Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Kaçınmanız Gereken Black Hat SEO Yöntemleri
0

Black Hat SEO için Google tarafından yapılması istenmeyen ve kullanıldığında sitemiz için sorunlara sebebiyet veren arama motoru optimizasyonları diyebiliriz. Black Hat SEO uygulandığında sitemiz kısa sürelerle üst sıralarda ye alabilir ancak uzun vadede sitemiz için faydalı olmaz çünkü interneti güvenli ve kaliteli bir şekilde kullanmak istersek bazı kurallara uymak zorundayız.

Kaçınmamız Gereken Black Hat SEO Taktikleri

Adil bir şekilde yarış kazanmak istiyorsak bilmemiz ve yapmamamız gereken Black Hat SEO kuralları şu şekilde;

Ücretli Bağlantılar

Link için para ödeyip üst sıralarda yer almaya çalışabiliriz ve bağlantı satın almak ilk olarak bize avantajlı görünebilir. Link satın almanın cazip olmasının sebebi hem kolay olması hem de içeriklerle yoğun bir şekilde uğraşmak zorunda kalmamamız. Ancak temel sebep, link satın alınmasının zararlı olmasının sebebi Google algoritmalarını olumsuz etkilemesi.

Spam Yorumlar, Spam Bloglar (Sploglar) ve Spam Sosyal Medya Yorumları

Birçoğumuz web sitelerindeki gönderilerde alakasız yorumlar görürüz. İçerikle ilgisiz yorumlar hem manuel olarak yazılabiliyor hem de bu yorumları serpmek için otomatik olarak kullanılan çeşitli araçlar mevcut. Her ne kadar kullanılan en popüler  Black Hat SEO yöntemi olsa da bu şekilde kazanılan bağlantılar çoğunlukla NoFollow’dur.

Spam blog, reklam verenlerin reklamlarını tıklatmaya yönelik, yalnızca anahtar kelime öbeğini içeren ve bozuk metinler içeren bir yazılım kullanan bloglar. Sosyal Medya Spamları ise hepimizin bildiği, sosya medya gönderilerine yapılan spam yorumlar.

Yönlendiren Spamlar

Bir Referrer (Gönderici) web sitesinin gerçekleştirdiği trafik türü. Yani bazı yazılımlar aracılığıyla otomatik olarak bir web sitesinin başka bir siteye düzenlediği ziyarettir. Bu otomatik ziyaretin amacı güvenilir sitelerden backlink almak ancak zararlı içeriklere sahip olan siteler bu backlink ve reklam faaliyetlerini Web Master tarafından fark edilmeden yapmak istiyorlar. Bu şekildeki bir Black Hat SEO yöntemi bütün SEO faaliyetlerimize kökten zarar verir çünkü Google kötü amaçlı sitelere gönüllü link verdiğimizi düşünüp sitemizi cezalandırır.

Kopya İçerikler

Farklı kaynakta kullanılan içeriğin birebir alınması. Bu yöntemin Black Hat SEO uygulaması olmasının ve en kötü yöntemlerden biri olmasının sebebi  Google’ın her zaman benzersiz içerikler araması. Bizim de içeriklerimizin kopyalanmaması için bir Canonical Etiket yani tek bir etiket oluşturmamız gerekiyor ki oluşturduğumuz içerik kopyalanmak istendiğinde Google diğer içerikleri kopya olarak algılayabilsin.

Kopya içeriğin bir sonraki aşaması Article Spining. Kopyalanan kaynağı daha sonra kullanmak için yeni ve benzersiz gibi gösteren bir yazılım kullanmayı gerektiriyor. Kullanımı giderek yaygınlaşıyor ancak intihale çok yakın olduğu için ciddi yaptırımları olabilir.

Gizleme

Bu Black Hat SEO yöntemi de kullanıcıları yanıltmak için yapılmış bir yöntem. Web sitesine gelen ziyaretçilerin sıradan bir kullanıcı mı yoksa bot mu olduğunu ayırt edip her ikisini de farklı sayfalara yönlendirme işlemi. Eğer sitemizde gizli içerik, meta/ java yönlendirmesi ya da boş bağlantı varsa ve bu Google tarafından algılanırsa sayfamız yine cezalandırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Door Way Pages

Gate Away Pages ya da Jump Pages olarak da görebiliriz. Sadece belirli bir anahtar kelime için oluşturulmuş ve sıralamalarda üst sırada çıkabilmek için optimize edilen sayfalar. Ziyaretçileri seçilen sonuçtan alakasız farklı bir sayfaya aktarırlar.

Anahtar Kelimenin Sıklıkla Kullanılması

Arama motorları artık bu Black Hat SEO yöntemi için fazlasıyla tedbirli. Görünürlük oranını arttırmak için anahtar kelimenin sıklıkla kullanılması metinde doğal durmadığı için, bu yöntem uygulandığında web sitemiz uyarılabilir.

 

Görünmez Metin

Siteye Beyaz bir arka metin üzerine görünmez metin koymak ya da anahtar kelime listesi koyma işlemi olarak tanımlayabiliriz. Sıradan ziyaretçiler bu anahtar kelimeleri görmezler ancak arama motorları bu metinleri algılayıp dizine eklerler.

Link Farms

Görünürlüğü arttırmak için alakasız ya da düşük kaliteli sitelerden bağlantı bulma işlemi.

Sitenin Amacından Uzak Domain Almak

Bu Black Hat SEO faaliyeti çok yüksek bir ihtimalle telif hakları sebebiyle şikayete sebebiyet verir. Yani bir site oluşturulurken kendi amacına uygun domain alınması gerekmekte. Ziyaretçileri yanıltan ve popüler bir web sitesinin adına benzer bir isim de olmamalı. Sonuçta hiç kimse Nike yerine Nixe olmak istemez.

Black Hat SEO Yöntemlerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Web Master Tools’daki bağlantıları reddetme seçeneğini kullanabiliriz.

Sonuç Olarak

Black Hat SEO risklidir. İnternet sitemiz kısa sürelerle üst sıralarda yer alacak olsa da Google er ya da geç bu yöntemleri algılar ve sitemiz yasaklanabilir ya da cezalandırılabilir ki bu da yaşamak isteyeceğimi bir durum değil. Daha yaygın olarak para cezası uygulanmakta ve sitenin sıralaması düşmekte ve bu da bütün emeklerimizin heba olması demek.

Kaliteli bir web sitemizin olmasını istersek farklı ve kaliteli içerikler üretmeyi, bizimle ilişkili ve düzgün siteleri referans göstermeyi  tercih etmemizde büyük fayda var.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın