Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
WordPress İçin En İyi 5 Popüler Gönderiler Eklentisi
0

Bazı websitelerinin popüler makaleler bölümünün olduğunu görmüşsünüzdür. En iyi içeriklerin sitede sergilenmesi ziyaretçilere vakit kaybettirmeden onlara en iyi içeriklerinizi sunmanıza yardımcı olarak görüntülenme sayınızı arttırır. Sitenize popüler gönderilerinizi daha çabuk okuyucuya ulaştıracağınız bir bölümü eklemek istiyorsanız, gelin  beraber en çok kullanılan WordPress eklentilerini inceleyelim.

Nasıl bir dizayn seçmelisiniz?

En popüler içeriklerinizi öne çıkarabileceğiniz bir tema seçmeden önce, tıklanma sayısı iyi olan sitelerde nasıl bir dizayn kullanıldığını inceleyebiliriz.

Mesela, bazı sitelerde tüm zamanların en popüler gönderileri sayfaya tutturulurken, bazılarında ise o gün, hafta ya da ay popüler olan gönderiler yayınlanmaktadır. Böylelikle geçmişte kalan çok beğenilen gönderiler için kullanıcının sitede çok geriye gitmesi gerekmez.

*Tabbed widget dizaynı

Çoğu website en popüler ve güncel içeriklerini aşağıdan yukarıya akan tabbed widget dizaynı ya da yana doğru kaydırılan content slider dizaynı karışımı kullanıyor.

*Bu site ikisinin karışımı bir dizayn kullanmış.

Sıkça ziyaret ettiğim haber sitesi Quartz da wordpress kullanıyor, popüler için ayrı bir bölüm oluşturmuş.

*Okla gösterilen bölüm popüler içeriklere ayrılmış.

 

Eklenti seçerken öncelikle websitenizde popüler gönderiler için nasıl bir dizayn düşündüğünüzü benimsemelisiniz. İster anasayfada ayrı bir bölüm oluşturun, ister her sayfada makalelerden sonra en popüler olanları da gösterin. Farklı eklentiler denemek hangi konseptin daha iyi gideceği hakkında size fikir verecektir.

WordPress’e göre Top 5 bunlar:

200 bin üstünde kullanıcıyla listede en üst sıraya yerleşen Popular Posts eklentisinin en dikkat çekici özelliği tarih aralığına gönderilerin ayarlanabilmesi. Ayrıca en çok yorum alan makale özelliği de bulunmaktadır.

  • Top 10 – Popular posts plugin for WordPress

    Kullanıcılar tarafından zor bulunabilen Top 10 eklentisi, ismine rağmen istediğiniz sayıda gönderi sıralayabilir. Tarih aralığı özelliğinin yanı sıra gönderi için thumbnail ayarlamanıza da imkan veren eklenti, W3 Total Cache ve WP Super Cache gibi eklentilerle uyumlu olmasıyla websitenin sistemiyle uyum oluşturuyor.

 

Yorum, sayfa görüntülenmesi, thumbnail ve excerpt( örnek paragraf)  göstermesinin yanı sıra öne çıkan makale özelliği ile kullanıcıyı ilgisini çekecek alakalı içeriklerle sitede tutmayı hedefleyen Relevant, widget kullanmak istemiyorsanız tercihiniz olabilir. Eklenti, tarih aralığı özelliği barındırmıyor.

 

Seçtiğiniz kullanıcılara (sadece üyeler ya da tüm kullanıcılar) gönderiyi ikonlarla derecelendirme özelliği veren eklenti, en yüksek dereceli gönderiyi size rapor ediyor.

Popüler gönderilerinizi yana kaydıracağınız slayt dizaynında gösteren eklenti, zaman aralığı özelliği de bulundurmakta. Böylece kullanıcılara belli bir tarihte o gün, hafta ya da ay trend olan gönderileri göstermek mümkün.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
0%
Fena Değil
50%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın