Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Seo Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?
0

Bir web sitesi hazırlarken önemli olan iki nokta vardır; ilki tasarımdır. Kullanıcılar sitenize girdiklerinde sitenize karşı iyi veya kötü izlenim uyandıracak olan şey tasarımdır. Tasarımın günümüzün trendlerine uygun olması, renklerin uyumlu olması, bir düzen içinde olması vb. sitenizi ziyaret eden kitleye hitap etmesi açısından oldukça önemlidir. İkincisi ise sitenizin SEO’ya uygun olmasıdır. Bilindiği üzere SEO (Search Engine Optimazitions) arama motoru optimizasyonu demektir. Seoya uygun web sitesi demek, web sitesinin tüm arama motorlarında en üst sıraya çıkabilecek bir alt yapıya sahip olması demektir.

seo ya uygun web sitesi nasıl olmalıdır

Peki SEO’ya Uygun Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

1) Site Tasarımı Tüm Cihazlara Uyumlu Olmalıdır. (Responsive)

Günümüzde adını sık sık duyduğumuz bir uyumluluk çeşidi olan responsive tüm cihazlara uyumlu web sitesi demektir. Yani kullanıcılar web sitenizine bilgisayar, tablet, mobil cihazlar gibi farklı alternatiflerle girebilir. Siteniz responsive uyumlu olduğunda site içerisindeki görsel, yazı gibi elementler ekran genişliğine göre yeniden şekillenir ve ekrana tam oturur. Yapılan araştırmalara göre responsive uyumluluğu olmayan sitelerde kullanıcıların siteden hemen çıktıkları görülmüştür. Sitenizin responsive uyumluluğu arama motorlarında üst sıralara oturmak için oldukça önemli bir etkendir.

2 )  İçeriğin Özgün Ve Kaliteli Olması

Arama motorlarında üst sıraya çıkmak istiyorsanız içerikleriniz kopya veya benzerlik içermemelidir. Buna ek olarak içeriğiniz kaliteli olursa kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirebilir. Sitede metinleri dilbilgisi kurallarına uygun olmalı ve kullanıcı okuduğu şeyleri kolayca anlayabilmelidir. Unutulmamalıdır ki günümüzde arama motorları kopya, çalıntı, benzer içeriği çok kolay şekilde ayırt edebilmektedir.

http://smallseotools.com/plagiarism-checker adlı siteden içeriğinizin özgün olup olmadığını test edebilirsiniz.

3) Web Sitesinin Tasarımının Sade Olması Gerekir

Web sitesi tasarımı dijital dünyada firmanızı temsil ettiği için oldukça önemlidir. Ziyaretçiler, markanız ve firmanız hakkında bir çok bilgiye web siteniz aracılığı ile ulaşır ve sizin hakkınızda bir izlenim elde ederler. Bu sebepten dolayı web sitenizin oldukça sade olması, ziyaretçiler tarafından kolay algılanması, mesajın alıcıya ana unsurlarla kolayca iletilmesi gerekir. Yine tasarımda sitenizde belirli renkler kullanmanız gerekir. Bunun için bir renk skalası oluşturabilirsiniz. Böylece farklı tonlarda ve alakasız renkler kullanımını engeller ve renk bütünlüğü sağlamış olursunuz.

4) Web Siteniz Hızlı Açılmalı

Arama motorlarında üst sırada çıkmak için bir diğer unsurda web sitenizin hızlı açılması. Hızlı açılan bir web sitesi arama motoları ve kullanıcılar için oldukça önemlidir. Peki neden?

  • Sitenizdeki trafiği canlı tutarsınız: Sitenizde kullanıcıların geçirdiği vakit sitenizin hızı ile doğru orantılıdır.
  • Google sizden memnun olur: Kullanıcı için iyi olan site google içinde iyidir. Siteniz hızlı olursa kullanıcılar daha çok vakit geçirir ve böylece arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sitenizdeki resimlerin boyutu ve türü çok önemlidir. Örneğin resmi boyutu 1200 idealdir ve  png yerine jpeg. resimler kullanmanız daha uygundur. Tasarım ve diğer kodların çok yüksek olmaması gerekir. Bu gibi ayrıntılarla sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Web sitenizin hızını https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr buradan kontrol edebilirsiniz.

5)  Sitenizdeki Meta Etiketler

HTML kodların HEAD bölümüne yerleştirilen bilgi etiketlere meta etiketler adı verilir ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız meta etiketler oldukça önemlidir. Meta etiketleri için ise TITLE VE DESCRIPTION etiketleri önemlidir. Sayfanız arama motorları tarafından ziyaret edildiğinde meta etiketler sayesinde site ve içeriği hakkında bilgi sahibi olurlar. Title etiketi maksimum 70 karakter ve sayfa içeriğini açıklayan kısa bir yazı içermelidir. Description etiketi ise sayfa içeriğini özet olarak anlatan maksimum 160 karakter olması gereken bölümdür.

 

Yukarıda SEO uyumlu web sitesinin nasıl olması gerektiğinden bahsettik. Ancak SEO’nun iç ve dış olarak 2’ye ayrıldığını ve web sitesi özelliklerinin iç SEO olduğunu göz önünde bulundurursak, sitenizin arama motolarında üst sırada yer alması için dış SEO’da oldukça önemlidir. Yani sitenin aldığı backlinkler, sosyal medya hesapları vb. durumlar içinde planlama yapmak gerekir.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın