkiye’de sosyal medya kullanımında en başta Facebook olmak üzere Twitter, Foursquare ve Pinterest gibi sosyal ağlar ön planda yer almaktadır. Sosyal medyanın viral pazarlama özelliğinden yararlanan e-ticaret firmaları düşük pazarlama yatırımlarıyla geniş kitlelere kısa sürede ulaşmayı başarmıştır. Bu ulaşım ithalat ve ihracat yapan firmaların dünya çapında global firmalar haline dönüşmesinin de adımlarını oluşturmuştur. Dünya artık çevrimiçi reklam ve tanıtımlar sayesinde bilgisayarlarımıza taşınmış durumda bu hızlı gelişmelere firmaların ayak uydurması ve takip etmesi gerekmektedir.

Pelin Avuloğlu

Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management
Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management
Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pelin Avuloğlu
Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency

Bir Cevap Yazın