Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
SEO Uyumlu URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?
Guru
0

En temel arama motoru optimizasyonu tekniklerinden biri SEO uyumlu Url yapısı kullanmaktır. Doğru formatta oluşturulmuş Url’ler web sitenizin indekslenme sürecine yardımcı olabilir. Buna rağmen çok sayıda web sitesinin link yapılarının gelişigüzel oluşturulduğunu görüyoruz. Bu makalede bir Url’yi oluşturan elementleri inceleyeceğiz ve SEO uyumlu linkleri nasıl hazırladığımıza göz atacağız.

URL’yi Oluşturan Unsurlar

URL yapısı ilk bakışta basit görülebilir ama aslında birkaç tane farklı unsurdan oluşur.

b

  1. Hypertext Transfer Protocol1
  2. Sitenin Alan Adı
  3. Dosyanın Alt Dizini
  4. Sayfa Adı

Burada optimize edebileceğimiz üç unsur var: Alan adı, alt dizinler ve sayfa adları…

İlerleyen bölümlerde bu unsurların her birini tek tek ele alacağız ve onları nasıl optimize edebileceğimizi göreceğiz.

Alan Adı ve SEO İlişkisi

Alan adları sitenizin küresel internet ağındaki adresidir. Web sitenizdeki sayfaların linkleri ne olursa olsun alan adınız orada görünür. Sadece web üzerinde değil; e-mail, kartvizit, broşür derken markanızın yüzü olup çıkarlar.

İyi bir alan adını hatırlamak kolaydır. Alan adlarının mümkün olduğunca kısa, tercihen bir ya da iki kelime olması önerilir. Alan adının sıralamada yükselmenize önemli bir etkisi yoktur, ancak akılda kalıcı bir alan adı size marka bilinirliği açısından fayda sağlayacaktır. Bu bilinirlik ile daha çok trafik çekmeniz ihtimal dahilindedir.

Alan adının içinde anahtar kelimenizin geçmesini istemekte bir sakınca yok. Hatta bir zamanlar arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için önemli bir faktördü. Anahtar kelimelerinizi içeren ya da bunlarla tam eşleşen birkaç tane alan adını sitenize yönlendirerek rekabette birkaç adım öne geçebiliyordunuz.

SEO Algoritmaları Değişti

O günler geride kaldı, kış geldi! Keyword-Rich domains ya da Exact-Match Domains olarak bilinen bu alan adlarının hükümranlığı birkaç yıl önce sonra erdi. Böyle alan adlarına sahip olmanın bir sakıncası olmayabilir ancak bunların arama sonuçlarında sizi öne geçirmesini beklemek de artık beyhude…

Yıllar boyunca Google Web Spam Başkanı olan Matt Cuts, 2011 yılında getirilen algoritma güncellemesiyle ilgili yaptığı açıklamada SEO analistlerini kış uykusundan uyandırıyordu:

‘’Arama sonuçlarında anahtar kelime – alan adı ilişkisine verdiğimiz ağırlık çok sayıda insan tarafından eleştirilmeye başlamıştı. Sıralama faktörlerine baktığımızda biz de haklı olduklarını düşünmeye başlamıştık. Sonunda arama algoritmalarımızda köklü değişiklikler yapmaya kara verdik. Artık içinde bir sürü anahtar kelime bulunan bir alan adına sahip olmak önemli bir sıralama faktörü olmaktan çıkmıştı.’’

28 Eylül 2012’de hayata geçirilen değişiklik ile beraber, içinde bir sürü anahtar kelime içeren ancak düşük kaliteye sahip web siteleri sıralamada tepetaklak aşağılara düştü.

Toparlayacak olursak, anahtar kelimelerinizin alan adınızda bulunmasında bir sakınca yok. Tabi abartmadığınız sürece… Bu mahiyette çok sayıda alan adı satın alıp sitenize yönlendirerek stuffing2 yapmanın sakıncalı bir tutum olacağını da bilmelisiniz.

Alan Adı Uzantıları ve SEO İlişkisi

.com uzantıları yaklaşık %87 ile dünyada en çok kullanılan alan adı uzantısıdır. Ardından %6 ile .org uzantıları ve %3 ile .net uzantıları gelir. Diğer alan adı uzantılarının tercih edilme oranı ise bir hayli düşüktür.

Aşağıda Rand Fishkin’in sunumundan alınan kesitte, alan adı uzantıları ve bunlarla ilgili istatistiklere yer verilmiştir.

alan adı uzantılarının tercih edilme istatistikleri

Peki alan adı uzantıları sıralama faktörleri arasında bir etkiye sahip mi? Yanıt tek kelimeyle hayır!

Alan adı uzantıları web sitenizin kalitesi ile ilgili hiçbir referans sunmaz. Bir diğer yandan; .tr, .de, .it gibi yerel alan adı uzantılarının, yerel aramalar için geçerli olmak kaydıyla makul seviyede olumlu bir etkisinin olduğunu biliyoruz.

Alt Dizinler ve SEO İlişkisi

Alt dizinler (subdirectories) veya alt klasörler (subfolders) hakkında konuşurken, bunların derinlik ve genişlik olarak 2 temel özelliğine göz atmalıyız.

Derinlik

Derinlik bir alan adı altındaki alt klasörlerin sayısıdır. Genellikle < işareti ile gösterilir. SEO literatüründe bunlara breadcrumbs (ekmek kırıntıları) adı verilir. Bun kırıntılar, alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesini sağlayan bir veri işaretleyicisidir. Kullanıcının bunları izleyerek yolunu bulduğu fikrinden yola çıkılarak bu isim verilmiş olsa gerek…

web site navigasyonu, kullanıcı deneyimi ve seo ilişkisi

Erkek tişörtlerine erişebildiğiniz bu sayfa 2. dereceden derinliğe sahiptir. Bu vakada, dizindeki bir ürün için doğru Url yapısı ise şu şekilde görünecektir:

breadcrumbs nedir? web sitesindeki yönlendirmeler ve seo ilişkisi nedir?

Alt klasörlerinizin adları için anahtar kelimeleri kullanma fikri, rastgele harfler ve rakamlar kullanmaktan daha iyidir. Bu yalnızca kullanıcı deneyimini zenginleştirmekle kalmaz; arama motorlarının web sitenizi doğru bir şekilde indexlenmesine yardımcı olur.

Bonus! Bu isimler Analytics sayfa raporlarında da görünecek ve verilerin yorumlanmasını sizin için daha kolay hale getirecektir.

Bir alt klasör yapısı çok derin olabilir mi? Evet, olabilir. Ancak sitenizin yapısı ne kadar basit ve kolay erişilebilir olursa o kadar iyi sonuç alırsınız. Kullanıcı deneyimiyle ilgili araştırmalar 3. derece ve daha derin sayfaların daha az görüntülendiğini ortaya koydu. Bu sebeple sayfalarınızı  3. dereceden daha fazla derinlikte mecbur kalmadıkça tutmayın.

Genişlik

Genişlik, bir kategorideki sayfa sayısı anlamında kullanılır. Bir önceki örnek üzerinden devam edecek olursak, erkek tişörtlerinin yanına kadın ve çocuk kategorilerini de eklediğimizi düşünelim. Bu durumda sayfanın genişlik değeri 3 olacaktır.

Bir sayfanın genişliği ister 3 ister 33 olsun SEO tarafında bir etkisi bulunmaz. Birbirinin kopyası olmadığı sürece dilediğiniz kadar alt sayfa ekleyebilirsiniz. Kopya içerik ve kopya meta etiket problemini nasıl çözdüğümüze ilerleyen makalelerde değineceğiz.

Alt Klasör veya Alt Alan Adı Kullanımı

Hangisini kullanmak daha faydalıdır? Alt alanlar mı? Yoksa alt klasörler mi? Bir hatırlatma olarak, bir alt alan ve bir alt klasör arasındaki fark:

subdomain nedir? subfolder nedir?

Alt alanlar (subdomain) genellikle Google tarafından farklı bir site olarak görülür; bu da iki kez SEO çalışması yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

Bununla birlikte, birbirinden tamamen bağımsız birkaç ürününüz varsa, alt alanlar kullanmak iyi bir fikir olabilir. Google, haritalar (maps.google.com) ve haberler (news.google.com) için aynı yaklaşımı benimsiyor. Aynı yöntem yerel web siteleri için de kullanılabilir. (istanbul.bilgeadam.com gibi)

Sayfa İsimleri ve SEO İlişkisi

Sayfa adresi muhtemelen web sitenizin düzenlemesi en kolay kısmıdır. Web sitenizin alan adını, alan adı uzantısını ya da alt klasör yapısını değiştirmek her zaman kolay değildir. Ancak bir sayfanın adını değiştirmek çok daha az zaman alır.

İyi bir sayfa adı seçmek söz konusu olduğunda işin bütün gizemi kullanıcı deneyiminde saklıdır. En iyisi bunu bir örnek ile açıklamak:

Aşağıdaki iki URL’yi karşılaştırın. Hangisini tercih edersiniz?

sayfa ismi ve seo ilişkisi... seo uygun bir link yapısı

Muhtemelen ikincisini seçtiniz çünkü bu sayfanın Canon EOS 400d fotoğraf makinesi için tasarlanmış bir sayfa olduğunu açıkça görebilirsiniz. İlk url’ye baktığımızda ise sayfanın içeriği hakkında hiçbir ipucumuz yok.

Arama motorları da aynı sorunu yaşıyor. Sadece url’ye baktıklarında, sayfanın ne hakkında olduğunu bilmiyorlar. Bu nedenle anahtar kelimeleri kullanmak iyi bir fikirdir. Bir arama sorgusunda bu anahtar kelimeler koyu renkle gösterilir ve kullanıcıların ilgili sayfaları tanımalarını kolaylaştırır.

URL’lerde kısa çizgiler kullandığımızı fark etmiş olabilirsiniz. Anahtar kelimeleri ayırmak için Google tarafından önerilen yol budur. Örneğin, http://dijitalmedyauzmanligi.com/eticaret/e-ticarette-yeni-trend-click-and-collect  gibi bir yapı kullanmak en doğrusudur. Son olarak URL yapılarında anahtar kelimeler arasında + ve _ gibi işaretleri kullanmaktan imtina etmenizi öneririm.

Dinamik URL ve SEO İlişkisi

Dinamik URL’ler genellikle ? veya / gibi özel karakterler ile ayırt edilir. Bu karakterler, dil veya kullanıcı kimliği gibi çeşitli parametreleri tanımlar. Aynı web sayfasında dil değiştirdiğinizde veya kullanıcı olarak giriş yaptığınızda linkin değiştiğine tanık olursunuz (ancak sayfa yine aynı sayfadır). Sonuç olarak bu, aynı içeriğin farklı URL’lere sahip olabileceği ve kopya içerik sorununa yol açabileceği anlamına gelir.

En yaygın efsanelerden biri de arama motorlarının dinamik URL’leri tarayamadığıdır. Bu geçmişte doğru olmuş olabilir, ancak Google bu alanda büyük ilerleme kaydetti.

Bazı web yöneticileri, dinamik URL’leri statik görünmesi için yeniden yazmayı tercih eder. Bu gereksiz bir uğraştır zira sayfadaki içerikler örümcekler tarafından taranabilir ve dinamik Url parametreleri Google tarafından yorumlayabilir.

Algoritmalar hangi parametrelerin önemli olup hangilerinin önemli olmadığını ayırt edebilecek zekaya artık sahip.

Sonuç:

  • İyi bir URL yapısı kullanmak bazen ihmal edilen bir SEO tekniğidir. Ancak, sıralamada önemli bir katkı sağlayabilir. İyi bir URL yapısı oluştururken yola çıktığınız nokta bunun kullanıcı dostu olmasına özen göstermek olmalı.
  • Arama motorları giderek gelişiyor ve neredeyse bir insan gibi siteleri tarayabiliyor. Düz bir mantıkla açıklayacak olursak, kullanıcılar için uygun olan her şey arama motorları içinde olumlu bir fark olarak karşımıza çıkıyor.
  • Sayfa isimlerinde rastgele kelimeler ve rakamlar yerine anahtar kelimelerinizi kullanın. Ahahtar kelimeleri ayırmak isterseniz her zaman – işareti kullanın.
  • Alt klasörlerinizi çok derin hale getirmeyin ya da birbirinden tamamen farklı iki ürününüz yoksa bunları alt alan adları altında teşhir etmeyin.
  • Dinamik URL oluşturmaktan çekinmeyin çünkü bunlar Google tarafından başarı ile indexleniyor.

1* http: İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir.

2* Stuffing: Çok fazla anahtar kelime kullanmak, anahar kelime doldurmak.

Kartal Koray Yonca

- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni
- WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü
- Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü
- icerikbulutu.com Yazarı
- dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Kartal Koray Yonca
- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni - WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü - Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü - icerikbulutu.com Yazarı - dijitalmedyauzmanligi.com Editörü

Bir Cevap Yazın