Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Black Hat Seo Nedir, Nasıl Yapılır?
Popüler
0

Black Hat Seo, arama motorlarının şartlarını ihlal ederek sayfanın sıralamasını arttırmak için kullanılan yöntemdir. Black Hat Seo’da arama motorları tarafından tasvip edilmeyen ve kabul görmeyen yöntemler kullanılır. Onaylanmayan bir yöntemdir.

Kısa süre içerisinde sonuç veren bir yöntem olmasına karşın Black Hat Seo ile kalıcı bir başarının elde edilmesi mümkün değildir.

Sitenizin arama motoru tarafından yasaklanmasına sebep olabilir. Bu uygulamalar arama motoru hizmet şartlarına aykırıdır.

Black Hat Seo Teknikleri

 • Link manipülasyonu- Link satın alma: 

  Doğal olmayan bir şekilde ve çoğunlukla satın alma yöntemine başvurarak link ve link ağlarının oluşturulması, bu sayfalar üzerinden web sitesine link verilmesidir.

 • Spin Makale/ İçerik (makale çevirmek):

  Bir içeriğin yazılımlar tarafından oluşturulmuş haline verilen isimdir. Spinleme yazılımları yardımıyla üretilen bu içerikler okunuş ve içerik kalitesi açısından anlaşılır olmamasına karşın hızlı şekilde oluşturulabilirler ve arama motorları tarafından özgün olarak kabul edilirler. İçeriğin yapısı değişmiş, ancak anlamı değişmemiş olur.

 • Doorway page (köprü sayfa):

  Arama motorlarında daha yüksek sıralama elde etmek için hazırlanan, içerisinde bilgi barındırmayan ve yalnızca arama motorlarına gösterilen sayfalardır. Doorway Page’lerde genellikle bir arama motorunun beklentilerini tam olarak karşılayacak sayfalar hazırlanır. Bu sayfaların boş kelimelerle içerik uzunluğunu arttırılır, kod ve tasarım ögelerine minimum derecede yer verilir ve bolca anahtar kelime yerleştirilir. Yapılan optimizasyon çalışmaları sonrasında haliyle arama motorları bu sayfaları ideal bir sayfa olarak kabul eder ve daha üst sırada yer verir.

 • Duplicate Content (kopya içerikle sayfa oluşturma): 

  Daha önce yayınlanmış olan bir içeriği olduğu gibi veya kısmi olarak değiştirerek yayınlamaktır. İnternette daha önce yayınlanmış bir içeriği farklı bir kullanıcı alıp kendi web sitesinde yayınladığında bu içerik kopya içerik yani bir Duplicated Content haline gelir.

 • Hacklink (gizlenmiş linkler):

  Herhangi bir internet sitesine sisteminde mevcut olan bir açık veya farklı bir yolla sızıldıktan sonra bu siteden başka bir siteye backlink sağlama işlemidir. Black Hat SEO kavramıyla en çok özdeşleştirilen tekniktir. Hacklinkler kısa sürede inanılmaz sonuçları yaratma etkisine sahip olsa da kesinlikle uzun ömürlü değildir.

 

 

 • Cloaking (farklı siteler hazırlama): 

  Arama motorlarının botlarına farklı, siteye ulaşmak isteyen ziyaretçilere farklı sayfaları gösterme tekniğidir. Cloaking, aynı adres altında, gerçek ziyaretçiler için farklı, örümcek, crawler, ya da spider denilen botlar için farklı site hazırlamaktır. Bu sayede botlara daha zengin içerik göstererek arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak hedeflenmiştir.

 • Keyword Stuffing (anahtar kelime depolama): 

  Arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için yapılır. Gereksiz ve anlamsız şekilde defalarca anahtar kelimelerin tekrarlanması şeklinde uygulanır.

 • Machine Generated Content (makine ile içerik oluşturma): 

  Özel programlar sayesinde yapılan bir işlemdir. Diğer işlemlere göre yapılması baya uzun sürer.Çok geniş bir veritabanı oluşturma yöntemidir. Bu taktiğe göre çok kapsamlı bir veritabanı oluşturulur. Sonra arama örümceklerine sunulur. Bu yöntem anlaşılması en uzun süren yöntemlerden biridir.

 • Invisible Text (görünmez metin):

  Sayfanın belirgin olmayan yerlerine arka plan rengiyle aynı renk anahtar kelime yerleştirme. Ziyaretçilere görünmeyip, arama motoru örümcekleri tarafından okunabilir.

 • Tiny Text (ufak metin):

Bu yöntem resimden hit kazanmak için yapılmış bir yöntemdir. Resimlerin alt etiketlerine cümleler girme işlemidir. Bu işlemler sayesinde arama motorları yapmış olduğunuz siteye hit gönderecektir. Bu sayede yüksek trafik elde edilir.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın