Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
1

Blogunuz da veya web sitenizde sürekli ilgi alanlarınızla alakalı kişisel görüşlerinizi yazıyorsunuz ya da nesnel bilgiler paylaşıyorsunuz fakat bir süredir beklediğiniz yükselişi bir türlü alamıyorsunuz. Bunun sebebi arama ağı motorları tarafından yazılarınızın değersiz gözükmesi olabilir. Çünkü Seo uyumlu makaleler bilindiği üzere arama motoru ağında yazılarınızın daha kolay bulunmasını ve yazılarınızın üst sıralara çıkmasını sağlıyor böylelikle rakiplerinizden bir adım daha önde ve yazılarınız değer kazanmış olur. Her ne kadar sosyal medya da referanslar, direk girişler, reklamlar güzel bir trafik sağlasa da arama motoru kısmı olmazsa olmazlarımızdan diyoruz. Çünkü yeterli miktarda ziyaretçi potansiyeline ulaşmak istiyorsanız arama motoru kısmını unutmamanızı ve makalelerinizi bu sisteme göre Seo uyumlu düzenlemenizi temenni ederiz.

Makaleniz Amaca Uygun Mu?

Makalelerimizi amaca uygun düzenlemeli ve yazmalıyız. Öncelikle şunu unutmamak gerek Google şimdiye kadar oluşturulmuş en gelişmiş zekaya sahip ve kendi içinde belli sisteme göre makalenizin kullanıcıya yarıyor mu makale amacına uygun hareket ediyor mu diye kontrol eder ve bu kriterlere göre makalenize puan verir. Burda dikkat çekmek istediğim nokta, makalenizin Seo uyumlu olması güzel fakat anlamlı olması da bir o kadar önemli makalenizin yazı biçimi, anahtar kelimelerinde ki uyum, meta description ve URL yapınız Seo uyumlu olsa da içeriğinizde anlatmak istediğinizi net bir şekilde yazamamışsanız makaleniz için yapılan Seo çalışmalarınızın değeri düşebilir. Bu durum kullanıcının yazınızı arama motorunda üst sıralarda görüp, tıklayıp yazınıza girdikten sonra oturum süresini kısa tutup çıktığında Google tarafından makalenizin oturum süresi oranları göz önünde bulundurulur ve makaleniz az sürede oturum alırsa sonuç olarak Google makalenizi arama motorlarında alt sıralara indirebilir.

Kopya Olmayan İçerikler Üretin

Dikkat etmeniz gereken konulardan biri de öznel düşüncelerinizin bütünüyle size ait olması ve kopya olmayan içerikler üretmeniz gereklidir. Bunun sebebi Google botları belirli aralıklarla sitenizi taramakta ve özgün olmayan içeriği tespit ederek arama motorlarında sizi alt sıralara taşıyabilir. Bu durumu, makalenizi kaleme almadan önce iyice araştırarak ve kendinize özgü kişisel cümlelerinizi ortaya koyarak manipüle edebilirsiniz.

seo uyumlu makale 2

Site İçi Optimisazyona Dikkat

Yalnızca makale yazarak arama motorlarında üst sıralara çıkmakta baya zorlanabilirsiniz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için site içi optimizasyona dikkat etmelisiniz. Genel olarak Seo içeriden başlar diyoruz ve  site içi optimizasyona URL, meta tag, title ve description ayarlamalarını özenli bir şekilde yaparak başlayabilirsiniz. Bu terimlerin kısaca tanımlarına bakarsak meta tag, arama motorlarının web sitenizi tanımasını sağlayan kodlardır. Yani makalenizde meta tag de kullanılan anahtar kelimeler ile ilgili yazınız olduğunu belirtiyorsunuz. Title sitenizin tarayıcı bölümünde gözükecek olan kısımdır. Title bölümünü oldukça kısa yazmanızda fayda var ve mutlaka sitenizle alakalı olmalıdır. Description sayfanızda hangi konuyu anlatacağınızı vurguladığınız bölümdür ve description kısmını da oldukça kısa yazmalısınız ayrıca description yazdığınız içeriği anlatmalıdır. Url yapınız ise sayfanızın teknik bir kısımdır. Url sayfanızı hangi sayfalarla bağlantılı olduğunu gösterir. Bu ayarlamaları neden yaptığınızı merak ediyorsanız şöyle ki ; kullanıcılar arama motorlarında yaptıkları aramalarda karşılarına çıkan sıralamalarda öncelikle içeriklerin başlıklarını  (title)  incelerler ve açıklamalarına (description) bakarak bu içeriklerin amaçlarına uygun olup olmadıklarına karar verirler. Yazdığınız makaleye ne kadar güvenirseniz güvenin kullanıcı yaptığı aramada, istediğini açıklama ve başlıkta bulamazsa içeriğinizin tıklama oranı büyük oranlarda azalacaktır.

Zuhal Circi

Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Latest posts by Zuhal Circi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
80%
Güzel
20%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zuhal Circi
Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın