Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Yeni Başlayanlar İçin SEO
Guru
2

Web siteleri arasındaki kıyasıya rekabet sağ olsun, SEO daha önce hiç olmadığı kadar önem kazandı. İnternet kullanıcılarının ve web sitelerinin sayısı son 10 yılda inanılmaz bir hızla arttı. Bu da şirketler arasındaki online rekabeti tetikledi. Eğer tamamen niş bir alanda hizmet vermiyorsanız, çok sayıda rakibiniz olduğunu ve bunların sayısının sürekli artacağını kabul etmelisiniz. Kalabalıklar içinde kaybolmamak için yapmanız gereken temelde 2 şey var: SEO çalışması yapmak ya da düzenli olarak arama motorlarına reklam vermek. Bütçeniz varsa ikisine birden yatırım yapabilirsiniz.

SEO Nedir?

İngilizce Search Engine Optimization sözcüklerinin kısaltması olan SEO, dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak yerleşmiştir. Özetle SEO, ‘’arama motoru sonuç sayfalarında bir web sitesinin konumunu belirleyen bir dizi teknik’’ şeklinde tanımlanabilir. Bu optimizasyonun amacı belirli bir arama sorgusu için olabildiğince ön sıralarda yer almaktır. Böylece daha çok potansiyel müşteriye erişme şansınız olur. (Söylemesi oldukça kolay oldu 🙂 )

Optimizasyon teknikleri White Hat Seo ve Black Hat Seo olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkıyor. White Hat Seo; güvenli, yasal ve uzun vadeli birtakım yöntemler kullanarak yapılan SEO çalışmalarına verilen genel addır. Black Hat Seo ise yasal olmayan, korsan yöntemlerle icra edilen ve arama motorları tarafından uygulanması sakıncalı olan çalışmalardır. Bu teknikleri kullanan web siteleri bir sıralama cezasına maruz kalabilir, hatta arama sonuçlarından tamamen kaldırılabilir.

Kaçınılması gereken Black Hat Seo Teknikleri konusunu ayrı bir makalede ele alıyor olacağız.

SEO hakkında konuşurken, söz konusu optimizasyonun aslında Google için yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Çünkü arama motoru pazarının yaklaşık %90’ını Google yönetiyor. Bununla beraber Google optimizasyonu için uygulayacağımız yöntemler diğer arama motorları için de faydalı olacaktır. Nitekim SEO’nun temel mantığı hepsi için aynı işliyor.

SEO Terimleri Sözlüğü

SEO konusuna derinlemesine girmeden önce birtakım terimleri öğrenmemiz gerekecek. Yeni başlayanlar için aşağıda listelenen terimler pekala yeterli olacaktır; ancak SEO üzerine araştırmaya devam ederseniz karşınıza sürekli yeni şeylerin çıktığına da tanık olacaksınız.

 • CMS (Content Management System): İçerik Yönetim Sistemi, örneğin WordPress, .net CMS…
 • CTR:(Click-Through Rate): Tıklanma Oranı
 • GYM: 3 büyük arama motoru olan Google, Yahoo ve Microsoft betimlemek için kullanılan bir kısaltma
 • Link juice: Site dışı veya site içi linkler ile aktarılan ‘’link kalitesi’’ anlamında kullanılır.
 • Long tail: Spesifik-Uzun keywordleri betimlemek için kullanılır, örneğin ‘’SDL Trados Proje Oluşturma’’
 • META tags: Meta Etilketler HTML kodunuzun HEAD bölümüne yerleştirilmiş bilgi etiketleridir. Arama motorlarına site ve içeriği hakkında bilgi sunar.
 • Organik Trafik: Arama motorlarından sitenize gelen trafik anlamına gelir.
 • PR PageRank: Bir web sitesi için Google Algoritmaları tarafından verilen 0-10 arasındaki puandır.
 • SERP (Search Engine Results Page): Yapılan bir sorgu (arama) için karşılaştığınız sonuç sayfası
 • Örümcekler: Arama motorları tarafından kullanılan ve sitelerin taranarak indexlenmesini sağlayan bot yazılımlara verilen genel ad.
 • Stuffing: Bir sayfada aynı anahtar kelimenin çok fazla kullanılması. (anahtar kelime doldurma)
 • UGC (User Generated Content): Kullanıcılar – misafirler tarafından oluşturulan içerikler

SEO Neden Önemli?

SEO kavramı tamamen çeşitli kategorilerdeki puanlar ve sıralamayla ilgili! Peki bu sıralama neden bu kadar önemli?

2011 yılının sonlarında Slingshot SEO tarafından yürütülen bir araştırmada CTR (tıklama oranı) analizleri yapıldı. Araştırmadan elde edilen çıktılara göre Arama motoru sıralaması ile tıklanma oranı korelasyonu şu şekilde:

SERP ve CTR ilişkisi

Araştırmanın sonucu oldukça açık: Yüksek Sıralama=Yüksek Tıklanma Oranı

Gelirlerinin büyük kısmını çevrimiçi varlıkları yoluyla elde eden şirketler için, bu durum yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgi kadar önemliydi. SEO’nun önemini keşfeden ve ona yatırım yapan şirketler uzun vadede organik trafiklerini artırarak rakiplerine büyük fark atmayı başardılar.

İyi bir SEO planınız olmadan bu iyileştirmeleri hayata geçirmeniz mümkün değil. Bu yüzden SEO çalışmalarına başlarken hareket noktanız işin temeli olmalı: Arama motorlarının nasıl çalıştığı…

aramam motorlarına neden ihtiyaç duyarız?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İnternet devasa bir alan!  3 milyardan fazla internet kullanıcısı her gün bu uzay boşluğu gibi alanda birbiriyle iletişimde olmaya devam ediyor. WWWs verilerine göre toplam alan adı sayısı 900 milyonu, toplam web sitesi sayısı 250 milyonu aştı. İndexlenen toplam sayfa sayısı ise 55 milyar dolaylarında…

Arama motorları olmasaydı bu inanılmaz kalabalığın içinde aradığımız bilgiyi bulmamız mümkün olamazdı. Samanlıkta iğne aramak değimi bile bu durumu betimlemeye yetmezdi. Sonuç olarak, arama motorları bu kaostan bir düzen yarattı.

Motorların kullandığı algoritmalar sayesinde insanlar arama sorguları ile bağdaşan sonuçlara saliseler içinde ulaşabilyor. İnternet dinamik bir varlık olduğu için her gün çok sayıda yeni site ve sayfa eklenirken, çok sayıda mevcut sayfa da tarihe karışıyor. Tüm bu operasyonu sürekli olarak takip edebilmek için arama motorları da güncel kalmak zorunda. Bu noktada devreye örümcekler (botlar) giriyor. Arama motorlarına ait bir yazılım türü olan bu otomatik robotlar, sürekli olarak web sitenizin içini didik didik etmekle meşgul (crawling). Bu sayede web sitenizin linkleri, metinleri, resimleri ve kodları düzenli olarak indexlenmiş oluyor.

Bir arama motorunun sonuç sayfalarını nasıl oluşturduğunu beraber inceleyelim:

 1. Keşif: Örümcekler başka bir web sitesinden verilen link yoluyla ya da doğrudan yeni URL’leri izleyerek sitenizi bulurlar. (Google Href ve Src linklerini takip eder)
 2. İndexlenme: Web sayfaları arama motorları tarafından işlenir ve dizinde indexlenir. Tüm içerik türlerinin indexlenebileceğini aklınızdan çıkarmayın.
 3. Sonuç: Bir sorgu girdiğinizde arama motorları dizinlerini analiz eder ve en alakalı web sayfalarını sonuç olarak gösterir.

Arama motorlarının başarısı, arama sorgunuz ile en alakalı içeriği karşınıza çıkarmasına bağlı. Bunun için motorlar bir sıralama sistemi kullanmak zorunda. Bu sıralamayı etkileyen çok sayıda faktörü anlayabilmek SEO başarısı için edinmeniz gereken anahtarın ta kendisidir.

Arama Motoru Sıralama Faktörleri

Arama motorlarında alaka düzeyini belirleyen yaklaşık 200 faktör bulunur. Tüm bunların üzerinde aynı anda düşünmek ya da hepsini bilmek mümkün değildir. Buna rağmen araştırmalar bazı faktörlerin diğerlerinden çok daha etkili olduğunu biliyoruz.

SEO İçin URL Yapısı

URL yapısı SEO için önemli bir faktör.  Bu konunun üzerinde bir başka makalede durulacağı için kısaca değinip geçelim. SEO’ya uygun bir URL yapısında domain adı/kategori/içerik gibi bir iskelet kurulmalıdır. Bir haber sitesi için bu yapı biraz değişerek sonuna /tarih girilebilir.

Gelişigüzel harflerden ve rakamlardan oluşan URL yapıları SEO’ya uygun değildir.

SEO için Url yapısı nasıl olmalı. Doğru ve yanlış URL örnekleri

Backlinkler ve SEO İlişkisi

Backlinklerden bahsederken aslında PageRank (sayfa puanı) kavramından bahsetmek durumundayız. PageRank, Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği puanı gösteren 0-10 arasında bir değerdir.

Bu algoritma ilk olarak bağlantıların sayısını hesaba katar. Yani bir web sitesine verilen her backlink, o web sitesine olumlu bir oy olarak yansır. Ne kadar fazla backlink alırsanız o kadar yüksek sıralamaya ulaşırsınız.

Backlinklerle ilgili bilmeniz gereken bir diğer nokta da eşit etkiye sahip olmadıklarıdır. Puanı yüksek web sitelerinden aldığınız backlinkler, diğerlerine oranla çok daha büyük etkiye sahiptir. Ayrıca .com .com.tr .net. org gibi farklı uzantılardan backlinkler almak da önemli.

Bununla beraber düşük kaliteli, içeriğinizle alakasız, pornografik ve yasaklı içerik barındıran sitelerden verilen backlikler SEO puanınızı olumsuz etkiler. Sayıları yeterince yüksek olduğunda Google web sitesini cezalandırabilir.

Negatif SEO hakkında daha fazla bilgi için bu infografikteki bilgileri inceleyin.

Size backlink veren herhangi bir sitenin puanını domain authority checker aracından kolayca öğrenebilirsiniz. Puan yükseldikçe linkin katkısı da doğru orantılı olarak artmaktadır.

Keywords

Sayfanızdaki anahtar kelime dağılımı da önemlidir. Google, herhangi bir arama sorgusunun sayfanızda ne sıklıkta bulunduğunu analiz eder. Kullanıcı tarafından yapılan arama sorgusu; Url yapısında, etiketlerde, başlıkta ve içerikte yer alırsa, o sayfa sorgu ile daha alakalı olarak değerlendirilecektir.

Site Yaşı

Sitenin yaşlı olması iyidir 🙂 Google, eski web sitelerinin yeni web sitelerinden daha güvenilir olduğunu düşünür.

Güncel İçerik

Web sitenizi sık sık güncellemek iyi bir fikirdir; yani eski sayfaları düzenli olarak güncelleyin ve sitenize yeni yeni içerikler girmeye çalışın. Girilen taze içerikler web sitenizin canlı bir organizma olduğunu arama motorlarına kanıtlayacaktır.

Diğer SEO Faktörleri

Daha önce bahsettiğimiz gibi tüm sıralama faktörlerinin üzerine aynı yoğunlukta eğilemeyiz; ancak diğer önemli faktörlerden bazılarını bilmemizde fayda var. Site hızı, AuthorRank (içeriği paylaşan yazarın derecesi) ve site yapısı bu kapsamda değerlendirilebilir.

Takip eden makalelerde bu konulara ayrıca değinilecek ama özetle sitenin hem masaüstü hem mobil cihazlarda açılış hızının yüksek olması, yazar puanının yüksek olması ve site yapısında derinlik olarak 3. kademeden daha derinde yer alan sayfa sayısının fazla olmaması önerilir.

Arama motoru sıralama faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Moz’da yer alan bu içeriği okumanızı öneririm.

SEO Algoritma Güncellemeleri

Yıllar boyunca çok sayıda algoritma güncellemesi yapılmıştır. Bu güncellemeler, temelde arama sonuçlarının kalitesini artırmak için var. Örneğin Panda güncellemesi Şubat 2011’de yürürlüğe girdi ve arama sonuçlarının neredeyse yüzde 12’sini etkiledi. Penguin güncellemesi ise Nisan 2012’de duyuruldu ve arama sorgularının yaklaşık % 3.1’ini etkiledi.

Google tarafından getirilen bu güncellemeleri düzenli olarak izlemez ya da sitelerinizi bu doğrultuda revize etmezseniz, trafiğinizde ani bir düşüş yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Analytics istatistiklerinizi sürekli kontrol edin ve algoritma güncellemelerinin ardından karşılaştığınız sonuçlarla kıyaslayın. Soruna neden olabilecek unsurları belirleyin ve web sayfalarınızı buna göre revize edin.

SEO Algoritmaları Neden Sürekli Değişiyor?

Arama motoru şirketleri gelirlerinin büyük bölümünü arama motoru reklamlarından elde ediyor. İşin temel mantığı arama sorgularına en yakın içeriği karşımıza çıkarmak üzerine kurulu. Google bunu yapmakta başarılı olamazsa işi biter! Dolayısıyla manipülasyonlara izin vermelerini bekleyemeyiz. Kullanıcılar sürekli olarak motorları kandırmanın yollarını arıyor, yeni botlar üretiyor ve zaman zaman başarılı oluyorlar. Ancak hemen akabinde (bazen aynı anda) Google yeni bir algoritma geliştirerek bunu bertaraf ediyor. Mühendisler sürekli olarak motorları geliştirmenin ve yazılımdaki açıkları kapatmanın yollarını arıyorlar.

Demem o ki, işinize değer veriyorsanız korsan yöntemlerden uzak durun. Parayla değersiz linkler satın almayın. Sözcük başına fiyat biçenlere, sıralamada ilk sırayı vaat edenlere itibar etmeyin.

SEO hakkında yapmak istediğiniz her şeyi uzun vadeli düşünün ve Google’ın politikalarına uygun olarak çalışın.

Mobil SEO Hakkındaki Gelişmeler

Akıllı telefon ve tablet pazarı yukarı yönde harekete devam ettiği için Mobil SEO da giderek daha fazla önem kazanıyor. Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek artık bir zorunluluk haline geldi.

Bir süre önce m.korayyonca.com formatında alan adlarında mobil siteler yapılıyordu. Bu alt alanlar, mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış bir web sitesini barındırıyor; orijinal siteden tamamen kopmuş bir arayüz ile yayınlanıyordu (çoğunlukla daha az içerikle).

Neyse ki bunların yerini içeriğinizi mobil kullanıcılara göstermek konusunda daha verimli bir tasarım teknolojisi olan responsive siteler aldı. Responsive tasarımlar CSS3 kodlarını kullanarak ekran boyutuna göre kendisini ayarlıyordu. Yani iki ayrı site yerine, tek bir site üzerinde operasyon gerçekleştirmek artık mümkün olmuştu.

Responsive tasarım, Google tarafından beğenilen bir teknolojidir. İşte SEO tarafında bazı avantajları:

 • Tek URL, kullanıcıların etkileşimde bulunmaları daha kolaydır.
 • Tek URL, Google’ın örümceklerinin içeriği daha hızlı indexlemesi mümkün olur.
 • Yeniden yönlendirmeye gerek olmadığı için sayfa yükleme sürelerinin azaltılması sağlanır.
 • Responsive sayfalar herhangi bir Googlebot tarafından taranabilir, bu da tarama verimliliğini artırır.

Akılda tutulmasi gereken bir diğer şey, mobil cihazlardaki sorguların genellikle PC’de yapılanlardan daha kısa olmasıdır. İçeriğinizde yoğun olarak mobil kullanıcıları hedefliyorsanız, sayfanızı daha kısa arama sorguları için optimize edin.

Adaptive Site Teknolojisi ve SEO

Google 2016 yılı sonunda hayata geçirdiği yeni güncelleme ile mobil cihazlar için özel tasarlanan Adaptive teknolojisine daha fazla değer atfedeceğini ilan etti. Mobile first index adıyla duyurulan bu strateji, SEO uzmanları için yeni bir yoluculuğun başlangıcı anlamına geliyor. Artık, web sitelerinin mobil formatı için Adaptive tasarım teknolojisini kullanan ve mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek için çaba harcayan web siteleri, mobil aramalarda daha yüksek konum elde edebilecek.

Mobile first index hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu içeriğe göz atmanızda faydar var.

 

Bir sonraki makalemizde Arama Motorlarında Sitenizin Erişilebilirliğini Yönetme konusunu ele alıyor olacağız. Görüşmek dileğiyle, hoşça kalın 🙂

Kartal Koray Yonca

- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni
- WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü
- Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü
- icerikbulutu.com Yazarı
- dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Kartal Koray Yonca
- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni - WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü - Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü - icerikbulutu.com Yazarı - dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın