Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sosyal Ağlar Ne Kadar Sıklıkla Kullanılıyor?
0

Dijital platformlar kurulmaya başladıkları zamandan bu yana bayağı gelişme ve ilerleme kaydetmişlerdir.. Dijital dünyadaki bu gelişmelere bağlı olarak eskiden televizyon,radyo gibi yerlerde reklam veren firmalar ve şirketler bu bütçelerinde yeniden yapılandırmaya gidip ciddi reklam bütçeleri ayırmaya başlamamıştır.

Sosyal Ağlar

sosyal medyanın e-ticaret üzerindeki etkisi

Dijital pazarlama sosyal ağlar (facebook, linkedin, instagram vb.), video platformları, (youtube vb.) sosyal oyunlar ve diğer mecralar üzerinden gerçekleştirmektedir. Pazarlama kanallarının bu kadar çok olması ve hedef grup farklılığının fazlalığı nedeniyle öncelikle paylaşılacak içeriğin hedef kitlesinin ve seçilen grubun çıkarlarının iyice belirlenip içeriğin paylaşılacağı sosyal medya kanalları ile ilgili bir strateji belirlenmelidir. Türkiye’de ve dünyada genel olarak en sık  kullanılan sosyal platformlara Facebook, Instagram, Youtube, Linkedin, Twitter örnek verilebilir. Örneği detaylandırmak istersek Facebook (aylık aktif kullanıcı sayısı tahmini (1,600 milyar kişi) müşteri ve şirketlere geniş imkanlar sunan şirket sayfaları (corporate pages) hem de ayrıca Facebook reklam sistemi şirketlere banner ve farklı reklam seçenekleri sunmaktadır. Facebook’un 2012 senesinde satın aldığı Instagram benzer hizmetleri kullanmaktadır. Profesyonel iş dünyasındaki kullanıcıların iletişim kurmalarını paylaşım yapmalarını sağlayan en büyük sosyal platformlardan birisi olan Linkedin ise kendine ait kendi özel reklam platformu (slideshare vb.) ile hedeflediği kitleye ulaşabilmektedir.

Mobil İnternetin Yaygınlaşması Ve Pazarlamaya Etkisi

Teknolojinin gelişimiyle birlikte 2015 yılından itibaren insanlar internete daha çok mobil cihazlar ile ulaşmaya başladılar. Bu gün geldiğimiz noktada tüketiciler interneti kullanırken pc’den  çok mobil cihazları tercih etmektedir. Tüketiciler mobil üzerinden internete  girdikçe şirketler ürettikleri içerikler ile daha önce ulaşamadığı kitlelere ulaşma şansı bulmuştur.Şirketler kampanyalarını kullanıcıların aktif oldukları sürelere göre inşa edebilmekte ona göre kişinin kendisine özel pazarlama gerçekleştirmektedir. İnternet sitesini ziyaret eden veya uygulamayı kullanan birisinin yaşı,cinsiyeti,yaşadığı çevre, kullandığı cep telefonu, ilgisini çeken konular, seyahat edip etmediği ve kişi hakkındaki diğer faydalı bilgiler yer almaktadır.

Mobil cihaz kullanımı bu kadar artmış olduğu için mobil dünya için hazırlanan uygulamalar ve bu uygulamaların içinde farklı içerik paylaşımları artmıştır. Üreticiler ürünleri için ürettiği uygulamaları ülkelere göre bile sınıflandırabilmekte bir ülkede uygulamayı sadece o ülkeye özel yapabilmektedir. Örneğin Amerika merkezli olan ve sadece iPad için yapılan uygulamalar sadece Amerika’da kullanılan iPadler için reklam verebilmektedir. Yani genel bir kullanıcı kitlesi yerine daha dar bir müşteri kitlesini hedef alabilmektedir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selahattin Çebi
former ıkea

Bir Cevap Yazın