Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Semantik Arama Nedir?
0

Semantik arama, kullanıcının ihtiyaçlarına adapte oluyor ve anahtar kelime sonucunda çıkan aramaları değil içeriği ön plana alıyor. Diğer web sitelerini gözden geçirdiğimizde genelde anahtar kelime odaklı olduklarını görüyoruz. Fakat gelişmeye açık olan üstünde sürekli çalışılan semantik arama yani anlamsal arama gelecekte anahtar odaklı kelimelerin önüne geçebilir. Ve semantik aramaya odaklanan web sitelere,  klasik arama optimisazyonlarına göre daha çok verim alacağı düşünülüyor. Çünkü semantik arama kullanıcılarının gereksinimlerinden beslenerek içerik her şeydir diyor. İnternette surf yapan bir kullanıcının karşısına en iyi sonuçla çıkmak isteyen web site yöneticilerinin ve ya sosyal platformları etkin kullanan markaların dikkate almaları ve yakından incelemeleri gerekiyor.

Semantik Arama Yaparken Seo Nasıl Kullanılmalı ?

Semantik arama yaptığınızda verimli sonuçlar almak istiyorsanız aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneririm.

Kullanıcının Açısından Bakın

Oluşturduğunuz web siteyi kullanıcıya optimize ettiğinizde girdiğiniz anahtar kelimeler semantik arama için yeterli olmuyor aynı zamanda kullanıcının açısından bakarak ve kullanıcınızla paralel düşünerek başarılı sonuçlar alabilirsiniz.Sadece odak anahtar kelimeleri merkeze alarak hareket etmeyin, kullanıcılar ilgi alanları için girdiği web sitede ancak ilgi alanları hakkında oluşan gelişmelerle ilgili ve ya o olanda yapılan haberlerle oluşan içerikler dikkatini çekebilir.

Google Knowledge  Graph’i Gözlemleyin

Web siteniz için Google tarafından oluşturulmuş bu üründen yararlanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde Google’da arama yaptığınızda, aramayla ilgili özet bilgileri daha hızlı ve pratik bir şekilde görüntüleyebileceksiniz. Örneğin ; Victor Hugo aramasında direk olarak Victor Hugo hakkında ki genel bilgileri, arama sonuçlarının yan tarafında görüntüleyebiliyorsunuz. Bu yolla en iyi sonucu alabilmek için bu ürünü nasıl kullanabileceğinizi öğrenin ve gerekli gördüğünüz takdirde devamlı web sitenizi güncelleyin.

Google Local’ı Değerlendirin

Semantik arama genelinde, markanızın göz önünde olabilmesi için Google Local çok iyi bir yöntem. Kullanıcıların sizinle ilgilenmesi için büyük önem taşıyor ve Google  Local sonuç sayfalarındaki görünürlüğünüzü arttırıyor.

Sosyal Platformlarda Aktif Olun

Hedef kitlenizle her an iletişimde olun, bilgi verme ve ya yanıtlar yoluyla kullanıcınızla sürekli etkileşim halinde olmanız sağlıklı bir etkileşim yolu olur.

 

semantik arama 3

Şimdiden Önlem Alın

Seo uzmanları gelecekte semantik aramanın oldukça etkili bir sistem haline geleceğini ve çok uzun süre kullanılacağını söylüyor. Bu bakımdan semantik arama üzerinde şimdiden durmanız fayda sağlayacaktır.

Ayrıca web sitenizin güzel geri dönüşler alabilmesi için kullanıcıların sorularına geçiştirici şekilde cevap verilmemesi ve ya özgün olmayan sürekli kendini tekrarlayan içerikleri yayınlamaktan uzak durmalısınız. Kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek cevaplar ya da içerikler kullanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Görsellik Önemli

Kullanıcının web sitenize girdiği dakikadan itibaren dikkatini ilk çeken şey görsellerin kalitesidir. Web sitenize koyduğunuz ürünleriniz, etkinlikleriniz bir şema halinde olmasına dikkat edin. Yapılandırılmış veri biçimlendirme, daha zengin arama sonuçları sunmayı amaçlar.

Anlamdaş Sözcükler Kullanın

Anlamdaş kelimeler içeriğinize zenginlik katabilir. Bazen bir cümle içinde kullanacağınız aynı kelimelerin eş anlamından yani anlamdaş halinden yararlanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Anlamdaş kelimeleri kullanırken kullanıcının ihtiyacını merkeze alarak yaptığınız da semantik arama için çok başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Siteniz, yayınladığınız içeriklerle nokta atışlar yaparak kullanıcıyı tatmin ediyor mu ? Anahtar kelimelerden de önce karşı tarafa vermek istediğiniz mesajlar içeriğinizde tam olarak yer alıyor mu ? Bu soruları dikkate alarak web sitenizin optimizasyonunu ilerletebilirsiniz.

Başka Arama Motorları Olduğunu Bilin

Ülkemizde çok da yaygınlaşmamış olsa da yurt dışında oldukça kullanıcılarının fazla olduğu DuckDuckGo arama motoru değişik özellikleri ile ön plana çıkıyor. Google kişisel bilgilerinize göre size sonuç gösterdiğinden şüpheleniyorsanız DucDuckGo herkese aynı sonucu göstererek kişisel verilerinize erişmiyor. Bu konuda sıkıntı yaşıyorum diyorsanız DuckDuckGo arama motorunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalarda DuckDuckGo arama motorunun ingilizce aramalarda organik trafiğe ciddi düzeyde katkı sağladığı görülüyor. Çoğunlukla organik trafik Google tarafında yönetilse de bu tarz arama motorları da gün geçtikçe önemli gelişmeler gösteriyor. Farklı arama motorları  siteniz için semantik merkezli çalışmalarınızda harika seçenek olabilir.

 

duckduckgo

Sonuç olarak, durmadan ilerleyerek gelişen bir dünya var karşımızda. Kurallarını ne kadar kendi elimizle şekillendirirsek o kadar başarılı olabiliriz.

Semantik arama terimi hayatımıza gireli çok olmasa da uygulamaları şimdiden adından söz ettirmeye başladı bile.

 

Zuhal Circi

Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Latest posts by Zuhal Circi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zuhal Circi
Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Bir Cevap Yazın