Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Neden Pazarlamada Webinar Kullanmalıyız?
0

Email kutusunda webinar davetiyesi görmek oldukça sıradan bir hâl aldı. Web üzerinden düzenlenen seminer anlamına gelen webinar, dijital dünyayı etkisi altına almışa benziyor. Uzak lokasyonlardaki katılımcılara ev rahatlığında video ya da audio konferansı vermesiyle webinarlar günümüzde yaygın bir marketing aracı olarak kullanılıyor. Webinarlar, bilgisayarlar arası iletişim sağlayan TCP/IP protokolü sayesinde çalışırlar.

Google Hangouts ve ClickMeeting, kullanıcıların sıkça tercih ettiği webinar servislerindendir.

Webinar, hedef kitle ile gerçek zamanlı bağlantı ve etkileşim sağlaması ve de hedef kitleyi platformuna misafir etmesiyle, marketing dünyası için bir köşetaşı kabul ediliyor. Sizin için webinarların avantajlarını sıraladık.

1) Hazırlayanlar ve kullanıcılar için ucuz ve kullanışlı

Sosyal medyada kullanıcıların video gönderisiyle daha çok etkileşime girdiğini göz önüne aldığımızda, webinarların tercih edilme sebebi de açığa kavuşmuş oluyor. Videolar, kullanıcıların bir servis ya da ürün hakkındaki tanıtımı anlamalarını %74 oranında arttırdığından, web sitenizi ya şirketinizi tanıtmak için webinarlar en uygun platformlardan biridir. Bir ürün ya da servisin meziyetlerini reklamdan daha açıklayıcı, organize bir sunumla göstermenin etkisinin uzun vadede daha kalıcı olduğu sonucuna varabiliyoruz.

Seminerin internet üzerinden gerçekleşmesi, kullanıcıların ev rahatlığında bilgilenmesi de tüketici tarafından kullanışlı bulunma nedenini açıklıyor. Kullanıcıların büyük bir kısmı günün bir kısmında mutlaka çevrimiçi olduklarından webinara ulaşmaları da zor olmuyor.

Webinarlar katılımcılar için ücretsiz olmakla birlikte, hazırlayıcılar için de pahalı ve zahmetli değildirler. Tıpkı bir sosyal medya hesabına organik takipçi kazandırmak ya da Youtube gibi kanallarla video hazırlarken olduğu gibi, doğru tasarım ve dijital pazarlama taktikleriyle ucuz bir şekilde hazırlanabilir.

webinar

 

2) Webinar güvenilirliği arttırıyor

Webinar sunum için daha resmi bir video gönderisi diyebiliriz. Dünyanın her yerinden, benzer düşünen insanları bir ağda topluyor, düşüncelerimizi sunmuş ve onlara kalıcı yorumlar yapma şansı veriyoruz. Sosyal medyada kalıcı yorumlara erişmek, ürün geliştiriciler için bir tür anket işlevi görecektir. Sosyal medyada insanların bir konu hakkında daha dürüst yorumlar yaptığını kestirmek zor değil. Katılımcıların, söz almaktan çekindiği ve çoğunlukla alkış bölümünde rahatça aktif olabildiği seminerler yerine, katılımcılarla aktif bir beyin fırtınası ortamı yaratılan webinarların daha çok tercih edilmeleri haklı bir neden dayanıyor.

webinar

 

3) Webinar eğitim için geliştirilebilir bir platform

Webinarlar ve webcastlar (podcast+ web= webcast) eğitim amacıyla kullanılmak için gayet uygundurlar. Bir ürün ya da hizmet hakkında eğitim verebilir, kullanıcılara arşivleme imkanı tanıyabilirsiniz. Kurumların sıkça aldıkları sorular hakkında eğitim webinarları düzenlediklerini sıkça gözlemliyorum. İçinde bulunduğumuz ayda, üniversitelerin başvuru süreçleriyle ilgili düzenledikler webinarlar en son dikkatimi çekenlerdi.

webinar

4) Webinarlar marka farkındalığını arttırırlar

Marka farkındalığı, reklam, pazarlama taktikleri ya da etiketleme ile kullanıcılarının zihninde bir marka ya da ürünün hakkında tek bir tema, mesaj ya da kimlik imgesinin oluşmasını sağlamaktır. Mesela “ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı?” repliğini hatırlamamız marka farkındalığı çalışmasına örnek olarak gösterilebilir. Bir sloganın ne kadar sık ve çeşitli platformda kullanıcıların karşısına çıkması hatırlanmasını kolaylaştırmakta. Webinarlar da marka farkındalığı amacına rahatlıkla hizmet edebilirler. Webinarın başlangıcı ve bitişini aynı sloganla yaparak marka farkındalığı çalışması yürütebilirsiniz.

webinar

 

5) Webinarlar erişim oranlarını arttırıyor

Özellikle haber ya da güncel konularla ilgili webinarler örneğin bir yere başvuru, katılımı açıklayan ya da yaklaşan bir sınav ile ilgili olanlar özellikle ilgi görmekte. Webinarlarınızı bölümler şeklinde de hazırlayabilir, her bölümde kullanıcıların merak ettiği konular hakkında bilgi vererek web sitenize erişimi arttırabilirsiniz.

Webinarlara konuk konuşmacı olabilir, ya da kurduğunuz kontaklardan sizin için konuk sunucu olmalarını isteyebilirsiniz. Webinarlar, diğer sosyal medya platformlarının işlevini paylaşıyorlar: Benzer düşünen insanları bir araya getirmek, düşüncelerimizi onlarla paylaşmak, takipçilerimizin yardımıyla projelerimizi yapıcı eleştirilerle düzenlemek ve şanslıysak yeni iş ortakları kazanmak.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın