Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Analiz Raporu Hazırlamanın Püf Noktaları
0

Yönettiğiniz sosyal medya hesaplarında müşterinize karşı sorumluluğunuz olduğunu unutmamalısınız. Çünkü sizin yönetiminize verilen sosyal medya hesabında yaptığınız her paylaşımın etkisini müşterinize göstermeniz gerekiyor. Müşteri ödediği paranın ne gibi getireleri olduğunu görmek ister. Genellikle müşteriler reklam ve tanıtım konularında cimrilik yapmayı severler. Siz de bu cimrilik geleneğini kırmak için, müşterinize yaptığınız paylaşımların etkisini göstermeli ve bu etkiyi artırmak için yeni fikirler sunmalısınız. Yeni fikirler ortaya koyarak müşterinizden daha fazla bütçe talep edebilirsiniz. Peki bu nasıl olacak?

Grafik Tasarım

Raporunuzun Tasarımına Özen Gösterin

Öncelikle raporunuzun kapağında kesinlikle yönettiğiniz markanın logosunu ekleyin. Kullandığınız logonun o kuruma ait logo olması gerektiğini unutmayın. Hoş görünecek diye logonun etrafına çizgiler çekmeyin. O çizgiler size müşterinin öfkesi olarak geri dönecektir. Kapakta “Sosyal Medya Raporu” gibi sıkıcı bir başlık kullanmayın. Bunun yerine “Aylık Sosyal Medya Analiz Raporu Mayıs 2017” yazabilirsiniz. Kulağa ve göze daha şık geliyor değil mi?

Raporunuzun arka plan rengini beyaz yapmamaya özen gösterin. Eğer yapacaksanız da arka plana saydamlığı düşük desen ekleyin. Bu kurumun logosu da olabilir, kendi şirketinizin logosu da. Kısaca müşterinize içinde bol rakam ve veri olan bir raporu düz beyaz A4 kağıt olarak teslim etmeyin. Çünkü raporları okumak sıkıcıdır.

Rapor Yazımı

İçerik Nasıl Olmalı?

Kapak tasarımınızı yaptıktan sonra ilk sayfaya özet metni yazın. Bu metin iki paragraf olabilir. Şuna emin olun çoğu müşteri hazırladığınız bu raporun sadece özet sayfasını dikkatle okuyacaktır. Müşteriler grafiklerdeki sayıları, yüzdeleri pek dikkate almayacaktır. Onlar için önemli olan sizin özetiniz. Özet sayfanızda “paylaşımlarımız etkili fakat daha etkili olabilmesi için daha etkili görseller ve videolar hazırlamamız lazım. Bunun için de daha fazla bütçe lazım.” gibi mesajları dolaylı yollardan vermeniz gerekiyor.

Önemli Mesaj: Rakipler Neler Yapmış? Biz de Bunları Yapmalıyız!

Sonraki sayfanızda rakiplerinizin paylaşmış olduğu en etkili üç içeriği ve sayfalarının hayran sayısını yazmalısınız. Neden başarılı olduklarını ve bu hayran kitlesini nasıl oluşturduklarını müşterinize anlatmalısınız. Eğer müşteriniz sosyal medya için reklam yaptırmamışsa bu rapordan sonra size ekstra olarak reklam bütçesi vererek, reklam yönetimi işi ile ilgili fiyat teklifi isteyecektir. Reklam vermesine rağmen etkileşimleriniz ve kitleniz düşükse müşterinize video içeriklerinin daha fazla etkileşim aldığını anlatmalısınız. Bunu anlatırken düşük bütçeli bir videonun yarardan çok zarar getireceğini, bu iş için iyi bir bütçe gerektiğinin mesajını vermelisiniz.

Bu Raporda Bizim Çalışmalarımız Nerede?

Bu raporunuzun çoğunluğunu oluşturacak bölüm olmasına rağmen müşterinizin pek dikkatle okumayacağı bölümdür. Hazırladığınız raporda yönettiğiniz sayfanın beğeni sayısının günlük olarak artışını, gönderi erişim grafiğini, geçen ay ile hazırladığınız raporun bulunduğu ayın erişim karşılaştırmasını ve en fazla etkileşim alan üç görselinizi bu bölüme eklemelisiniz.

Sonuç olarak hazırlayacağınız rapor hem müşterinizin ödediği paranın boşa gitmediğini göstermek hem de size daha fazla bütçe ayırması için bir araç olacaktır. Kapak tasarımınızdaki ve rapor özeti bölümünüzde göstereceğiniz özen ise raporunuzun kaderini belirleyecektir.

Takip Et

Mustafa Cecan

Co-Founder at Medyaka Dijital Ajans
Medya ve İletişim Sistemleri Mezunu | Halkla İlişkiler Uzmanı | Grafiker | Fotoğrafçı | Medyaka Dijital Ajans Kurucu Ortağı
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Mustafa Cecan
Medya ve İletişim Sistemleri Mezunu | Halkla İlişkiler Uzmanı | Grafiker | Fotoğrafçı | Medyaka Dijital Ajans Kurucu Ortağı

Bir Cevap Yazın