Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Renklerin Markanız İçin Önemi
0

Günlük hayatta birçok şey ile etkileşim halinde oluyoruz. Aslında onlarla ilgili aklımızda çok fazla bir şey kalmaz ama renkler her zaman akılda kalıcı olur. Mesela bir kişi ile konuşurken onun üzerinde parlak renkli bir kıyafet varsa dikkatimizi çeker ve daha sonra o insanla ilgili bir şeyden bahsedeceğimiz zaman aklımıza hemen o parlak renkteki kıyafeti gelebilir. İşte bu yüzden markamız için de renkler oldukça önemlidir.

Simgeler ve renkler akılda daha kalıcı olduğu için marka logolarımız da renklere dikkat etmemiz gerekir. Marka logolarında kullandığımız renkler, insanların duygularına hitap eder. Kullanılan her rengin farklı bir anlamı vardır. Öncelikle markamız insanlara neyi hissettirmeyi hedefliyor ise onu belirlemeli ve o renkte bir logo tasarımı yapılaması gerekir. Şimdi renklerin ifade ettiği anlamlara bir göz atalım.

renklerin-markanız-için-önemi1

 

Mavi

Mavi renk kişiye dinginlik ve huzur verir. Bu da kişilerde sakinlik, güven, rahatlık gibi hisler uyandırır. Mesela Ford markası bu rengi kullanarak müşterilerine konfor ve güveni ön planda tuttuklarını gösterir.

Turuncu

Turuncu renk ise enerji ve mutluluk etkisi verir. Bu yüzden hareketli, canlı, yaratıcı bir marka hali sunmak istiyorsanız bu rengi kullanabilirsiniz. Fantayı buna örnek olarak gösterebiliriz.

Kırmızı

Kırmızı renk tutku ve gücü simgeler. İnsanlara heyecan, tutku, şiddetli, yoğun duygular iletmek istiyorsanız bu rengi kullanabilirsiniz. Örnek olarak ise Redbull ve Coca Cola logolarını gösterebiliriz.

Sarı

Sarı renk gelip geçiciliği ve dikkat çekici olmayı ifade eder. Mesela taksiler ve trafik lambalarındaki sarı renk bu yüzden kullanılır. Snapchat uygulamasını buna örnek olarak gösterebiliriz.

Siyah

Ciddiyet ve otoriter bir renk olarak kullanılır. Hemen hemen her firma logosunda siyah rengi kullanır.

Kahverengi

Bu renk insana toprağı anımsatır. İnsanlara güven ve hareket hissi verir. Fast food firmalarında genel olarak bu renk kullanılır. UPS ve Kahve Dünyası logolarını buna örnek olarak gösterebiliriz.

Beyaz

Beyaz renk saflığı, yeni başlangıçları ve barışı temsil eder. İnsanlara ferahlık hissi uyandırır. Genelde hijyeni vurgulamak isteyen mekanlar için kullanılır. Örnek olarak hastane ve ilaç firmalarını gösterebiliriz.

Mor

Lüks ve zenginliği ifade eder. Gösterişli firmalar için logolarında mor rengi tercih edebilir. Milka markasını örnek olarak gösterebiliriz.

Yeşil

Bu renk yenilik ve yaşamı temsil eder. Genelde çevre dostu firmaların logoları için kullanılır.

İsmihan Bahar Turgut

Bilişim, teknoloji ve sosyal medya merakıyla dijital medya uzmanlığı yolunda ilerlemeye çalışan bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İsmihan Bahar Turgut
Bilişim, teknoloji ve sosyal medya merakıyla dijital medya uzmanlığı yolunda ilerlemeye çalışan bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.

Bir Cevap Yazın