Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Reklam Engelleyiciler ile Başımız Dertte mi?
0

Gerek yolda yürürken billboardlarda, duraklarda, binalarda, gerek televizyonda, sinema salonlarında, gerekse web sitelerinde karşımıza çıkan ve pazarlama sektöründe çalışan çoğu kişinin de “ekmek kapısı” olan reklamlara insanlar nasıl yaklaşıyor?

Özellikle dijital medya kadrajından olayı irdeleyecek olursak;

Aslında bu reklamlar doğru hedef kitlelere, doğru kanallardan doğru şekilde iletildiğinde kullanıcılar tarafından normal, hatta olumlu karşılanabiliyor fakat markaların reklam konusundaki aşırı, gereksiz, ısrarcı tutumları ve dijital reklam ajanslarının hedefleme konusundaki başarısızlığı gibi faktörler, kullanıcıların reklamlardan rahatsız olmalarına ve bunun sonucunda da, AdBlock Plus, NoScript, ScriptSafe, Disconnect, Ghostery gibi reklam önleyici eklentileri kurmaya itiyor.

İşte Ad-Block eklentisi kuran örnek bir kullanıcıda, yalnızca mobilde bile, yaklaşık 1 ayda engellenen reklam sayısı 168.041 adet kadar olmuş… Bakınız.

Reklam engelleyici eklentilerle ilgili forumlarda gezinirken, birçok sözlük yazarı ve forum üyelerinin, reklam engelleyicileri bir velinimet olarak yorumladıklarını gördüm…İnsanlar şu durumlarla karşılaştıklarında rahatsız oluyorlar:

♦ Yaptıkları iş beklenmedik bir uyaran tarafından bölündüğünde,

♦ Sesi kendiliğinden açılan video içerikleri bombardımanına tutulduklarında,

♦ Özel hayatlarına müdahale edildiğini düşündüklerinde.

Reklam verenler, ürünlerini daha çok tanıtmak ve satmak isterken, reklamların verildiği siteler de devamlılıklarını reklam alarak sağlıyor. Kullanıcılar ise reklam önleyici eklentileri kullandıklarında ise iki taraf da bu kazanımlarından mahrum kalmış oluyor.
Bazı siteler bunun önüne “reklam engelleyicileri engelleme” yöntemiyle geçmeye çalışıyor. Bunun nasıl yapıldığına dair bir örneği buradan inceleyebilirsiniz. Fakat bu durum da kullanıcıları irite eden bazı sonuçları var. Örneğin; kullanıcı sevdiği bir sitenin Ad-Block eklentisini engellediğini ve karşısına “seni küçük şeytan! Demek reklamlarımı engellersin ha ! Öyleyse siteme giremezsin!..” anlamını içeren bir uyarı çıkardığını varsaydığımızda emin olalım ki o kullanıcıyı geri kazanmak mümkün olmayacaktır.

Hatta buna karşı savaş olarak da “reklam engelleyicileri engelleyenlerin engelini kaldırma” gibi yöntemler de mümkün olduğundan, iş iyice inada biniyor gibi bir durum söz konusu. Bu yönteme dair bir örnek de işte burda.

Demek ki oluşturduğumuz reklam içeriklerini doğru hedefleme yaparak uygun mecralarda yayımlamamız gerekiyor. Çünkü kimi kullanıcılar da, sevdikleri sitelerin reklamlardan beslendiğinin farkında ve siteye bu şekilde destek olacaklarının bilincinde olarak reklam engelleyicileri kurmayabiliyor, kurmuşsalar dahi, sevdikleri sitelerde bu özelliği devre dışı bırakabiliyorlar.

Follow me
Follow me

Latest posts by Gözde Akuç (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gözde Akuç

Bir Cevap Yazın