Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Rakip Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
0

Rakip analizi,  aynı sektörde yer alan firmaların işlerinde başarılı olmak için hangi yöntemleri kullandığı, hangi yollarla satışlarını arttırdığı vb. durumlar için yapılan araştırmadır. Dijital pazarlama alanında rakip analizine gelirsek; rakiplerinizin arama motorlarında en üst sıraya çıkmak için hangi yöntemleri kullandığı, ne gibi stratejiler izlediği, hangi anahtar kelimeleri kullandığı gibi yapılan araştırmaların tümüdür.

rakip analizi

 

Dijital pazarlama alnında rakip analizi nasıl yapılır?

  • Öncelikle Anahtar Kelimeleri Tespit Edin

Anahtar kelimeleri tespit etmek oldukça önemlidir. Rakipler hangi kelimelerde üst sıralara çıkmak istiyor veya hangi kelimelerde üst sıralarda yer alıyor bunları bilmek gerekir. Google Adwords’un “Keyword Tools” kısmından anahtar kelimeler kolaylıkla bulunabilir.

  • İçeriklerin Özgün ve Kaliteli Olması

Özgün ve kaliteli içerikler arama motorlarında daha üst sıralarda yer alıyor. Sitenizdeki içeriklerin kopya, çalıntı olmaması markanızı rakiplerinizden daha üst sıraya taşıyacaktır. Buna ek olarak kelime hassasiyeti aracını kullanarak rakiplerinizin içeriklerinin uzunluğu hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu yönde içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz. Sitenizde sık olarak kullanacağınız görseller hemen çıkma oranını düşürdüğünden dolayı rakiplerinizden daha önde olabilirsiniz.

  • Sitenizin Tasarımı

Web sitenizin tasarımının “Google Friendly” olması gerekir. Siteniz Google tarafından sevilirse ve kullanıcıların anlayacağı biçimde basit bir şekilde tasarlanırsa rakiplerinizden daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Buna ek olarak iyi bir tasarım görsel, kodlama ,hız, mobil uyumluluk gibi kriterlerin hepsinin bir arada bulunduğu tasarımdır.

  • Sosyal Medya Analizi

Rakipleriniz sosyal medyada neler yapıyor. Ne gibi içerikler pazarlıyor veya ne gibi kampanyalar düzenliyor. Bunları sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Buna ek olarak müşterilerinizle etkileşim halinde olursunuz ve rakip analizinin yanı sıra müşteri profilinizi de tanımanıza fayda sağlar.

  • Backlinkler

Backlink dış seo açısından oldukça önemli bir kriterdir. Diğer sitelerden aldığınız linkler sıralamada sizi rakiplerinizden daha ön sıralara taşıyabilir. Bu sebeple rakiplerinizin nerelerden backlink aldığını bilirseniz, sizinde hangi mecralardan backlink almanız gerektiği hakkında fikirleriniz olur.

 

Özetle; Rakip analizi; rakibi her türlü alanda ne ince ayrıntısına kadar inceleyip yapabildiği yapamadığı her türlü konuda fikir sahibi olmak. Ve bu sayede markanızı rakip markalardan daha üst sıraya taşımaktır.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
25%
Fena Değil
0%
Olmamış
25%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın