Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
SEO Uyumlu Makale Nedir, Nasıl Yazılır?
Guru
0

SEO hepimizin bildiği gibi arama motoru sonuçlarında üst sıralarda olmamızı sağlayan bir yöntem. Oluşturduğumuz içeriklerin SEO uyumlu olması ise içeriklerimizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak ve bu sayede de içeriği oluşturduğumuz site için daha fazla trafik çekecek ve arama motoru gözünde daha kıymetli bir içerik olarak atfedilecektir. Ki bir içerik oluştururken hepimizin isteği ve beklentisi de bu yönde olmaktadır.

Google her geçen gün mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve şuan için 200’e yakın SEO kriterinin olduğu düşünülüyor. SEO’ya etki eden faktörleri Google gizli tutmakta ve etki eden faktörlerin hepsini elbette ki bilmemiz mümkün değil ama ortak bir görüş etrafında birleşilebilir ki; Google, sitemizdeki etkileşimleri ve sosyal medya hesaplarını tespit ediyor; takipçilerimiz, takip ettiklerimiz ve gönderi sayılarımızı inceliyor. Bununla da bir SEO kriteri oluşturuyor. Bu kriter sonucu elde edilen değerler bir birlerine ve genele ne kadar uyumluysa da o kadar artı puan veriliyor.Peki SEO uyumlu makale nedir?  Ve bir makale nasıl SEO uyumlu olur? Yazımda bunlara değineceğim.

 SEO Uyumlu Makale Nedir ?

SEO değeri oluşturulan içerik yani makale sayılarımızla doğru orantılı olarak artma ya da azalma gösteriyor. Tabi ki makalelerin yalnızca sayısı değil, özgün olarak oluşturulması, kullanıcı beğenileri, makalenin niteliği de SEO için etkili kriterler arasında. Sosyal medya uygulamalarının hayatımızdaki yeri arttıkça SEO değerleri eski önemini kaybetmeye başlıyor gibi görünüyordu lakin Google bununla alakalı da düzeltme ve güncellemeler ile SEO’nun önemsizleşmesini duraklattı diyebilirim. Kurumsal firmaların genel taktikleri siteye çekeceği trafikte önce arama motorlarını kullanma daha sonra da ziyaretçi haline gelen trafiği sosyal medya yardımı ile takipçi haline getirmek üzerine kurulmaktadır. Yani SEO hâlihazırda şimdi ve önümüzdeki birkaç yılda da yine etkinliğini koruyacaktır.

Google’ın Panda güncellemesi öncesinde kaliteli Backlink almak Google aramalarında üst sırada olmak anlamına geliyordu ancak güncelleme sonrasında yazılan içeriğin niteliği Google arama sonuçlarında en üst sıralarda olmak anlamına geliyor. İşte bu yüzden yazdığımız içeriğin üst sıralarda yer almasını istiyorsak ; insanlara ne kadar fayda sağlıyor, ne kadar özgün, ne kadar yenilikçi bunlara cevap vererek işe başlayabiliriz. Detayları ise yazının devamında.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmaya başlık kısmından başlayalım, başlığımız en az 3 en fazla 5 kelime olarak boşluklar dahil istisnalar dışında maksimum 60 karakterden oluşmalıdır. Makalemizin başlığı içeriğimizle uyumlu ve çarpıcı olmasından ziyade içerik hakkında bilgi vermelidir. Başlığımız, muhakkak anahtar kelimeyi de içermelidir.

URL yani bağlantı oluştururken de yine anahtar kelimeyi içermesine özen gösterilmelidir. Meta kısmını oluştururken anahtar kelime ile başlamalı, aydınlatıcı ve 160 karakteri geçmeyecek uzunlukta hazırlanmalıdır.  H1 etiketi ile ana başlığı ve anahtar kelimeleri oluşturmalıyız. Anahtar kelimenin başlıkta bulunması gerektiğini de zaten yukarıda belirtmiştim ayrıca anahtar kelimelerimizi bağımsız olarak H2 etiketi ile ya da H3 etiketi ile kullanmamız gerekiyor.Geldik en önemli ve esas dikkat edilmesi gereken kısma yani içeriğimize. İçeriği oluştururken 300 kelimeden az olmamasına özen göstermemiz gerekiyor. İçeriğimizde kullandığımız anahtar kelimeler makalenin başlangıcı ve sonucundaki 50-100 kelime aralığında muhakkak bulunmalı. Ayrıca anahtar kelimelerimizi kalın, altı çizili ya da italik olarak belirtmeliyiz ve içerikteki anahtar kelime oranımız da ortalama %3 olmalıdır.İçerik içerisinde vermiş olduğumuz Backlinkler için birer giriş ve çıkış linki kullanmamız gerekir.Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra unutulmamalıdır ki;  Google yukarıda da belirttiğim gibi makalenin yalnızca fiziki özelliklerine değil Google arama sonuçlarında bizleri yukarı taşımak için aynı zamanda içeriğimizin ne kadar özgün olduğuna, yerli ve yabancı herhangi bir kaynaktan birebir alıntılamalar yapıp yapmadığımıza, başlık ve içerik uyumumuza, başlık-içerik-anahtar kelime uyumumuza, sitemize gelen kullanıcılara içeriğimizin ne kadar faydalı olduğuyla da ilgilenmektedir.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
82%
Güzel
18%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın