Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Y Kuşağını Anlamak
0

Sosyal Medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği. Onsuz sadece markaların tanımak veya reklam yapmayı geçin, kendimizi de başka insanlara gösterme şeklimizin kaçınılmaz bir olgusu haline geldi. Peki, markalar sosyal medyayı kullanırken hangi kitleye seslendiğini bilmenin yanı sıra, artık onları tanımak ve onların karakteristik özelliklerine uygun içerik ve kampanyalar yapmak zorundaysa, hitap edilen kitleleri birde biz yakında tanıyalım.

 

Araştırmalar sonucunda sosyal medyadan hitap edilen kuşaklar X,Y ve Z olmak üzere üç ayrı gruba ayrılır. Ama söyle bir gerçek var ki; Y kuşağı olarak tanımlanan 1980-2000 arasında doğan nesil güncel rakamlara göre Türkiye’ nüfusunun %35’ini kapsıyor ve bu rakam bir marka ve sosyal medya uzmanı için gözden kaçırılmaması gereken bir yüzde.

‘’Echo Boom’’ olarak da adlandırılan bu kuşak, karşılarına çıkan her konuyu sorguladığı ve karşılaştığı konularda gerekli bir sebep-sonuç ilişkisi aradığı biliniyor. Aynı zamanda, özgürlüğüne oldukça düşkün olan bu kuşak, kısıtlamalardan hoşlanmıyor, kolay inanmıyor ve kendi mantık çerçevesine oturtmadığı düşünceler ve durumlardan haz etmiyor. Dönemin apolitik gençleri olarak değerlendirilen bu kuşak, aslında okuyan, araştıran ve haklı-haksız kavramlarını iyice değerlendiren bir yapıya sahip.

 

Y kuşağı, özgüvenli olarak tanımlanan ve bu tanımlama sebebiyle bireyci olarak değerlendirilen fakat aslında bağlılık ve bağımlılık arasındaki çizginin farkında olan ve sosyalliğine önem veren bir yapıya sahip. Kitleler arasında parlamayı seven fakat aslında o kitlenin içerisinde bulunmaktan mutluluk duyan bir kuşak. Uzmanlar tarafından ‘’yaratıcı’’ olarak betimleniyorlar.

 

 

Kendi akranları ve ebeveynleri onlar büyük önemli iki büyük kavram.

Akranları olan kişilere karşı ayrım yapmıyorlar onları kendilerinden sayıyorlar. Ailelerine oldukça düşkünler, onlara kendilerine has bir şekilde saygı duyuyorlar ve onlarla vakit geçirmekten fazlasıyla keyif alıyorlar.

 

Y Kuşağı onunla birlikte geliştiği teknoloji sebebiyle aktif bir internet ve sosyal medya kullanıcılarılardır. Kendisini geliştirme, global konularda bilgiye kaynağından erişme konusunda ısrarcı oldukları görülür. Etkileşime açıktırlar. Bu kuşak için önemli olan; en hızlı ve en doğru şekilde sonuca ulaşmak.

 

Uzun vadeli planların aksine kısa vadeli yada spontane planlar yapmaktan hoşlanırlar. Değişime açıklar. Yaratıcılığıyla öne çıkan bu kuşak üretmeyi ve tasarlamayı seviyor. Toplumsal olaylara ve sosyal sorumluluk projelerine karşı duyarlılar, bu projelerde bulunmayı ve katkı sağlamayı seviyorlar.

 

Yapılan araştırmaların ışığında, Y kuşağı güncel olarak sosyal medyayı yönlendiren bir kitle. 2018 itibariyle çalışan ve sosyal medya üzerinden para harcayan kitlenin büyük bir kısmının Y kuşağı olucağı öngörüsü, sosyal medya pazarlamasındaki bugün ve gelecek hedeflerde dikkate alınmaları ve detaylı bir şekilde tanınıp analiz edilmeleri gerçeğini gözler önüne seriyor. Bir diğer açıdan bakıldığında, Y kuşağının satın alma alışkanlıkları arasında yakınındaki kişi ve kitlelerin yorumları ışığında ürün veya hizmet tercih ettikleri ve satın alım süreci sonrası memnuniyet ve şikayetlerini yakınındaki kişilerle paylaşması ve tüm bu yorumlarını sosyal medya üzerinden yapmaları dikkat edilmesi bir unsurdur.

 

Yukarıda da açıkça belirtildiği gibi, diğer kuşaklara göre farklılık gösteren Y kuşağı, markaların hedef belirleme ve strateji konularında göz ardı edemeyeceği kadar geniş ve etkili bir kitledir. Y kuşağı özellik

ve analizleri üzerinde duran markaların daha hızlı ve doğru bir şekilde başarıya ulaşacakları kesin bir olgudur.

 

Kaynakça

http://dijitalmedyauzmanligi.com/dijital-pazarlama/sosyal-medyada-y-kusagini-anlamak/

 

http://www.dijitalajanslar.com/y-kusagi/

 

https://www.reachpod.com/sosyal-medya-yonetimi/sosyal-medyada-y-kusagi-etkisi/

 

http://www.nedensosyalmedya.com/dijital-pazarlama/sosyal-medya-pazarlamasi/sosyal-medya-pazarlamasinda-y-kusagi

 

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Onur Cem Irican

Bir Cevap Yazın