Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Retargeting ile Mükemmelliğe Giden Yollar
0

Dijital pazarlamada yapılan çalışmalarda kullanılan reklam çeşitlerinden biri de retargeting’tir. Farklı bir sebep ile web sitesini terk eden internet sitesi kullanıcılarının, tekrar siteyi ziyaret etmeleri için kullanılan bu reklam modeli, doğru şekilde dizayn edildiğinde çok iyi sonuçlar elde edebiliyoruz ve geri dönüşümlerimizi arttırmamızı kolaylaştırabiliyor.

Retargeting reklamlarından faydalanırken, dikkatli olmamız gereken bazı konular var ve bu konular reklamlarımızın etkisini arttırırken, diğer taraftan reklam bütçemizi belirlemede ve kontrolünde bize yol gösteriyor.

Yönlendirmelerimizi Hangi Sayfalarımıza Yapmalıyız?

Yapılan retargeting reklamları sonunda kullanıcıların hangi sayfalara gideceklerini en iyi şekilde belirlememiz çok önemli. Tek tek bu reklamlarımızı yönlendirebileceğimiz gibi, daha kolay bir yönlendirme sayfası da yapabiliriz. Çok satan yada dikkat çekici ürünlerimizin olduğu bir sayfa hazırlayabiliriz ve kullanıcıları buraya yönlendirebiliriz. Eğer rastgele bir sayfaya yönlendirme yapıyor olursak, reklamlarımızdan istenilen geri dönüşümleri alamayız. Ayrıca yönettiğimiz reklam bütçesini etkili bir şekilde kullanamamış oluruz. Günün sonunda da yaptığımız işlerin boşa gittiğini göreceğiz. Tam bu noktada reklamlarımızı yönlendireceğimiz sayfaları başarılı bir şekilde belirlememiz ve bu sayfaların içeriklerini de bu reklamlarımıza uygun olarak hazırlamamız, reklam performansımızı arttırıp bizi başarıya götürecektir.

Kategorilere Ayrılmış Retargeting

Reklamlarımızın performansını arttırabilmemiz için, reklamlarımızı değişik kategorilere ayırmamız oldukça önemlidir. Sitemiz üzerindeki ürün grupları ve kategorilere göre reklamlarımızı farklı şekillerde kategorize edebiliriz. Bunun dışında farklı reklam kampanyalarımızı, farklı sayfalarımızı ziyaret eden kişilere gösterebiliriz. Mesela, bir kullanıcı ‘sepete ekle’ kısmında ürün bıraktıysa o kişiye bu ürünün reklamlarını tekrar gösterebiliriz. Reklamlarımızı hedeflerimize göre ayrı kategorilere ayırırsak, bu durum reklamlarımızı daha iyi yönetmemize ve bütçemizin kontrolünü daha iyi yapmamıza olanak tanıyacaktır.

Peki Hangi Reklamların Bütçesini arttırmalıyız?

Örneğin sepeti terk eden müşteriler.

Retargeting reklamlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi, geri dönüşüme yatkın kullanıcıyı tekrar web sitemize çekmektir. Bu yüzden alışverişini yarıda kesen yada sepetinde ürünleri kalan kişileri doğrudan hedefliyor olmamız çok önemlidir. Bunun sebebi bu kişilerin markamıza ve ürünlerimize bir kerede olsa ilgi göstermiş olmalarıdır ve herhangi bir sebep ile alışverişlerini yarım bırakmışlardır. Bu kişilere ulaşabilmemiz ve onları sitemize tekrar çekmemiz, elde edeceğimiz geri dönüşümlerin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de sepeti terk eden müşterilere yönelik reklam kampanyalarımıza daha fazla bütçe ayırmalıyız.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın