Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Y Kuşağını Anlamak
1

Yazıma başlamadan önce benim de ucundan da olsa dahili olduğum bu Y kuşağının, yani 1981 ile 2000 yılları arasında doğan kuşağın nasıl bir kitle olduğundan bahsetmek gerektiğini düşündüm. Bu kitle VPN kullanmayı bilen kitle. Ne kadar alakasız gibi dursa da aslında bu bile her şeyi özetliyor Y kuşağı ile ilgili. Dünyadaki diğer kültürlerden, gelişmelerden haberdar olmayı hak olarak iddia eden ilk kitle. Genelden özele gidersek yani ülkemiz açısından bakacak olursak da, Twitter’ın kapandığını tweet atan nesil bu nesil. Aslına bakacak olursak çok da normal zira nice yetkililer bile bizzat kendilerinin erişimini kapattıkları Youtube’u yine kendilerinin de kaçak olarak kullandıklarını gülerek anlattıklarını dinleyerek büyüdü bu kitle. Dinamik de bir kuşak aslında. Ne o biz fotoğrafı verir bir hafta beklerdik nostaljisinde ne de, ne bastıracağım buradan bakıyorum genişliğinde. Bu nesil çeker de basar da.yeni nesil pazarlama

Bundan dolayı, bu kuşakla birlikte markalara olan bakış da değişti ve markaların da bu kitleyi yakalamaları gerekti. Bu makalemde sosyal medyada Y kuşağına nasıl ulaşabileceğinizden ve etkileşimde bulunabileceğinizden bahsedeceğim.

Y kuşağını anlamak

Bu kitleyle daha etkili bir şekilde iletişime geçmek için o kitlenin dilini öğrenebilmek gerekiyor.

Millenials, yani Y kuşağı, sosyal medyayı daha yaşça büyük bireylerin yaptığı gibi bilgi toplamak yerine, sosyal medyayı diğer kullanıcıların sunmak zorunda oldukları şeyleri deneyimlemek ve dolayısıyla deneyimlerini kendileri oluşturabilmek için bir fırsat olarak görüyorlar. Buna ek olarak bu kitle fiyat ve inovasyon odaklı bir kitle. Bu alanlardan birinde rakiplerinize karşı avantaj veya avantajlara sahipseniz, bunu en iyi şekilde yansıtmalısınız.

Ya da ürününüz veya hizmetiniz global bir vatandaş olmak ve/veya toplumsal sorumluluk sahibi olmakla ilgili yerel kaygılarla köprü kuruyorsa, Y kuşağı için bunu yapmayan bir ürün veya hizmete sahip bir rakipten daha etkili bir şekilde konuşup açık olmayı tercih edin. Hedeflerinizin neler olduğunu dürüst bir şekilde belirtmek hemen hemen her nesil için size artılar yazdıracak bir hamle olacaktır.paylaşım-beğeni-satın alma

Alt gruplara dikkat edin

Y kuşağının çok çeşitli bir bireyler topluluğunu içinde barındırdığını asla unutmamalısınız. Ortak olan tek özellikleri tek boyutlu bir dünyaya karşı çıkmak olduğunu, bunun dışında farklı kimliklere sahip olduklarının da farkında olup hareket etmek mantıklı olacaktır.

18-34 yaş aralığı çok geniş bir aralık. Neredeyse hiçbir ankette böyle büyük bir yaş aralığı konmaz örneğin. Dolayısıyla tek tek her alt grubun deneyimlerini özelleştirmek onları size çekebilir. Değerleri ve yaşam tarzlarıyla onlardan biri olarak konuşmak ürününüzü veya hizmetinizi çok daha çekici kılacaktır.

Toparlayacak olursak; her yaş grubuna aynı dille hitap etmek yapabileceğiniz en büyük yanlış olmakla birlikte, artılarınızı da eksilerinizi de açıkça söylemek, Y kuşağını ürününüze ya da hizmetinizden uzaklaştırmak yerine en azından sempati beslemesini sağlayacaktır.

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın