Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Her Markanın Takip Etmesi Gereken Anahtar Kelimeler
0

Pazarlamacılar, markaları için en önemli olan anahtar kelimeleri Google ve diğer arama motorlarındaki performansını takip etmek adına çeşitli araçlar kullanıyorlar. Peki hangi anahtar kelimelerin takip edilmesi gerekiyor? Bu yazımda her markanın, işletmenin veya web sitenin takip etmesi gereken 4 çeşit anahtar kelimeden bahsedeceğim.

“Markalı” Anahtar Kelimeler

İzlemeniz gereken ilk ve en önemli anahtar kelime grubu “markalı” anahtar kelimelerdir. Bunlar, markanızla doğrudan ilişkili olan yani şirket isminiz, sunduğunuz özgün ürün ve servisler ve/veya başlıca çalışanlarınız (bilhassa kendi özel markası olan kişiler) ile ilgili anahtar kelimelerdir.

Kendi marka anahtar kelimelerinizin sıralamada düştüğünü fark ederseniz kesinlikle bir SEO sorunu var demektir. SEO araçlarını kullanarak on-site ve off-site SEO analizi yapabilirsiniz. Böylece, algoritmik bir düşüşe ya da manuel bir cezaya neyin sebep olduğunu tespit edebilirsiniz.

Rakip “Markalı” Anahtar Kelimeler

İzlemeniz gereken ikinci anahtar kelime grubu ise rakiplerinizin “markalı” anahtar kelimeleridir. Aynı şekilde, bunlar, rakip markalarla doğrudan ilişkili olan yani şirket isimleri, sundukları özgün ürün ve servisler ve/veya başlıca çalışanları (bilhassa kendi özel markası olan kişiler) ile ilgili anahtar kelimelerdir.

Ticari Anahtar Kelimeler

Ticari anahtar kelimeler, müşterilerinizin ürün/servislerinizi satın almak amacıyla  kullanabileceği anahtar kelime öbekleridir. Bu kelime öbeklerini, Google Adwords Keyword Planner ya da Rank Tracker gibi araçları kullanarak araştırabilir ve hangi kelime öbeğinin en çok arandığını bulabilirsiniz.

Örneğin bir pazarlama ajansının takip etmesi gereken anahtar kelimeler şunlar olabilir: SEO hizmetleri, bağlantı kurma hizmetleri, içerik pazarlaması hizmetleri, sosyal medya hizmetleri vs. Bir işletme olarak asıl amacınız satın alma odaklı olan müşterileri çekmektir.

Bilgi Odaklı Anahtar Kelimeler

Google Analytics’te bazı açılış sayfalarınızın dönüşüm sağladığını görebilirsiniz (Açılış Sayfaları Raporu). Bu sayfalardan bazıları blog yazılarınız olabilir. Bu durumda, kullanıcıları dönüşüm sağlayan bloglara yönlendirecek bilgi odaklı anahtar kelimeleri takip etmelisiniz. Ayrıca, videolar, podcastler, canlı Facebook videoları ve hedef kitlenizin ilgileneceği diğer içerik veya platformlar için bilgi odaklı anahtar kelimeleri kullanarak görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim anahtar kelimelerin sıralamalardaki takibine ek olarak, markalar, bu anahtar kelimeleri web ve sosyal mention izleme araçlarını (ör: Awario) kullanarak da takip etmeli. Belirli bir anahtar kelimenin daha yüksek bir oranda belirtildiğini fark ederseniz, bunu yeni bir içerik üretirken fırsat olarak kullanabilirsiniz. İçeriğiniz zamanında yayınlandığı takdirde web sitenize yeni müşteriler çekebilir.

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
40%
Güzel
60%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın