Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sevgili Marka; Size Bir Gerilla Pazarlama Stratejisi Gerek
Guru
3

Kapitalizm boşluk bırakmaz, bırakmayı sevmez. Sizin bıraktığınız her boşluğu itina ile başkaları doldurur. Sizi yeni şeyler üretmekten alıkoyar, taklit ettirir, içinizi boşaltır ve bir zamandan sonra çökmeniz kaçınılmaz hale gelir. Hele bir de gelir-gider dengeniz ucu ucuna dengeliyse, nasıl büyürüm diye düşünüyorsanız, kendinizi iyice kaybederseniz. Gerilla pazarlama sizi bu durumdan kurtaracak tek yol belki de.

Gerilla pazarlama sözcük anlamı ve pazarlama taktikleri birbiriyle örtüşmektedir. Kişilerin ummadığı veya beklemedikleri bir anda, beklemedikleri şekilde karşılarına çıkıp satış yapmak veya zihinlerinde yer etmektir. Bu yöntem küçük firmaların, büyük firmalarla rekabet edebilmesini sağlayan teknikleri içermektedir. Gerilla pazarlamanın amacı, kendi ürün ve hizmetlerine olan ilgiyi en yükseğe çıkarırken, bunun için harcanan kaynak ve masrafları en azda tutabilmektir. Gerilla pazarlamasının fikir babası Jay Conrad Levinson, “Gerilla pazarlama bütçesi küçük; ama hayalleri büyük markalar için icat edilmiştir.” der.

Gerilla pazarlama özellikle küçük markalara büyük avantajlar sağlayabilecek bir stratejidir.

Bu stratejinin tek dayanak noktası, markanın müşteriye teklif ettiği değere olan inancıdır. Gerilla bundan güç alır. Yaratıcılığı imkansızlıklardan doğar. Zor koşullar onun daha yaratıcı, daha inovatif olmasını sağlar. En büyük destekçisi hitap ettiği insanlardır; başarıyı onların katılımlarıyla sağlar.

Gerilla pazarlama, içinde barındırdığı yaratıcılık ve müşteriye yakınlık sayesinde, markaya bir aura (hale) ve gençlik katar. Gösterdikleri cesaret ve romantizm bu markaları çekici kılar. Normal koşullarda başarılı olamayacak bazı markaların belki de tek şansı gerilla stratejisidir.

Kabul edelim ki bir çok marka, artık çok sıradan. Reklamlar, sloganlar hep satmaya veya göz boyamaya yönelik. Sizde mi öyle olmak istiyorsunuz? Sizi izleyenlere şöyle mi demek istiyorsunuz ;

” Ben üretim de kabızlık yaşıyorum, ürünüm iyi, ama sloganım vasat. Markamı hiç bir mecrada anlatamıyorum. Ama siz yine de beni tercih edin. ”

Hiç bir müşteriniz artık bunu yemiyor. Hiç bir müşteri, artık bir ürünün veya markanın alternatifsiz olduğunu kabul etmiyor. Sattığınız bir iğne veya rezidans dairesi olabilir. Bunların hiç bir önemi yok. İnsanlar günde 3000 civarı reklama maruz kalıyor. Sonuç mu ? Bildiğimiz hikaye. Yüksek bütçesi olan, yüksek oranda reklam göstererek günü kurtarmaya çalışıyor. Oysa Gerilla pazarlama, doğası gereği küçük bütçelerle yapılır. Önemli olan kitleyi tanımak (halkın içinden gelmek), uygulama alanının dezavantajlarını avantaja çevirmek (coğrafyayı tanımak) ve bir ruhla (inanç) mücadele etmektir. Gerilla pazarlamacılar “niş” alanlarda mücadele verir. Rakiplerine her yerde, her cephede saldırmaz. Ancak bir cephede başarı kazandıktan sonra diğer bir cepheye kayar.

Mesela kabuğu kırmak kimsenin aklına neden gelmiyor? Neden aynı kısır döngüye sıkışıp kalıyorlar markalar ? Prestij kaygısı mı ? Yoksa deneysellikten korku mu? Binlerce lira harcanan son çay reklamını izlediniz mi mesela? Organik Çay reklamı nasıl yapılamaz, bir pazarlama stratejisi ne kadar başarısız olabilir bunun asli bir kanıtıdır bu reklam. Bir Marka kendini nasıl ele verebilir, nasıl güven kaybedebilir sorusunun cevabı da bu reklamda bariz bir şekilde göz önüne seriliyor. Diyor ki reklamda ki oyuncu;

” Bilmem hangi çay’dan organik çay devrimi ” ( Dediğine kendisi bile inanmıyor)

Çay, bugüne kadar organik değilmiydi  ? Yada bize sunulan çayın içerisinde hangi katkı maddeleri vardı da, bununda organiğini yapma ihtiyacı hissedildi? Sorular böylece uzar gider. Başarısız reklam, bir markanın idam fermanı gibidir. Eğer stratejiniz yoksa, sonuç ürettiğiniz çayın aslında organik olmadığını itiraf etmenize sebep olur.

Gerilla Pazarlama Ne Hedefler? Geleneksel Ne Yapar?

 • Öncelikle ” gerilla pazarlama ” stratejisinin yaratıcılığa dayalı olduğunu ve sıra dışı işlere dayalı olduğunu belirtelim. Ucuz bir bütçe ile yapacağınız, yaratıcı işler insanlar tarafından her zaman ilgi görür. Çünkü insanlar sıradan hayatlarında, sıradan olmayan her şeye ilgi duyarlar.
 • Aynı zamanda ” Gerilla pazarlama ” değişime uyar,bir kalıba bağlı kalmaz. Monoton olmak yerine, enerjisi ve sabırlı stratejisi ile insanların kendilerini talep etmesini sağlar. İnovatif ve esnek taktikler gerilla pazarlamanın kalbini oluşturur.
 • Gerilla pazarlama bilinçaltını hedefler. Yaptığı işlerin bütçesinin ne kadar olduğundan çok, insanların davranışları ve psikolojileri üzerine kuruludur.
 • Gerilla pazarlama’da müşteri unutulmaz, bir kenara bırakılmaz. Müşteri takip edilir, müşterinin network ağına da satış hedeflenir. En iyi reklam kulaktan kulağa yapılandır.
 • Geleneksel Pazarlama stratejileri bencildir, ve tek düze markayı anlatır. Gerilla pazarlamacılar ise ” sen ” odaklı çalışır.
 • Geleneksel Pazarlamacılar ” ne satabilirim ? ” diye düşünür. Gerilla pazarlamacılar ise ”müşteriye ne satarsam,bu ona yarar sağlar” der
 • Gelenekselciler fatura ve tutarlarına bakarken, gerilla pazarlama ise kurulan ilişkilere bakar.
 • Geleneksel pazarlama teknolojiyi işine geldiği şekilde kullanırken, gerilla pazarlama teknolojiyi hedefleri arasında en üst sıralara koyar.
 • Gerilla pazarlama de diyalog en üst seviyede kendine yer bulur. Geleneksel pazarlama  ise yapay ilişki taraftarıdır.
 • Gerilla pazarlamanın da ahlaki kuralları vardır. Gerilla pazarlama insanların zayıf yönleri kullanarak yapılmaz. Gerilla pazarlama toplum hayatına, içinde yaşadığı kente, insanların mahremiyetine ve rekabete saygılı olmak zorundadır. Gerilla pazarlama yaparken “her yol mübah” değildir.

Dijital’de Gerilla Pazarlama Yapmanın Avantajları

 • Dijital tam da gerilla stratejisine uygun bir platformdur. Her diyalog rahatça kurulabilir, tepki ölçülebilir, bilinçaltına yönelik çalışmalar yapılabilir.
 •  Markanın adı bile geçmeden yapılabilecek onlarca reklam çeşidi vardır. Mesela viral reklam ile yapılabileceklerin sınırı yoktur.
 • Gerilla pazarlama satış portföyünde bir statü aramadığı için en geniş yelpazeye sahiptir dijitalde.
 • Dikkat çekici içeriklerle insanları rahatlıkla etkileşime geçirebilir.
 •  Birebir insan ilişkilerini çok rahat kurabilecek, insanları markaların avukatları haline getirilebilir.
 • Her konuda bir örgütlenme yapabilir, ve insanları istedikleri noktaya kanalize edebilir.
 • Provakatif davranabilir, diğer pazar markaları üzerinden sistematik eleştirileri bir satış stratejisine çevirebilir.
 • Müşteri değeri ve deneyimlerini baz alarak, konumlandırmasını istediği seviyeye çıkarabilir, ve yeni hedeflerine gelenekselden daha çabuk ulaşabilir.

Geleneksel pazarlama can çekişmeye mahkumdur. Bunun tam tersi olan gerilla pazarlama sistemi ise yeni satış stratejilerinin tam ortasına oturacak,ve gelecek de hak ettiği yere gelecektir. Gelişen teknoloji ile birlikte, gerilla pazarlama evrimleşmeye devam ettiğini gözlemleyerek, ona nasıl yaklaşacağımız ise bizim bir sonra ki stratejimizi belirleyecektir.

Emrah Sarıgöl

Emrah Sarıgöl

1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çokfirmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.
Emrah Sarıgöl
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Sarıgöl
1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çok firmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.
3Yorumlar
 • 4 Ocak 2018 at 00:25

  Sayın Emrah Bey, neden bu kadar Gerilla pazarlamayı sevdiğinizi anlayamadım. Gerilla Pazarlama geçici ve ani bir hamledir. Ticari firmalar için sürdürülebilirlik çok önemlidir. Özellikle hedef kitleye uygun stratejiler geliştirmek çok daha güzeldir. Dijital mecralarda olsun, sahalarda olsun bilinçli yapılan stratejiler önemlidir. Küçük çaplı şirketler mantıklı ve ilgi çekici hamleler yaparsa çok daha uygun olacaktır. Gerilla Pazarlaması değil. Gerilla pazarlamasının dezavantajı da vardır. Şirketiniz ne kadar küçük olursa olsun, itibarından ödün vereceğini düşünmüyorum. Kısaca, hedef kitle stratejili pazarlama teknikleri geliştirmek ve konumlandırmak her firmaya itibar kazandıracak ve sürdürülebilir politikalar geliştirmesine zemin hazırlayacaktır.

 • Emrah Sarıgöl
  4 Ocak 2018 at 10:48

  Merhaba Serkan Bey;

  Öncelikle Gerilla pazarlama geçici ve anlık değildir. Onu nasıl uygulamak istediğiniz, sizin pazarlama stratejinizi nasıl kurduğunuza bağlıdır. Hep bir sürdürülebilirlik dilimizde, lakin sürdürülebilirlik başarı ile olur. Gerilla pazarlama ile doğrudan kurulan iletişim ve doğal yollarla sağlam kurulan bir network başarı değil midir ? Küçük bir markasınız, bütçeniz belli. Ama akılda kalma, piyasaya yapabileceğiniz en uygun girişi yapmak istiyorsunuz. Ne yapacaksınız ? Uzun soluklu reklamlar veremezsiniz, piyasa büyükleri de size nefes aldırmamak için elinden geleni yapacak. Kaldı ki sizin gibi rakipleriniz arasından da sıyrılmanız gerekecek. Planınız ne olurdu ?

  Gerilla pazarlama bilinçsiz bir pazarlama modeli değildir. Aksine etki edici, bilinçaltında yer edici, hatırlatıcı reklamlardır. Ucuz bütçe ile başarılabileceğinden, uzun süreli uygulanabilir de. Bir reklam fiyatına, bir yıl reklam yapabileceğinizi düşünün.

  Siz firmaya bir projeyi nasıl anlatırsanız, projenizin inandırıcılığı da o kadar olur. Başarısız anlatımlar da, nice başarılı proje çöpe gitmiştir.

  Gelelim itibar meselesine. İtibar yeniliklere kapanmak, deneysellikten uzak durmak, insanlara dokunamamak, yapay ve sahte reklamlar, insanların algıları ile oynamaya kalkmak ise o itibar zaten er yada geç yıkılır. Tarih böylesine firmaların çöküşleri ile doludur. İtibar yönetimi dediğimiz şey burnundan kıl aldırmamak değil, insana doğru bir yoldan dokunabilmek, onlarla doğru iletişim kurabilmek, ve onların hayatlarında kalıcı olabilmektir. İtibar yönetmek para yönetmek değil, sektörünüzün düzgün markası olmaktır. Kapital sermayenize güvenip, insanlara dokunmak yerine, onlara sadece birer müşteri gözüyle bakıyorsanız, ulaşabileceğiniz nokta eninde sonunda finansal krizlerdir. Dijital bir dünya da bile en iyi reklamın kulaktan kulağa olduğunu söyleyebiliyorsak, demek ki beşeri ağların hala büyük bir önemi var.

  Bir de hedef kitle stratejisi var. Burayı da birazcık açacağım.

  Bir lamba firması olduğumuzu düşünelim. Hedef kitlemizin büyüklüğnü, eninde sonunda yavaşlayacak bir pazar olacak olan ve rekabeti bol olan inşaat sektörü mü seçmeliyiz, yoksa tahtımızdan inip, her zaman bizi alma ihtimali olan insanların arasına mı karışmalıyız ? Ben ikinciyi seçerdim. İnşaat sektörü, ABD’nin yaşadığı o Mortgage krizi benzeri bir şeyi yaşadığında, bir çok firma aynı yanlışın dibinden kara deliğe doğru çekilecek. Ama sokaklar, insanlar, ve ihtiyaçlar hiç bitmeyecek. Bizler insanların ihtiyaçlarını, insanlara pazarlayabildiğimiz sürece, pazarlama mantığını gerçek anlamıyla hayata geçirmiş oluruz.

  Strateji kısmına gelince. Başarılı stratejileri oluşturan adımlar, daha önceki başarısız stratejilerin eksiklerini kapatmakla olur. Siz bana başarılı bir satış stratejisi uygulayan firma gösterin, bende ondan önce uygulanmış başarısız stratejileri ve reklamlarını.

  Ama burada iyi bir noktada Gerilla Pazarlama bize yardım ediyor.

  ” Eğer büyük bir firmaysanız, ve nasıl bir strateji uygulayacağınızı veya hangi kitleye sesleneceğinizi bilmiyorsanız, iki veya daha fazla farklı kampanya,kitle veya strateji ile insanlar veya sektörler arasında hangisinin daha iyi etkileşim alacağınızı en ucuz yatırım ile öğrenebilirsiniz ”

  Büyük bütçeli reklamların dezavantajı; ” Reklamınızın bütçesi büyük olsa bile, beklediğiniz etkiyi veya itibarı size sağlamamasıdır. Aksine büyük ve yanlış bir reklam ile negatif bütün bakışları da üstünüze çekebilirsiniz ”

  Bir tarafta size sayısız seçenek ve yaratıcılık sunarken,bunu en uygun fiyatlara yapan Gerilla Pazarlama, diğer taraftan büyük meblağlar karşılığında, itibar ve potansiyel müşteri beklediğiniz Geleneksel Pazarlama.

  Seçim sizin.

Bir Cevap Yazın